Author Topic: Mи треба помош за поправка на телевизор (SAMSUNG CX-389ZSD)  (Read 1945 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига спасавај,мртов коњ е телевизорот ;D.Нема сега па ич слика(ја нема линијата),ни звук,со антена...А кај транзисторот ќорав напон нема ;D

А што му направи?

Провери го напонот на излез од колото STR30125, имаш распоред на пинови во datasheet-от ;). провери ги и останатите напони во напојувачката секција, најдобро од таму да почнеш ;). Провери ги напоните еден по еден, би требало да има напон од 5V, 12V, 40 или 50V, можеби некој од 25V или 30V и еден од 130V. Ова зависи од конструкција до конструкација, сепак најдобро е да најдеш сервисна шема, или само шема ;). Било кое од овие две е ОК, ќе ти заврши работа ;). Не мора да е идентична може да е слична ;). Битно да ги има исти поголемиот дел од интегрираните кола, видео процесорот, видео декодерот, вертикален засилувачки степен (најчесто е изведен со едно интегрирано коло), аудио засилувачки степен (исто, најчесто е изведен со некое TDA).

Нешто барав на net, ај види дали некој од овие модели на телевизори би имале слични или идентични шеми со твојата ;), провери врз база на останите компоненти ;).

Code: [Select]
TRANSONIC GTH-5112

KITT CK5100DK

Tensai 14" TCT362BK

tec 5174vr

tv soundmaster ctv5132

supra stv 2052

Исто така провери ги и шасиите на Samsung P54H, P54SA, P54SC, некоја од нив може да е слична на твојата, по тоа што проверив на net ;).

ПС: Провери на овој форум, има еден член што е на форумов, за Samsung кога ги барав шемите на скоро сите форуми он одговараше и делеше шеми за Samsung телевизори ;), nick му е „коцев“, пробај исконтактирај го и преку mail, колку што забележав, праќа шеми и преку mail-ови ;).

Code: [Select]
http://forumtmp.eshop.bg/viewtopic.php?t=46914&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=&sid=8d2f2ffff38985bb942c93df2840a844&topicshow=Videocon5101R,chassis%20Samsung%20P54SA-%EA%EE%EB%EA%EE%20%F1%E0%20RR801,RR802
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Mи треба помош за поправка на телевизор (SAMSUNG CX-389ZSD)
« Reply #16 on 30.05.2011, Monday, 01:40:07 (Edited 30.05.2011, Monday, 02:05:38) »
Ништо,само ги прелемив сомнителните контакти,кај топот на плочката едно транзисторче имаше спој база со емитер/колектор па го извадив вишокот калај и ставив друг т.е го отстранив краткиот спој...Иначе има дисплеј и можеш да менуваш канали,ама нема слика,нема ни звук ;D

Еве сега ќе проверам...

Негде видов,на некоја страна ја даваа шемата ама за неколку долари :D,и беше со таа шасија P54S со тие интегралци...

А можеш да ми дадеш меил од тој човекот?



Споено мислење: 30.05.2011, Monday, 01:42:11
Еве ја најдов страната ама пари бараат мајката нивна
Code: [Select]
http://www.s100-manuals.com/manualdetails.asp?id=158383
Споено мислење: 30.05.2011, Monday, 02:05:38
GigaWatt,на излез од регулаторот,помеѓу пин 1 и пин 4 добивам 160V(157V).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Барај на ова страна

Code: [Select]
http://www.servicetron.com

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Барај на ова страна

Code: [Select]
http://www.servicetron.com

Верувај, цел Google го пребарав, ништо нема :S.

Еве ја најдов страната ама пари бараат мајката нивна
Code: [Select]
http://www.s100-manuals.com/manualdetails.asp?id=158383

Знам која страна е, и јас налетав на неа, не се надевај на шема од таму :S. Мислам и дека страната сама по себе е ripoff, само плаќаш и ништо не ти даваат, ама не ме земај за збор :S.

А можеш да ми дадеш меил од тој човекот?

Па сигурно ќе ти дадев да имав ;D. Регистрирај се на форумот и види му го профилот, сигурно има mail таму ;).

GigaWatt,на излез од регулаторот,помеѓу пин 1 и пин 4 добивам 160V(157V).

Сигурно мериш правилно? Кој од тие пинови е GND, еден од нив мора да е GND ;). Ако не, мери меѓу глобален GND и излез од колото, сите телевизори и монитори имаат глобален GND ;), најчесто е со најдебели водови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Mи треба помош за поправка на телевизор (SAMSUNG CX-389ZSD)
« Reply #19 on 30.05.2011, Monday, 02:36:05 (Edited 30.05.2011, Monday, 02:38:15) »
Сигурно мериш правилно? Кој од тие пинови е GND, еден од нив мора да е GND ;). Ако не, мери меѓу глобален GND и излез од колото, сите телевизори и монитори имаат глобален GND ;), најчесто е со најдебели водови ;).
Eпа пин 1 од интегралецот е маса,а пин 4 е излез,види даташит...Ај еве сега ќе измерам помеѓу пин 4 и глобалната маса :)

Споено мислење: 30.05.2011, Monday, 02:38:15
Гига помеѓу глобалната маса и пин 4 има 155V ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хммммм... ај пробај одлеми го пинот  и остави го да „виси во воздух“, само не го виткај премногу, да не ја скинеш ногичката ;). Види дали ќе рипне напонот од 155V на некоја поголема вредност ;). Ако рипне, значи работи како што треба напојувањето за хоризонталниот отклонски степен, некаде на друго место е проблемот :S.

Ништо,само ги прелемив сомнителните контакти,кај топот на плочката едно транзисторче имаше спој база со емитер/колектор па го извадив вишокот калај и ставив друг т.е го отстранив краткиот спој...

Ај провери да не си направил краток спој при прелемување, дека сега изгледа само си ја „укашкал“ работата, си направил и некој доплнителен „квар“ :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Хммммм... ај пробај одлеми го пинот  и остави го да „виси во воздух“, само не го виткај премногу, да не ја скинеш ногичката ;). Види дали ќе рипне напонот од 155V на некоја поголема вредност ;). Ако рипне, значи работи како што треба напојувањето за хоризонталниот отклонски степен, некаде на друго место е проблемот :S.

Ништо,само ги прелемив сомнителните контакти,кај топот на плочката едно транзисторче имаше спој база со емитер/колектор па го извадив вишокот калај и ставив друг т.е го отстранив краткиот спој...

Ај провери да не си направил краток спој при прелемување, дека сега изгледа само си ја „укашкал“ работата, си направил и некој доплнителен „квар“ :S.
Да го одлемам пинот 4?А иначе нема краток спој,проверив :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да го одлемам пинот 4?

Да, пин  4 ;).

А иначе нема краток спој,проверив :)

Е затоа е корисно да имаш сервисна шема, да имаше, за кратко време ќе знаеше дали си зезнал ти нешто работа или едноставно сам од себе се дорасипал телевизорот :S. Има на сервисната шема test points (TP), па врз база на бранови форми или напони, ќе знаеш каде може да биде проблемот ;). Исто така корисна алатка е и осцилоскоп.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да го одлемам пинот 4?

Да, пин  4 ;).

А иначе нема краток спој,проверив :)

Е затоа е корисно да имаш сервисна шема, да имаше, за кратко време ќе знаеше дали си зезнал ти нешто работа или едноставно сам од себе се дорасипал телевизорот :S. Има на сервисната шема test points (TP), па врз база на бранови форми или напони, ќе знаеш каде може да биде проблемот ;). Исто така корисна алатка е и осцилоскоп.
Го одлемив пинот,и измерив 157V ;D.Иначе знам дека е корисна алатка осцилоскоп,само уште да ја имав ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Го одлемив пинот,и измерив 157V ;D.Иначе знам дека е корисна алатка осцилоскоп,само уште да ја имав ;D

Ништо, не влече напон хоризонталата :S, по правило треба тој напон да падне до кај барем 140V, или му фалат тригер импулсите од видео процесорот, или е изгорен хоризонталниот излезен транзистор. Не верувам да е изгорен транзисторот зошто работеше нормално до пред некое време :S.

Е сега доста добро би ти дошла една сервисна шема :S. Видео процесорот TA7698AP треба да ги генерира синхро импулсите за хоризонтално и вертикално отклонување, провери во datasheet-от дали има reset пин и дали му доаѓа напон на него (за да работи правилно, не за да е во reset состојба, тоа го пишува во datasheet-от, кој напон на тој влез на која состојба одговара). Ако се е ОК, тогаш оди на ред проверка на наредниот степен, предзасилувачот за хоризонталниот отклонски степен, би требало да има едно малечко импулсно трафо во тој степен, веднаш пред да се прати сигналот кон хоризонталниот отклонски транзистор. Е тука веќе ќе мораш да имаш осцилоскоп, а богами и сервисна шема :S. Или, врз база на сервисната шема и движењето на сигналот, вади компонента по компонента и проверувај ја, само уште тоа ти остана :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Joк,ќе оди за делови телевизорчето... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можеш да си направиш релативно едноставен осцилоскоп кој мери до 50KHz, го има проектот на net, се вика uScope ;). Тоа ти е повеќе од доволно за мерење на фреквенции во ТВ уреди ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ajт на здравје телевизорот ;D,целиот го демонтирав,се и сешто извадив од него.Башка големо е и трафото...Да не знае некој колку вати е,на овие старите телевизори?Плус и дисплејчиња ископав ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Башка големо е и трафото...Да не знае некој колку вати е,на овие старите телевизори?Плус и дисплејчиња ископав ;D

Најверојатно е switching, не се мачи за џабе да го мериш ;).

Плус, ова не е веќе поврзано со сервисирањето на телевизорот, ова е веќе сосема подруга тема, пиши во некоја од темите за тансформатори од TV ако те интересира какво е трафото ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
здраво
ако телевизорот имал добра слика, поточно екранот е добар, вреди да биде направен, ако сликата почнува да заматува тогаш не се мачи, добар е за делови.
како сто опиша си прелемувал транзистор на топот (РГБ)излез и се преспоил, си изгубил напон од 190 -200 волти, а од таму можно е да ги вади 33 волти за тјунерот, па сега нема ништо, добра лекција :)и не дозволувај невината жртва на тв апаратот да помине така научи нешто поучно  ;D ;D