Author Topic: Ми треба datasheet за еден контролер во TL-WN721N TP-LINK  (Read 1175 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Ми треба datasheet за еден контролер во TL-WN721N TP-LINK
« Opened on 26.11.2011, Saturday, 16:44:13 (Edited 26.11.2011, Saturday, 16:46:27) »
Конкретно ми треба даташит за еден микроконтролер од TL-WN721N TP-LINK еве слика од моделот:


На него со ситни букви и бројки пишува:
N800
V072

Еве и од чипот кај што стои :






Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
мислам дека тој интегралец не е некој значаен, најважното ти е под металното кутивче. Ако го отвориш тамо се главните делови
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
мислам дека тој интегралец не е некој значаен, најважното ти е под металното кутивче. Ако го отвориш тамо се главните делови
да но овој најмногу грее ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
вероватно е wifi интерфејсот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Грее. Тој чип е SMPS контролер. Не ти работи стикчето ? Не можеме да погодуваме што е расипано доколку не ни кажеш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И да ти најдеме datasheet и дури и да го најдеш контролерот да може да се купи, како ќе го смениш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Ми треба datasheet за еден контролер во TL-WN721N TP-LINK
« Reply #6 on 26.11.2011, Saturday, 17:13:22 (Edited 26.11.2011, Saturday, 17:20:09) »
И да ти најдеме datasheet и дури и да го најдеш контролерот да може да се купи, како ќе го смениш?
како може да го сменам поинаку освен со смд дувалка
-значи TP-LINK-от не работи воопшто кога го поврзувам во USB влезот не дава ништо ни прашалници ни  во device menager

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
како може да го сменам поинаку освен со смд дувалка

Па тоа ми беше прашањето, дали имаш една (или можеби можеш да позајмиш од некој една), бидејќи дури и да најдеме кој е контролерот и да може да се купи тука (во Македонија), пак на крајот остануваш со проблемот на менување на чипот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
И да ти најдеме datasheet и дури и да го најдеш контролерот да може да се купи, како ќе го смениш?
како може да го сменам поинаку освен со смд дувалка
-значи TP-LINK-от не работи воопшто кога го поврзувам во USB влезот не дава ништо ни прашалници ни  во device menager

Колку време го имаш стикот и како го имаш работено? Дали е паѓан или удрен ?

Треба да ја отвориш таа кутијата оти 90% од деловите се тамо. Ова е само ситници и периферија
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Ми треба datasheet за еден контролер во TL-WN721N TP-LINK
« Reply #9 on 26.11.2011, Saturday, 17:24:35 (Edited 26.11.2011, Saturday, 17:26:41) »
како може да го сменам поинаку освен со смд дувалка

Па тоа ми беше прашањето, дали имаш една (или можеби можеш да позајмиш од некој една), бидејќи дури и да најдеме кој е контролерот и да може да се купи тука (во Македонија), пак на крајот остануваш со проблемот на менување на чипот ;).
тоа не е проблем, проблем е даташитот, незнам ни дали е програмиран не е каков е, работна температура... но не сум сигурен дали е прегорен оти може нешто и пред него да има  прегорено што прави да грее тој контролер

Споено мислење: 26.11.2011, Saturday, 17:26:41
И да ти најдеме datasheet и дури и да го најдеш контролерот да може да се купи, како ќе го смениш?
како може да го сменам поинаку освен со смд дувалка
-значи TP-LINK-от не работи воопшто кога го поврзувам во USB влезот не дава ништо ни прашалници ни  во device menager

Колку време го имаш стикот и како го имаш работено? Дали е паѓан или удрен ?

Треба да ја отвориш таа кутијата оти 90% од деловите се тамо. Ова е само ситници и периферија
ќе отворам и таму, ама што ќе видам ?:) еден куп вакви ;D

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
за секоја поправка што е повеќе од 200 ден. не ти се исплати ризикот еве цена на нов уред
Code: [Select]
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=29677&id=87&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=A

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
леле кај најде од АМЦ, се што имам купено од тамо не чинело а и сите што ги познавам исто викаат.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
тоа и сакав да го кажам, што, ќе го извадам и ладилникот ама не мислам да го правам ако има и таму расипани вакви

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тоа и сакав да го кажам, што, ќе го извадам и ладилникот ама не мислам да го правам ако има и таму расипани вакви
од каде знаеш дека тој дел е расипан? Па ако грее највероватно работи
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
леле кај најде од АМЦ, се што имам купено од тамо не чинело а и сите што ги познавам исто викаат.
купи го од каде сакаш тој производ секаде ќе биде со истиот квалитет било каде да го земеш во РМ секако трета класа ќе добиеш не само за оваа марка за сите е исто