Author Topic: Проблем со TV Ei-Nis COLOR 5622  (Read 833 times)

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Проблем со TV Ei-Nis COLOR 5622
« Opened on 07.07.2011, Thursday, 15:41:51 (Edited 07.07.2011, Thursday, 21:06:27) »
Имам проблем со еден Нишки ТВ. Го приклучувам на мрежен напон, притискам ON-OFF копчето и се вклучува, т.е. си работи нормално. Кога ќе го исклучам и пробам повторно да го приклучам несака да се вклучи. А доколку го оставам 1 час исклучен и тогаш да го вклучам тогаш ќе се вклучи.....


Што може да биде проблемот????


Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Одг: TV Ei-Nis COLOR 5622
« Reply #1 on 07.07.2011, Thursday, 16:29:14 »
Имаш сув екектролит на Б+ или во мрежата

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Одг: TV Ei-Nis COLOR 5622
« Reply #2 on 07.07.2011, Thursday, 18:02:28 »
Ако може малку појаснување

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: TV Ei-Nis COLOR 5622
« Reply #3 on 07.07.2011, Thursday, 21:06:03 »
Ако може малку појаснување

Нјаверојатно имаш сув електролит во напојувањето ;). Е во вакви ситуации е многу корисно да имаш ESR метар ;). Со ESR метар многу лесно ќе го установеше проблемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со TV Ei-Nis COLOR 5622
« Reply #4 on 07.07.2011, Thursday, 21:39:18 (Edited 08.07.2011, Friday, 09:20:53) »
Колега може да видиш која шасија е?? ( има В10,20,30......) Или ако ја имаш [емата скенирај ја мрежзта и ке ти означиме што да смениш.

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Одг: Проблем со TV Ei-Nis COLOR 5622
« Reply #5 on 08.07.2011, Friday, 01:57:49 »
Каде може да видам која шасија е???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со TV Ei-Nis COLOR 5622
« Reply #6 on 08.07.2011, Friday, 09:21:41 »
Позади на капакот треба да има налепница.

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Одг: Проблем со TV Ei-Nis COLOR 5622
« Reply #7 on 08.07.2011, Friday, 12:07:35 »
Нема лепенка извадена е. Ако може некој одприлика да ми каже кој електролит е сув, т.е. има повеќе модули на ТВ, напојување, вертикала, хоризонтала, RGB итн. Електролитот сигурно треба да го барам во модулот каде од прекинувачот ON-OFF иде жица????

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со TV Ei-Nis COLOR 5622
« Reply #8 on 08.07.2011, Friday, 14:12:40 »
Каде може да видам која шасија е???

Пишува на самата плочка (на пример: EI B-40).

Нема лепенка извадена е. Ако може некој одприлика да ми каже кој електролит е сув, т.е. има повеќе модули на ТВ, напојување, вертикала, хоризонтала, RGB итн. Електролитот сигурно треба да го барам во модулот каде од прекинувачот ON-OFF иде жица????

Потруди се да најдеш која ти е шасијата, врз база на модел ако не повеќе, и симни си шема за таа шасија, дај ни линк од шемата, па ќе разгледаме, ќе вдииме што може да биде. Постарите и поискусните сервисери можеби и веднаш ќе можеа да ти кажат каде е проблемот (некој сервисер кој ги има „пројдено“ сите модели на EX YU телевизори), но бидејќи такви членови на форумов немаме (барем јас колку што знам, ако грешам нека ме корегираат), ќе мораме да одиме „пешки“, односно да се водиме по шема :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."