Author Topic: Поправка на расипан Самсунг ТВ приемник  (Read 1614 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Имам еден проблем со расипан ТВ, незнам што му е најверојатно е расипано напојувањето
Се работи за Samsung CB- 5020T,
Неколку пати е отворано и поправано тоа напојувањето, односно цело е заменувано
вака изгледа моменталното


некое турско напојување кое беше накнадно додадено бидејќи го нема тоа интегралното STR му беше сменато цело напојување
нешто помош ? како да го поправам што да проверам и така  ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Значи самсунг телевизорите имаат големи проблеми со напојувањата. Мојот совет е да најдеш пак такво (турско) универзално напојување и да ставиш такво меѓутоа има голема разлика помеѓу тие турски напојувања исто така! Мора да најдеш некое поквалитетно (поскапо) бидејќи пак ќе изгори. Совет уште еден: да не поправаш изгорено напојување ако ново кошта под 500 денари!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Ако сакаш да го поправаш напојувањево, а незнам колку си вичен во тоа, треба да сменисш гарнитура делови што цркнуваат...Зенер диоди (две), транзистори (4 комада) и кондензатори (3 комада+ отпорник  ;D...Доколку би ти го поправил јас ова исто напојување би те чинело 800 денари, а да ти го заменам со ново 1200. При тоа ќе добиеш и гаранција од 3 до 6 месеци...
А во принцип ако знаеш да работиш со леткум и инструмент ке го решиш напојувањето и сам...
Најбитно е да знаеш што предизвикало негово цркнување...Најчесто суви електролити.

Квалитетот на турските напојувања е скоро ист. И ново напојување да стави ке му трае колку старото а може и помалку...И зошто мислиш дека ако го поправи напојувањето, новото ке биде подобро од поравеното???
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Quote
Квалитетот на турските напојувања е скоро ист. И ново напојување да стави ке му трае колку старото а може и помалку...И зошто мислиш дека ако го поправи напојувањето, новото ке биде подобро од поравеното???

Не зборувам напамет. На долната слика имам купено 2 (по спецификации) исти турски напојувања од кои едното има околу 100 вати а второто едвај 40. Значи многу е битно КАКВО турско напојување ќе најде.



Проблемот е што гледам на првата слика од Devil дека напојувањето не е од најлошите (најевтините) што значи можеби дека телевизорот има друга мака некоја. Или сепак да бара уште поквалитетно напојување.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Сам ќе го поправам, се занимавам со електроника така да тоа не ми е голем проблем
мене ми треба помош во тоа да ми каже некој поискусен нешто совет такви работи во врска со поправката
Дали може да е нешто друго, на пр. некој друг дел од телевизорот да предизвикал вакво нешто
па изгорело напојувањето
друго негде имам прочитано дека требало да се додаде зенер диода за секој случај да не изгорело нешто друго, бидејќи кондензаторите кој се на плочат ане се баш нај нај ќе почнат да вријат :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Поправка на расипан Самсунг ТВ приемник
« Reply #5 on 24.01.2010, Sunday, 18:42:51 (Edited 24.01.2010, Sunday, 18:47:51) »
Станува збор за замена на SMR40200 (универзална мрежа) што во ниеден случај не се поклопува со твоите напојувања кој ги постави...Зборувам физички, но тоа не значи дека и тие не можат да се монтираат...
Изгледот на тој SMR е баш онаков како во првиот пост. Има на влез +/- 300 волти, а на излез напон од 120 до некој си 140 волти, најчесто тоа е 125 волти кога станува збор за Самсунг, 16 до 20 волти и маса. Кај овие напојувања кој си ги дал за пример има повеке изводи, кој во овој најпрост пример на универзално напојување има само 5 контакти кои погоре ги објаснив.
Снагата на напојувањата ќе зависи од многу фактори, но во овој случај како што кажав не...Бидејќи се става однапред соодветна замена на SMR40200.
Да не претерам но досега имам вградено помеѓу 50-100 универзални мрежи и поправено незнам колку...Рокот на траење кога е ново е од 1година до 2 години во зависност од моменталниот квалитет на деловите кој се вградени во нив, додека на поправените не се сеќавам искрено.  ;)
Поквалитетно напојување нема да може да се најде се додека не се поправи старата мрежа со оригиналниот дел, кој чини околу 30 евра  
Code: [Select]
http://www.donberg.ie/descript/s/srm_40200.htm ;) па сега кој сака да дава толку пари бујрум + работна рака од најмалку 800 денари и пропратни елементи...Значи вкупна поправка за стар телевизор од 50 евра...   ???

@Devil
Таков дефект предизвикуваат суви електролити најчесто.
Кај оригиналните мрежи заради дефект во примарниот дел од мрежното напојување односно електролитот од 22 микро или 47 микро, зависно од моделот, мрежата работи нестабилно и цркнува SMR-от, а со тоа и нагло се зголемува напонот и црка зенер диода 150V во секундарниот дел...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Еве најдов некоја шема слична на напојувањето


ме интересира сега точно некој да ми ги наброи по ред напоните кој излегуваат од ова напојување, а после јас можам да му вградам друго напојување од друго ТВ со салам трансформатор од 500W :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Поправка на расипан Самсунг ТВ приемник
« Reply #7 on 24.01.2010, Sunday, 23:41:48 (Edited 24.01.2010, Sunday, 23:43:20) »
Напонот кој го дава напојувањето направено со SMR40200/HIS0169 во Самсунг телевизорите е како што рече Сале: 125V и 15V и GND (заедничка) нормално. Можеш да ставиш и друго напојување со тие напони ама бидејќи ќе нема место напонот ќе го доведеш со жици а напојувањето ќе го сместиш во друг дел од кутијата на телевизорот. Сепак како што рече Сале провери ги или смени ги електролитите во телевизорот прво!!!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
И јас би играл така!
Менувај комплет електролити  :)
Иако може би покажале дека имаат капацитет, ако се мери капацитивност, на иструмент за мерење на електролитот би покажало поинаку.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не разбрав баш најдобро, но колку што успеав да разберам ти гори оноа интегрираното коло SMR40200 од мрежата. Така ли е? Или целата мрежа е неисправна?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
нема такво коло, на негово место се става тој модул (гледај сликите нагоре) најверојатно тој модул е изгорен, имаше еднаш таков и изгоре ставија нов па најверојатно пак е вчаден :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Поправка на расипан Самсунг ТВ приемник
« Reply #11 on 04.08.2011, Thursday, 16:06:43 (Edited 04.08.2011, Thursday, 16:08:52) »
нема такво коло, на негово место се става тој модул (гледај сликите нагоре) најверојатно тој модул е изгорен, имаше еднаш таков и изгоре ставија нов па најверојатно пак е вчаден :)

Добро, ОК, а не можеш на модулот да провериш што е неисправно? Сигурно на сервисната шема пишува кој пин од модулот е за што, на некој од тие пинови мора да му стига контролна логика на напојувањето за да се запали телевизорот. Емулирај ја таа логичка состојба (логичка 1, или логичка 0) и провери што е проблемот ;). Ако го нема тој дел во Македонија, едноставно извади го од друг Samsung телевизор (или некој сличен интегралец ако е) и стави го на место на него. Ако проработи, види колку и како грее интегралецот, можно е да гори од прегреаност, па да треба само поголемо ладилно тело да му ставиш ;).

ПС: Ауууууу, сега видов колкацко ладилно тело има интегралецот :S. Поголеми ладилни тела имам видено на монитори :S. Ова е типично за Samsung, они дури и на транзисторот за хоризонтално отклонување не ставаат ладилник, транзисторот не можеш да го допреш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
модулот е некој турски без име без шема без ништо има едно ливче пишува кој напони г добива кој треба да ги даде и толку па според ним ќе мерам, инаку ова е некое SMPS напојување
ќе видам дали прво дава тој некаков сигнал, ако не дава ќе го извадам има неколку транзистори (најверојатно осцилатор) и има некој голем S2000AF транзистор, ќе побарам даташит да видам што како за него ..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
модулот е некој турски без име без шема без ништо има едно ливче пишува кој напони г добива кој треба да ги даде и толку па според ним ќе мерам, инаку ова е некое SMPS напојување

Се разбира дека е SMPS, само што е само со еден switching транзистор, типично за напојувања на телевизори ;). Како и да е, сакав да кажам дека на модулот може и ништо да не пишува, ама на сервисната шема би требало да пишува, најчесто не ги прикажуваат само како блок квадратчиња туку има цела шема од уредот ;). А и да нема, на некој сличен модел мора да има шема од чудово ;). Ај баш сега ќе побарам, ќе пишам ако најдам нешто на net ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
види вака значи не си ме разбрал ти мене најдобро, оригинално телевизорите имаат тоа колот SMR40200 кое е некаков напонски стабилизатор пентават куќиште ама малку поголемо, е сега, тие регулатори тешко се наоѓаат или ги нема (незнам) за нивна замена турците направија модул во аналогна техника кој ги заменува нив, значи сите елементи се вадат заедно со расипаното коло и на нивно место се става овај модул, така да на ниедна шема на samsung го нема модулот пошто е накнадно додаван :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!