Author Topic: Интересна страна за поправка на ТВ приемници  (Read 896 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Алал да му е на мајсторов што собрал на куп многу шеми и други податоци за ТВ апарати. Побарајте на

Code: [Select]
http://monitor.espec.ws/section1/topic105747.html

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Стварно алал да му е, добра збирка направил... 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Туууууу, што шасии собрал ;D. Ако, алал нека му е на типчето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Ех овакви колекции да имаше пред 10 години, кога се вадеше плата од 300 до 500 евра со поправка на телевизори ке беше добро...Во тоа време шеми се наоѓаа релативно тешко, а се мораше да се поправа со помош на знаење, логика и искуство...
Во денешно време овие шеми се безвредни...Еве да се преброиме ние меѓу нас колку уште имаме класични телевизори по дома?
 ;D
Јас имам 3 и се уште функционраат...Не планирам да ги мењам се додека не цркне на нив некој дел кој не може да се најде или кој е скап и не се исплати да се купува  ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве да се преброиме ние меѓу нас колку уште имаме класични телевизори по дома?

Мене дома сите телевизори и монитори ми се CRT ;). Не планирам да ги менувам дур не се вон репаративна состојба ;). И ако ги менувам, пак нешто на старо ќе барам што е CRT, не можам да се навикнам на новиве LCD и LED, многу мие  вештачка сликата, не знам зошто некако... како да немаат душа :S. Не знам како да опишам, едноставно така се осеќам :S. ОК е за мобилни телефони и некои други типови на уреди да имаат LCD екрани, ама не и за телевизори... барем според мене, кој сака нека си купува и нека си ја менува старата опрема ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Ех овакви колекции да имаше пред 10 години, кога се вадеше плата од 300 до 500 евра со поправка на телевизори ке беше добро...Во тоа време шеми се наоѓаа релативно тешко, а се мораше да се поправа со помош на знаење, логика и искуство...
Во денешно време овие шеми се безвредни...Еве да се преброиме ние меѓу нас колку уште имаме класични телевизори по дома?
 ;D
Јас имам 3 и се уште функционраат...Не планирам да ги мењам се додека не цркне на нив некој дел кој не може да се најде или кој е скап и не се исплати да се купува  ;D
Па тоа е поентата, кога виделе дека више нема ќар од нив си викаат ај да ги објавиме на интернет...

Инаку и јас имам ЦРТ телевизори по дома, ама планирам во дневна да ставам поголем (ЛЕД) сега ми е 72 цм.  а сакам поголем за да си гледам телевизија без наочари пошто послабо гледам далеку. :) ;D ;D
Life is too short to remove USB safely ..