Author Topic: Проблем со Samsung CB-5366T (s-15a шасија)  (Read 1562 times)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
За секој ТВ по шема можеш да видиш...Инаку постојат и некој стандарди, но најдобро е според печатената плочка...Имаш стандардно две жици за греење, Р, Г, Б топови и напојување и маса :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
означени се, барем кај мене беа означени, не се сеќавам точно кој ознаки ги имаа ама скоро на сите беа исти ознаките
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За секој ТВ по шема можеш да видиш...Инаку постојат и некој стандарди, но најдобро е според печатената плочка...Имаш стандардно две жици за греење, Р, Г, Б топови и напојување и маса :)

Да да, тоа јасно ми е, само мислев на распоредот нивни, дали има некој стандард или секој производител на екрани „како сака“ си ги распоредува?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Se izvinuvam za latinicata, iam nekoj problem so PC-vo me zeza...
Postojat standardi...Sekoj ekran si ima oznaka na sebe, razlicni proizvoditeli, tesni grla, siroki grla itn.
No nikojpat ne mi teknalo so toa da se baftam :))
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...