Author Topic: Купувам лакована бакарна жица  (Read 2853 times)

Offline Ultron7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
  • Gender: Male
Купувам лакована бакарна жица
« Opened on 27.04.2018, Friday, 15:52:32 (Edited 27.04.2018, Friday, 16:15:05) »
Или алтернативно познато како магнетна жица, coil wire и слично. Потребни ми се разни дебелини за разни намени (премотување трансформатори, експерименти со антени, испитување електро-магнетни зрачења итн.).

Купувам неупотребена жица. Некој ми спомна дека имало продавница во н. Кисела Вода во Скопје која држела вакви работи, но не знаеше каде е точно или како се вика.
Ако ништо друго, би бил благодарен и за водич околу цените (price guide), бидејќи не знам колку се движат и кој опсег на цени би бил реален.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Во Автокоманда трговскиот, на првиот спрат има винклер што продава лак-жица на кило, би ти препорачал прво да провериш кај него. Имаше едно време и во К.Вода на винклерската уличка неколку дуќани, ама мислам дека веќе не продаваат на мало.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Ultron7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
  • Gender: Male
Re: Купувам лакована бакарна жица
« Reply #2 on 28.04.2018, Saturday, 17:57:59 (Edited 19.02.2019, Tuesday, 16:14:58) »
LordZi, ти благодарам за препораките, ќе поминам до Автокоманда. Во меѓувреме доколку некој на форумов продава жица нека напише во коментар или во приватна порака.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Купувам лакована бакарна жица
« Reply #3 on 28.04.2018, Saturday, 21:58:50 (Edited 19.02.2019, Tuesday, 16:15:30) »
За објаснувањетоа за што ќе ја користиш лак жицата... да, можеби е малку тривијално (не би рекол непотребно), но не е забрането да пишеш за што планираш да си ја користиш :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Бакарната жица скоро секаде има иста цена, а таа е 700 денари од кило

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Купувам лакована бакарна жица
« Reply #5 on 29.04.2018, Sunday, 15:16:39 (Edited 29.04.2018, Sunday, 21:58:43) »
На времето беше како дијаманти да бараш :) не сум барал одамна но не знам баш каде е тоа секаде :) Ако знаеш нема да е лошо да пишиш неколку локации :)

bicikle! Кога ќе напишеш некој текст, првата работа е Preview и ако немаш некои текстуални грешки тогаш кликни на Post.
Вака што ти значи „ремето“

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Како што кажа Лордзи, во Автокоманда има во трговскиот на спрат, винклер „Ројка“ тел.02 3174303 (незнам дали му е уште истиот број не сум вртел одамна)
Може и да ти намота по желба, јас правев детектор на метал и он ми ги направи тие намотките...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Ultron7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
  • Gender: Male
Ви благодарам за конкретните насоки и податоци дечки. Целта е да се намота трансформатор за 300W линеарно регулирано напојување, па ќе бидат потребни различни дебелини на жица.  Во меѓувреме ќе отворам друга тема за совет околу самата изградба на трансформатор.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Имаше добар туторијал за трафа, само слаб сум со координација за да ти ја посочам точно темата.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Купувам лакована бакарна жица
« Reply #9 on 17.05.2018, Thursday, 14:14:00 (Edited 20.05.2018, Sunday, 01:12:24) »
Види дали е оваа.
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4532.0
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Не, наш член имаше некој труд објавено во форумов, птоектна беше, имаше све убаво сликовито објаснето колку жица, колку намотки, колку снага.
Еве кај била http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5213.msg47655#msg47655

Offline Ultron7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
  • Gender: Male
Одлично, токму тоа што ми требаше, ти благодарам бицикле! Излеговме од темата но мислам дека ги решив сите дилеми поврзани со овој проект.