Author Topic: Switch за инвертер  (Read 663 times)

Offline mmsoft

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Switch за инвертер
« Opened on 01.04.2011, Friday, 21:30:25 (Edited 01.04.2011, Friday, 21:35:21) »
Заменив комплетно неисправен инвертер во LCD монитор со друг инвертер и сега ми треба едноставен склоп кој ќе го исклучува инвертерот кога ке се исклучи мониторот. За таа потреба мониторот си има PW ON сигнал, 0 и 5V (во вклучена состојба е 0V, а при исклучена 5V).
Се обидувам со едноставен транзисторски прекинувач со PNP
Code: [Select]
http://www.kpsec.freeuk.com/trancirc.htm#pnpтранзистор - BD136 и отпорник, ама не ми успева. Пробав со различни вредности на базниот отпорник, ама не можам да го добијам она што ми треба.
Инвертерот влече струја од 500mA.

Некоја идеја каде грешам?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Switch за инвертер
« Reply #1 on 01.04.2011, Friday, 22:04:53 »
значи колку што разбрав ти имаш еден ПНП транзистор кој го користиш за побуда на BD136 транзисторот
и сега кога ќе прицнеш на копчето треба да исклучи BD136 транзисторот, а со тоа да се исклучи и цел инвертор така ?

ЕДИТ
bd136 бил PNP, не забележав тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline mmsoft

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: Switch за инвертер
« Reply #2 on 01.04.2011, Friday, 22:36:46 (Edited 23.10.2013, Wednesday, 05:25:39) »
Не, има само еден BD136 и еден отпорник врзан на база на транзисторот кој ја лимитира базната струја, па тој оди на сигналот за вклучување-исклучување (0V - 5V).
Сурфајќи наидов на нешто дуго, и мислам дека тука е проблемот:
пошто напонот на инвертерот ми е 12V, а сигналот за вклучување е 5V, ми треба дополнително напонски делител за да ги разделам напоните.



Мислам дека ова ќе го реши проблемот. Ќе морам да причекам до утре и да проверам.

Споено мислење: [time]02 Април 2011, 15:15:11[/time]
Проверено - Работи

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Switch за инвертер
« Reply #3 on 02.04.2011, Saturday, 16:40:53 »
Епа супер штом си го решил проблемот :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!