Author Topic: Mи треба шема за LED Light Show (корегирано од Dx-er)  (Read 2223 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: LED Light Show
« Reply #15 on 03.02.2011, Thursday, 21:11:30 »
Дечки ми треба некоја шема за LED Light Show... ако има некој нека даде. фала од напред.
колега земи направи од емитер light show и можеш на излез да ставиш сијалици од по 600W а со мали корекции мислам дека може и до 1200W по канал ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: LED Light Show
« Reply #16 on 22.03.2011, Tuesday, 04:49:56 »
Дечки ми треба некоја шема за LED Light Show... ако има некој нека даде. фала од напред.
колега земи направи од емитер light show и можеш на излез да ставиш сијалици од по 600W а со мали корекции мислам дека може и до 1200W по канал ;D
Те бре мајката што ќе ти 1,2 киловати,тоа треба рефлектори да закачуваш хаха :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: LED Light Show
« Reply #17 on 22.03.2011, Tuesday, 08:02:25 »
Еве една шема за Колор -орган.Да не ве буни она 110В ,ставете 220 слободно,а зенерката е 12 В (1N4742)Трафото е излазно,од стар транзисторски приемник,поставено со секундар на влез.Ако сакате со ЛЕД земете мал тиристор ТR103( например) и во гранката на анодата место ламба ставете по 4 х ЛЕД. Напојувењето може да биде тогаш 12В ( од АТХ напојување!) Со среќа во изработката на плочка ( може и поединачни плочки,ако работите со TL071или 741 )

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: LED Light Show
« Reply #18 on 22.03.2011, Tuesday, 17:36:38 »
Дечки ми треба некоја шема за LED Light Show... ако има некој нека даде. фала од напред.
колега земи направи од емитер light show и можеш на излез да ставиш сијалици од по 600W а со мали корекции мислам дека може и до 1200W по канал ;D
Те бре мајката што ќе ти 1,2 киловати,тоа треба рефлектори да закачуваш хаха :D
стара шема е и е многу добра, иначе јас ставив сијалици по 100W по канал и супер работеше ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: LED Light Show
« Reply #19 on 22.03.2011, Tuesday, 18:51:22 »
а збориш за таа што те лупна струја кога си ги допрел тие тиристорите?
ПС.Јас го направив тој Лајт шоу,ептен е добар.Ама тоа одамна,кога и ти го направи

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: LED Light Show
« Reply #20 on 22.03.2011, Tuesday, 19:10:39 »
Епа шефе,ова му е мајката ;D.Овој чоеков ко ретардиран е ама ептен добри проекти прави,а и супер му оди тоа лемењето ;D
Circuit Skills: LED Color Organ

И јас го знам овај од Circuit Skills, го имам напраено ова, ама абер нема да проработи, сега не знам точно што е проблемот, мислам дека 2-3 кондензатори за филтрирање на високите тонови некако се како оцрнети, не знам што е проблемот..  :-\
Го сменав и операцискиот засилувач - инверторот, ама џабе, а можеби и главниот операциски засилувач е прегорен, ама за тоа баш не верувам.. Кога го ставам на напојување, ЛЕД светкаат како на видеото, ама кога ќе пуштам музика од компјутер, не мрда.. можно е сигналот да не е доволен за да го побуди колото  ???
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: LED Light Show
« Reply #21 on 22.03.2011, Tuesday, 19:13:29 »
Чекај ај отвори тема со тоа коло.Може да отвориш?

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: LED Light Show
« Reply #22 on 03.04.2011, Sunday, 13:06:09 »
Дечки ми треба некоја шема за LED Light Show... ако има некој нека даде. фала од напред.
колега земи направи од емитер light show и можеш на излез да ставиш сијалици од по 600W а со мали корекции мислам дека може и до 1200W по канал ;D
Те бре мајката што ќе ти 1,2 киловати,тоа треба рефлектори да закачуваш хаха :D
стара шема е и е многу добра, иначе јас ставив сијалици по 100W по канал и супер работеше ;)

Зборате за шемата шо е поставена од Сколс??
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
таа што ја има поставено сколс незнам колку може да издржи али за оваа што збориме до 1200W таа ја има во емитер али во постарите проеви мислам во 1998 :)