Author Topic: Програматор за PIC 16f628 (помош)  (Read 1786 times)

Offline bobi123

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Програматор за PIC 16f628 (помош)
« Opened on 30.05.2010, Sunday, 22:11:14 (Edited 30.05.2010, Sunday, 22:21:28) »
Ми треба помош за програматорот со PIC 16f628 за лед пораката 10x5...Го направив програматор што Борче го предложил во постот за JDM Програматор но не ми успеа. Неможев да го програмирам PIC-от. Па ако може некој да ми предложи некоја шема за овој програматор???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
еден главен проблем со овие програматори е тоа што не секогаш работаат како што треба

друг проблем е проблемот со напојувањето, за да може да се испрограмира наведениот микроконтролер треба да добие програмски напон од 13V, овој напон не секогаш може да се извлечи од серискиот порт на компјутерот,
решение за ова е
доколку имаш напојување со регулација доне си му на пин 4( MCLR ) од колот програмски напон од 13.4V, се разбира треба да ги приклучиш и другите пинови на програматорот за да може да се програмира

значи земаш едно подножје на кое ќе залемиш се жици како што е наведено на надградбата од борче но пин 4 ќе остане празен не му приклучувај ништо, на ова поврзи една жица и донеси му 13.4В, се разбира масата од напојувањето поврзи ја со масата од колот :)
пробај па пиши што ќе се случи  ;)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bobi123

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Ќе пробам па ќе видиме што ке излезе :) А има ли врска нешто ако на PIC-от на крај има А ( 16f628A) ??? Зашто кога го купив PIC-ot му побарав 16f628 а тој ми даде таков...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
нема некоја голема улога, треба во софтверот кој го користиш за програмирање да наместиш таков тип
тоа е понова верзија ( CMOS технологија ) друго е се исто :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline NenoTech

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
  • Gender: Male
  • Neno
Ми треба помош за програматорот со PIC 16f628 за лед пораката 10x5...Го направив програматор што Борче го предложил во постот за JDM Програматор но не ми успеа. Неможев да го програмирам PIC-от. Па ако може некој да ми предложи некоја шема за овој програматор???

боби бе уште ли не го напраивте со влатче тој програматор ???
побарајте друг ако не го бива тој зошто влатче со татко ми праеше муабет и рече програматор е лесно да се напраи ...вие да не сте утнале нешто таму??...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Предлог, да си направите некој PicKIt клон или ICD клон, по сигурни се и гледам сите се префрлуваат на ним :)

ако не успеете со овај во секој случај
има шеми по форумов :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bobi123

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Па добро е  :) А може ли да ми ја дадеш твојата шема од програматор што си ја изработил успешно ???
За конечно да го испрограмирам PIC-oт  :) А нено уште тоа ми остана па морам да го направам :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
си ми пишал емаил сега видов, ти пратив таму види си :)

мојата шема ништо не е поразлична, чат пат исти се
Сите шеми за JDM се слични

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bobi123

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Фала за шемата :) и за овој ли ќе треба адаптер ??

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Предлог, да си направите некој PicKIt клон или ICD клон, по сигурни се и гледам сите се префрлуваат на ним :)
Ако имаш проверена шема од таков програматор и ако не ти е тешко стави ја бидејки и јас имам проблем со тој пик.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Еве од двата, едниот е од macobt испробан (PICKit2 клонот)
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=340.0
а другиот кај што имам читано по странски форуми најмногу него го прават и работал успешно
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=328.0
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Фала за шемата :) и за овој ли ќе треба адаптер ??

Ќе треба адаптер, тоа зависи од кодот, за кодот за LED пораката мора адаптер за жал.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
читав по коментарите и Devil вели
друг проблем е проблемот со напојувањето, за да може да се испрограмира наведениот микроконтролер треба да добие програмски напон од 13V, овој напон не секогаш може да се извлечи од серискиот порт на компјутерот,
решение за ова е
доколку имаш напојување со регулација доне си му на пин 4( MCLR ) од колот програмски напон од 13.4V, се разбира треба да ги приклучиш и другите пинови на програматорот за да може да се програмира
е па јас сакам да го направам програматорот од Борче и ако можи некој да го преправи програматорот за да можи да се напојува со надворешно напојување а не преку компјутер за да немам такви пеоблами

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
jaс го имам направено адаптерот на Борче ама еве сега читам дека мора да има и надворешно напојување.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не мора да има пожелно е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!