Author Topic: РС232 во УСБ конвертор!  (Read 5997 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
РС232 во УСБ конвертор!
« Opened on 30.09.2010, Thursday, 16:51:29 »
Купувам РС232 во УСБ конвертор!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #1 on 30.09.2010, Thursday, 16:53:21 »
Mislam imam vo dukan.Ke ti javam posle i kolku pari e! Izvinite za latinicata - vo brzanje sum

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #2 on 30.09.2010, Thursday, 16:56:00 (Edited 30.09.2010, Thursday, 16:58:57) »
ок само цена молам да ми кажеш!
А мене ми треба само плочка не во пластично кутивче!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #3 on 30.09.2010, Thursday, 22:33:53 »
 RS232 to USB конверторот е во вид на кабел  на кој има и електроника во појачување на кабелот.Во комплетот има и ЦД кое се инсталира за да функционира конвентерот.Цена 480 денари
ЛПТ1 то УСБ конвертор ( за печатари обично!) е 420 денари.
*ТРЕНД компјутери * Велес ,спроти Гимназијата и Хемиското училиште

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #4 on 01.10.2010, Friday, 05:23:02 »
ЛПТ1 то УСБ конвертор ( за печатари обично!) е 420 денари.
*ТРЕНД компјутери * Велес ,спроти Гимназијата и Хемиското училиште

Го препознава под XP или Server 2003 (или Win 7, Vista, не е битно) како виртуелна LPT порта или виртуелен печатач?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #5 on 01.10.2010, Friday, 07:25:24 »
мене не ми треба како кабел,ми треба како мала плочка на нејзе да е серискиот порт и УСБ портот!За еден проект ми е по електроника снимач на  разговор од телефон!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #6 on 01.10.2010, Friday, 16:33:03 »
Познава и Виста и седмица,како виртуелна порта.Како плочка не сум видел,ако така размислуваш најди некоја *двојка* со матична на која има РС232 порт. Иначе, без компликации ,не знам што смераш ама има други решенија за снимачот - дури може да користиш и софтвер,а снимањето може да оди и мрежно  ;) :D

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #7 on 01.10.2010, Friday, 17:49:11 »
ЛПТ1 то УСБ конвертор ( за печатари обично!) е 420 денари.
*ТРЕНД компјутери * Велес ,спроти Гимназијата и Хемиското училиште

Го препознава под XP или Server 2003 (или Win 7, Vista, не е битно) како виртуелна LPT порта или виртуелен печатач?

Најверојатно како принтер само, а не како LPT порта.

Јас имав проблем со тоа.., купив LPT то USB конвертор заради тоа што имам PIC програматор кој е на LPT, и не ми профункционира. После дознав дека тој конвертор е ИСКЛУЧИВО за принтери, за ништо друго.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #8 on 01.10.2010, Friday, 17:59:54 »
мислиш УСБ во ЛПТ порт!?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #9 on 01.10.2010, Friday, 20:14:42 »
мислиш УСБ во ЛПТ порт!?

Да, мислам дека на тоа мсли, пошто и на мене ми треба истото, да го препознава USB device-от не како USB принтер туку како виртуална LPT порта, зашто и јас така се имам зезнато :S (си купив конвертор и го инсталирав драјверот и гледам после дека чипот го препознава како USB принтер). За разлика од виртуелните LPT порти што се на USB, виртуелните COM порти ги препорнава најнормално како COM порта (RS-232), не знам зошто е вака решен проблемот, но тоа е тоа :S.

Инаку има го Loging PCI картции со по 2 COM порта и 1 LPT порт на нив, само што се изгор скапи, околу 1500 денари мислам дека се, освен таму на друго место all-in-one (LPT заедно со две COM порти) PCI картичка немам начекано, или се само со COM посрти или само со LPT порт :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #10 on 01.10.2010, Friday, 21:11:01 »
Да, мислам дека на тоа мсли, пошто и на мене ми треба истото, да го препознава USB device-от не како USB принтер туку како виртуална LPT порта, зашто и јас така се имам зезнато :S (си купив конвертор и го инсталирав драјверот и гледам после дека чипот го препознава како USB принтер). За разлика од виртуелните LPT порти што се на USB, виртуелните COM порти ги препорнава најнормално како COM порта (RS-232), не знам зошто е вака решен проблемот, но тоа е тоа :S.
И јас на тоа мислев  :)

Инаку има го Loging PCI картции со по 2 COM порта и 1 LPT порт на нив, само што се изгор скапи, околу 1500 денари мислам дека се, освен таму на друго место all-in-one (LPT заедно со две COM порти) PCI картичка немам начекано, или се само со COM посрти или само со LPT порт :S.
И јас имам некои такви картички од стари компјутери, ама изгледа на ISA беа  :( :(
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #11 on 01.10.2010, Friday, 21:13:05 »
И јас имам за на ISA, немам за на PCI, тоа е проблемот :S. Што ќе ми е за на ISA или EISA кога PIII-ките и PII-ките и онака имаат LPT и COM порти onboard, ми треба за CoreQuad-ов :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #12 on 02.10.2010, Saturday, 12:18:50 »
затоа кога ќе зимате лап топи не зимајте некој што нема ни принтерски порт камоли УСБ порт(имаат помалите лаптопи УСБ порти) затоа соберете неколку илјадарки и земете си некој лап топ од 50 илјади,да не ве јаде послем совеста! :o ;D
ПС.Ова важи за тие што имаат лап топи без принтерски порт :P

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #13 on 02.10.2010, Saturday, 15:37:21 »
Проблемот за печатар се решава со тој кабел,ама момчево бара Рс232 на УСБ!! Ако е за сериски,прашањето е само што ке врзе на тој сериски порт,кога ке го вклучи кабелот на УСБ?Точно е дека сите уреди врзани на сериски порт кој е врзан на УСБ од компјутер,не функционираат.Ама проблемот е веројатно што тој ги помеша работите: сака својот ОКИ печатар да го врзе преку ЛПТ1 на УСБ на компјутерот.Пак велам ,проблемот со печатарот ти е во драјверите!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РС232 во УСБ конвертор!
« Reply #14 on 06.10.2010, Wednesday, 16:11:44 »
Иначе имам и интерна плочка ИСА на ПСИ ,само 360 денари е.ПИК програматор не можеш да поврзеш преку ваков кабел,пишува за тоа на многу места.А и ВИН 7 има проблем со некој вакви додатоци!