Author Topic: CRT монитор за компјутер Proview DX-777N  (Read 662 times)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
CRT монитор за компјутер Proview DX-777N
« Opened on 07.09.2011, Wednesday, 21:57:46 (Edited 07.09.2011, Wednesday, 22:34:42) »
колеги ми треба помош за мониторот. слика има од половината нагоре и трепери а од половината надолу е црна слика, кажете ваше мислење до што може да биде, по мое изгорени се некои од транзисторите за вертикалност и хоризонтала или пак е нешто друго, првпат оправам монитор па добро би ми дошле ваши критики и појаснувања  ;)
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нареден пат пишувај ги сите ознаки на мониторот/шасијата на латиница, а не само името/производителот на латиница, шасијата/моделот на кирилица >:(... ве молам, на ништо не личи тоа :S. А што ако некој ден на некој друг член на форумот му притреба истава тема, па не може да ја најде барајќи го мониторот со оригиналните ознаки (односно латиничните). Не сте свесни колку пати и мене ми се иа случено да барам определени работи на форумот преку функцијата „Пребарај“ а да не можам да го најдам тоа што го барам само заради тоа што било напишано на кирилица, а оригиналното име/ознака била на латиница.

И дај научете веќе да си ги поставувате темите во адекватните подфоруми, само преместувам теми >:(. Значи, ако имате проблем со монитор или TV приемник и сакате самд а го поправите, отворате тема во „Електронски уреди --> Монитори, ТВ приемници“, ако не можете да најдете некој дел за телевзорот, ако ви треба сервисна шема, итн., си товорате тема во секцијата „Побарувања“. Одкако ќе ја најдете сервисната шема или делот и повторно не можете да го поправите, ќе си отворите нова тема во „Електронски уреди“, а не да пишувате во истата во побарувања. Тоа што сте го побарале сте го нашле, таа тема практично може да смета за заклучена. Мислам дека сега е јасно како треба да поставувате теми со помош за сервисирање, а ако (и каде) да отворате теми со барања.



Прво и основно прашање: CRT е или LCD? И дај пишувајте си го ова во описот, не знаеме ние дали станува збор за LCD или CRT, на памет секој модел на монитор и ТВ приемник никој не го знае ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
CRT монитор е Proview DX-777N
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како тоа трепери, како да губи синхронизација? Ако го удриш се поправа на кратко? Ја нема цела половина или сликата е сплескана на горната половина?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
dejanpetrus среди го насловот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
сликата е сплескана на горната површина и трепери а од половината надолу нема никаква слика
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Дали имаш еср инструмент да ги измериш електролитите во вертикалата имаш 2 електролити 100 мф исушени и плус ладни лемови на самото интегрално коло

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CRT монитор за компјутер Proview DX-777N
« Reply #7 on 07.09.2011, Wednesday, 23:00:47 (Edited 07.09.2011, Wednesday, 23:03:21) »
Прелеми се што е сомнително (ладен лем) и види дали ќе проработи. Ако не проработи, направи го тоа што ти го има пишано filipmkd.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."