Author Topic: Поврзување на компјутер со ТВ  (Read 1790 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Поврзување на компјутер со ТВ
« Opened on 13.06.2010, Sunday, 22:39:31 »
Пред некое време ги поврзав графичката карта од компјутерот со телевизорот.ги поврзав со s-video to RCA кабел.телевизорот ми е поврзан како втор монитор на него гледам филмови.се е во ред со бојата но ми се појавуваат вертикални линии по целиот екран на телевизорот како некој шум.Дали некој имал слични искуства и како да го решам тоа


Code: [Select]
http://pic.mk/?v=12231276462120.jpg
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е да е од лош конектор или неквалитетен кабел, пробај смени нешто од овие две и види дали ќе се смени ситуацијата ;).

А мислам дека имаш и да си купиш готови S-Video to A/V конверторчиња во продавници за компјутерски компоненти, прашај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Можно е да е од лош конектор или неквалитетен кабел, пробај смени нешто од овие две и види дали ќе се смени ситуацијата ;).

А мислам дека имаш и да си купиш готови S-Video to A/V конверторчиња во продавници за компјутерски компоненти, прашај ;).
го купив кабелот од продавница за компјутери..единствено што направив го продолжив бидејки беше краток.го направив тоа со сите прописи со оклопен кабел не го сечев кабелот туку направив спојка со два РЦА зенски конектори
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
A си пробал да го врзеш на друга графичка карта или на друг телевизор истиот тој кабел, дека може шумот да доаѓа и од графичката или од A/V влезот на телевизорот. Поевтините графички карти немаат некои баш ептен добри компоненти, така да можна е и таа варијанта ;).

Најдобар тест ти е да позајмиш ист таков кабел од некој другар ако има, па да пробаш со него, ако се јавува истиот проблем, проблемот не е во кабелот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Поврзување на компјутер со ТВ
« Reply #4 on 14.06.2010, Monday, 15:05:03 (Edited 14.06.2010, Monday, 16:16:33) »
точно е тоа.само со проба мозе да се најде изворот на проблемот ле пробам ке извадам графичката од другиот компјутер и ке видам дали е до графичката.ако е повторно исто ке го сменам телевизорот (ке начекам кога брат ми не едома и ке тестирам со неговиот комп и телевизор)

Споено мислење: 14.06.2010, Monday, 16:16:33
дајте некоја програма ако имате за полесна контрела на двата монитора јас најдов некоја но мозеби вие ке ми понудите подобра
rules are made to be broken

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Пред некое време ги поврзав графичката карта од компјутерот со телевизорот.ги поврзав со s-video to RCA кабел.телевизорот ми е поврзан како втор монитор на него гледам филмови.се е во ред со бојата но ми се појавуваат вертикални линии по целиот екран на телевизорот како некој шум.Дали некој имал слични искуства и како да го решам тоа


Code: [Select]
http://pic.mk/?v=12231276462120.jpg

Имаш ли кабловска?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Имам.и мислам дека кабловската не е извор на проблемот  :)
rules are made to be broken

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Пробај исклучи ја кабловската, и ако имаш кабловски модем откачи го и него и пушти видео да гледаш. Јас имав сличен проблем. Или ако не смета тоа, пробај да не имаш некаква друга врска помеѓу компјутерот и ТВ што може да прави повратна врска (пр. аудио сигнал)?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Мислам дека не е тоа проблемот бидејки јас сум на АДСЛ а нема никаква друга врска помегу компјутерот и ТВ-то
rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ај де провери си гу уземјувањето, мене ми остана ова навика со уземјувањето, оти кога последен пат поврзував адсл ме дрмаше и те како :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Maximusmkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
  • Gender: Male
Еве ти еден туторијал како да го поврзеш доколку имаш н-видиа графичка работи 100% а тоа со кабелската нема врска

1. Графичка картичка која има TV Out (денес сите имаат)

2. Еден обичен видео кабел или S-Video кабел (во зависност од приклучокот на самата графичка)

3. ТВ кој има Video In и Scart приклучок. Во случај да имате само шкарт, ќе ви биде потребно да имате и Scart адаптер

* Исто така Scart адаптер ќе ви биде потребно и доколку поврзувате преку S-Video кабел.

Доколку е се` тука да почнеме...

Приклучете го едниот крај од видео/S-Video каблот во Video Out на вашата графичка картичка (ви препорачувам ова да го правите додека компјутерот ви е изгасен, да не дојде до некои проблеми), и другиот крај од каблот го приклучувате во Video In на телевизорот. Доколку користите Scart прво во Scart-от па во ТВ.

Тоа е тоа. Сега уклучете го компјутерот и телевизотор на AV канал(кај што гледате филмови на ДВД)

Во овој пример, користена е nVidia графичка картичка, но сличен е принципот при подесување и на ATI графичките картички. Кога ќе се подигне Windows-от, десен клик(некаде на десктопот) и од менито изберете Properties, потоа кликнете на Settings, па на копчето Advanced. Во новиот прозорец претиснете на јазикот на кој обично го пишува името на графичката, во овој случај (GeForce FX5700).

Каде што е „nVidia Display Mode“, одберете Clone, а за Primary/Secondary display изберете Monitor/TV. Доколку не постои опција TV значи дека нешто не е во ред при поврзувањето. Истото може дасе случи и доколку компјутерот би бил уклучен додека сте ги поврзувале каблите.


Во овој момент доколку претиснете на Apply, на вашиот ТВ би требало да се појави сликата. Доколку нема слика воопшто или е со лош квалитет или е црно-бела, највероватно не е подесен правилниот ТВ формат. Со десен клик на сликата на телевизорот изберете Select TV Format и од менито изберете го TV форматот кој вашиот телевизор го поддржува. Највероватно во питање е PAL.


Сега сликата би требала да биде нормална. Доколку повторно има проблеми, пробајте ги сите еден по еден тв формат. Доколку сакате да ја измените бојата, да го наместите контрастот... кликнете повторно со десниот клик на телевизорот и изберете Color Correction..., а за повеќе подесувања изберете Device Adjustments.
Maximus

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
кај мене сликата е стакло си направив кабел со златни пинови и антенски кабел  :) :) :) исто како на монитор да гледам
d.t

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
А како точно се вика кабелот кој ги поврзува компјутерот и телевизорот???
И дали има врска шо графичка имам?
Моментално имам 1GB графичка(msi R4350)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А како точно се вика кабелот кој ги поврзува компјутерот и телевизорот???
И дали има врска шо графичка имам?
Моментално имам 1GB графичка(msi R4350)

Не е битно, битно е да има TV Out, дали е S-Video или A/V, не е толку битно. А со некои од шемите што ги има на форум, не е битно ни дали имаш S-Video или A/V out ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А како точно се вика кабелот кој ги поврзува компјутерот и телевизорот???
И дали има врска шо графичка имам?
Моментално имам 1GB графичка(msi R4350)

Кај тебе графичката нема никаков влез/излез за видео и не е 1Гб,туку 512МБ.Тоа не игра улога,ама баш никаква,освен што е меѓу најслабите во АТИ Радеон понудата