Author Topic: Прашање во врска со црт монитор  (Read 743 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Прашање во врска со црт монитор
« Opened on 30.03.2011, Wednesday, 02:05:34 »
Мониторот кога е фклучен ја покажува сликата на три дела смалена е и покажува три исти слики на мониторот.
Дали е можно тоа да се случува бидејќи изолацијата на  кабелот од каскадата до екрано е малку пукната и од таму искри по малку ??
ставав силикон но  нема некој ефект


со што може да се залепи изолацијата на тој кабел
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мониторот кога е фклучен ја покажува сликата на три дела смалена е и покажува три исти слики на мониторот.
Дали е можно тоа да се случува бидејќи изолацијата на  кабелот од каскадата до екрано е малку пукната и од таму искри по малку ??
ставав силикон но  нема некој ефект

Најверојатно не е тоа, можно е да има изгубено хоризонтална синхронизација или доколку е постар монитор не јавува horizontal frequency overrange, можно е да му е преголема комбинацијата резолуција/вертикална фреквенција (refresh rate). Пробај намали му ја резолуцијата и refresh rate-от преку подесувањата на графичката картица.

со што може да се залепи изолацијата на тој кабел

Не, јас знам дека се заменува со нов :S. Може да се избади од скоро било кој друг монитор со истите димензии (иста големина на екранот ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
така почна да се однесува мониторот откако го форматирав компјутерот и после рестартот мониторот се збрка трепка и ја вади сликата трипати иста на мониторот ке пробам да ја намалам резолуцијата

Мислиш кабелот се менува или цела каскада
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислиш кабелот се менува или цела каскада

Па зависи од каскада до каскада, ама на повеќето им се вади само кабелот ;). Има едно како пластично шрафче врз кабелот и со него се стега кабелот за каскадата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
каков силикон? тој белиот санитарен силикон би требало да заврши работа, секако треба малце поќе да стајш и да го зачистиш кабелот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Feedback, што се случи со мониторот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
малку касно
Го залепив кабелот со силикон и ок е
му ја намалив резолуцијата и не се збркува мониторот  :)
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сум имал проблеми со силикон.Јас тоа го решавам со пиштол течна пластика и мислам дека подобро држи.Силиконот знае да го оксидира спојот ,бидејки апсорбира влага.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
batka, санитарен силикон ни влага ни бакрачи. А овие вруќ селикон шо го кажујш ти по некое време окрутува, и мисла имат поголемо "епсилон" така да ако станува збор за всок напон некако не ми  е сигурно.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,обичниот силикон за да стврдне бара да прими вода.Потоа,земи стави силикон на бакар или недајбоже на лемно место ,по некое време сол ке го стори. Ако каскадата и околината на дупката добро ја исчистиш од горената пластика земи само пиштол со течна пластика,па потоа со врвот на лемилото загреј ја и растопи ја во отворот.Ке видиш каков спој се добива.Јас на моиве им забранувам да користат силикон на плочка или кога се во прашање електрични водови и сл. За тоа се вика -санитарен,а не електричен силикон.Подобро ке биде жива гума да коростиш во два слоја  со пластичен чеп на дупката во средина.