Author Topic: Поправка на расипан Самсунг ТВ приемник  (Read 1615 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
види вака значи не си ме разбрал ти мене најдобро, оригинално телевизорите имаат тоа колот SMR40200 кое е некаков напонски стабилизатор пентават куќиште ама малку поголемо, е сега, тие регулатори тешко се наоѓаат или ги нема (незнам) за нивна замена турците направија модул во аналогна техника кој ги заменува нив, значи сите елементи се вадат заедно со расипаното коло и на нивно место се става овај модул, така да на ниедна шема на samsung го нема модулот пошто е накнадно додаван :)

А да го ставиш оригиналното коло ;). Најдов кое е колото SMR40200 ;) ;D. Колото е на Fairchild и го најдов преку Parts List делот од Service Manual-от на друга шасија која го има истото коло во switching секцијата (IC801 = KA250680). Ознаките му се KA2S0680B ;) (всушност 5-ката било S, stupid me ;D). Сигурен сум дека ќе го најдеш во продавнициве за електроника ;). Можеби порано го немало, ама сега сигурно го има ;). Ако сакаш и јас ќе прашам ;).

Еве ти и datasheet од колото и провери дали е тоа тоа коло ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
колеги еве најдов јас дома таков стабилизатор изваден дај кажете како да го проверам дали е исправен па ако е исправен ке ви го дадам така. еве и слика дали е тој ?
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
колеги еве најдов јас дома таков стабилизатор изваден дај кажете како да го проверам дали е исправен па ако е исправен ке ви го дадам така. еве и слика дали е тој ?

Нема проверка за ова ;D. Ако телевизорот од кој си го извадил делот имал друг проблем, најверојатно колото работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
добро бе гига ја прочита ти цела тема или на скокање читаш ;D

не можам сега и да сакам да ставам тоа коло, пишав и погоре дека сите елементи околу тоа коло се извадени и е ставено универзално коло, на ова универзалното тоа транзисторот S2000AF е  изгорен сега ќе му ставам или 2SC5250 или 2SC5386 и двата се за малку појаки од ова (само во струјата се различни, новите се за поголема)
друго имаше некоја будала ставено отпорниче од 2R2 ама беше 1/8W и е изгорено, сега има 2R2 2W :)
да ги проверам и другиве транзистрои на плоча и диоди :)
па на крај ќе дојде се дека сменив ама ај ..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
добро бе гига ја прочита ти цела тема или на скокање читаш ;D

Ааааа, јас мислев дека само тоа коло е извадено, а не цела секција :S. ОК, прави го ако го правиш ;).

друго имаше некоја будала ставено отпорниче од 2R2 ама беше 1/8W и е изгорено, сега има 2R2 2W :)

Остави го нека си биде 1/8W, тоа е осигурувачко отпорниче, да не изгори некој останат дел од колото гори тоа. Евентуално можеш да го смениш со 1/4W.

Кога ќе го змениш транзисторот и ако работи ТВ-то остави го да работи така час или два и види колку грее транзисторот. Ако многу грее, стави му поголем ладилник бидејќо тој што го има на него и онака е премал ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Вака..
Покрај Ѕ2000 сигурно има изгорено и две зенерки, три транзистора БЦ, отпорник од 2,2 ома и мислам дека тоа беше се...
Немој да го менуваш транзисторот со друг, стави ист таков...Или пак БУ 508...
Обавезно стави му поголем хладњак на Ѕ2000...
Електролитчињата од 10 микро и 47 микро обавезно замени ги!!!
Напојувањето уклучи го преку сијалица после поправката...Внимавај да не направиш прекин на штампата пошто е живо сра*е, па може да се чудиш зошто мрежата не ти работи...
И ме чуди тоа што темава е доста стара и повторно е актуелна  ;D
Од коа не сум имал за поправка Самсунгче со промена на мрежа...ах...
Дневно ми доаѓаа и по 5 комада, а сега еден у 5 месеца...Сите се на ЛЦД  :-\
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...