Author Topic: Најкористени модели на SMD LED за заднинско светло (backlight) кај телевизорите  (Read 2110 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сакав да нарачам мешавина од LED диоди за најразлични намени, но видов дека едноставно има премногу различни модели, а дел од нив и никогаш нема да ги искористам, па сакав да прашам, кои се најкористени модели на SMD LED диоди кај телевизорите кои се продаваат кај нас? Може да направите и листа, од најкористени (тие што најчесто сте ги менувале) до оние кои најретко сте ги начекувале, од 1 до 5 ;).

3228, 3528, 3537, 4014, 4020, 3535, 3030, 7020, 7030... ???

Искрено, немам менувано премногу пати, но и кога сум менувал, сум ставал што сум имал, не сум пазел премногу околу димензии и такви работи, само сум гледал параметрите да им се „тука некаде“.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Најдобро да настабиш така, има буквално илјадници изведби, па за сигналните не гледам причина да се оптеретуваш, едино ако е некоја специфична па да ја бараш точно, ина све "ќе пројде"... Па и напонот да е повисок ќе ставиш отпорник и ај со здравје :)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Сметам дека тоа што се бара е многу обемна тема во која не е можно со неколку постови и со малку членови кои ја познаваат таа проблематика...
Во игра се многу важни параметри како струја, моќност, напон, светлина (топла, ладна), агол на дисперзија, интензитет на светлината, димензии, поларитет* и.т.н ...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ОК... го сваќам вашиот поглед кон работите, но ќе го презентирам мојот.

Значи, ако занемариме агли на дисперзија, поларитет, светлина (топла, ладна), интензитет и земеме во предвид само струја и напон на работа (моќност), кои диоди се најкористени? На пример, дали ми требаат правоаголни (како што се на пример 4020, кои најчесто се користат во LED ленти, мислам на ленти што се продаваат на метро, за осветлување, не за заднинско осветлување кај телевизорите) или повеќето се коцкасти? Има сигурно и кружни. Дали може лесно да се намонтираат кружните на коцкастите и/или обратно, коцкастите на место на кружните (сега мислам на LED лента за телевизор, за заднинско светло)?

Не мислам дека е премногу комлицирано прашањето од овој аспект. Значи, ако ги поделам само по напон и струја низ нив (димензиите се „тука некаде“ на сите колку што имам видено, а и да не се, лесно се прилагодуваат, освен правоаголните, тие сигурно потешко ќе се прилагодат, ама па и ретко се користат, така да, нив не би ги земал во предвид), колку различни типови би ми требале?

Ова го зборувам пред се од аспект на „брза поправка“. Давам пример за телевизор кој чини 7000, 8000 денари. На муштеријата сигурно нема да му се даваат 3000, 4000 денари (работна рака само за тоа треба да се наплати 2000 денари, ако не и повеќе, само да го расклопиш дур да стигнеш до кадата е... подвиг, во многу случаи) само за промена на LED strips или LED диоди. Ќе отиде ќе си купи нов за тие пари... а нема да сака ни да чека еден месец (ако не и повеќе) за да стигнат диодите од Кина, за да може цената на „кварот“ да се намали на 2000, 3000 денари (по цената која се продаваат овие диоди кај Кинезиве, излегува по 5 денари парче, така да, доколку ги имаш купено од Кинезиве, цената слободно може да ја дефинираш само врз база на работна рака), а во многу случаи (барем од она јас што имам анализирано, во муабет, особено ако станува збор за „петпарачен“ телевизор) се спремни да направат компромис во однос на тоа „како ќе свети и изгледа потоа“ само за да добијат пониска цена на целиот процес... и, се разбира телевизор кој, генерално земено, потоа работи како што треба. Се разбира, ќе им се предочат тие МОЖНИ недостатоци пред да им се каже цената на муштериите (или евентуално ќе им се покаже, ако се има некој така преправен во самата работилница) и ако прифатат... зошто па да не, нели ;).

Сметајте дека голем дел од муштериите, особено за петпарачните телевизори, ќе прифатат. Зошто? Или таа е куповната моќ на муштеријата или телевизорот седи во некој ќош и е за децата, бабата, дедото, кој и да е, кој и онака или гледа малку телевизија или слабо гледа, па нема да забележи ;). Во вакви случаи, барем според мене, вреди да се направи компромисот ;).

Искрен да бидам, само еднаш имам менувано LED на телевизор и никогаш повеќе... ептен беше за кумот, инаку сигурно немаше да го правам тоа. Така да, генерално земено, мене ова и не ме засега нешто многу. Ниту сакам, ниту планирам да навлегувам во тој „пазар“ (а немам ни простор каде да сместам XXX инчен телевизор за да го расклопувам :P :D, тие што ми ја знаат работилницата, знаат колкава ми е :D). Така да, само дискутирам... чисто ме заинтригира темава... бидејќи забележав по која цена ги продаваат овие LED диоди кај нас, а по која цена одат кај Кинезиве, па се запрашав, дали вреди да се нарачува од секоја можна LED диода посебно по, на пример, 50 парчиња или поедноставно и поекономично е да се нарачаат, на пример, 200, 300 од 10-тина различни типови кои најчесто се користат по телевизориве (или евентуално, едноставно се поставуваат како заменски на местото на други) и кога не е критична цената на чинење на поправката, да се направи тој компромис ;).

И има ли некој по сервисерскиве форуми направено некоја концизна листа на овие LED диоди, со работен напон, струја, димензии, слики, топла/ладна светлина и останати спецификации ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
...некоја концизна листа на овие LED диоди, со работен напон, струја, димензии, слики, топла/ладна светлина и останати спецификации

Мислам дека нема затоа што има многу различни изведби на заднинското осветлување.

Постави многу теми и дилеми во еден пост.
Добро би било ако нешто конкретно те интересира (ако знам) ќе пишам!

Еве делче од онаа што може да се најде како изведба и ознаки на лентите (траки).
Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=backlight+tv&tbm=isch&tbs=rimg:CaSQhc-PKmQ8IjhV3w3eYFic2XxRa7zOMrLkv9YAC4UzkSclimyp9TOg1Qoc-c68FzKNIzTzcgr6-sIN7MgflJI4wioSCVXfDd5gWJzZEcIspQn8IW5yKhIJfFFrvM4ysuQR8fF5_1e5JUsMqEgm_11gALhTORJxETbW0UOP2q9ioSCSWKbKn1M6DVEfayXKaNn_189KhIJChz5zrwXMo0RXGYxjKnMHi8qEgkjNPNyCvr6whGjaEeUu-QBACoSCQ3syB-UkjjCESzhcI6RgdNP&tbo=u&sa=X&ved=2ahUKEwjsn9uDkqrgAhWnwAIHHZh2CGsQ9C96BAgBEBs&biw=1024&bih=678&dpr=1.25#imgrc=_
Други два примери како иста димензија а различна поларизација.

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи... муабетов излегува, „кратко и јасно, купи си по потреба, нема правило“.

Добро би било ако нешто конкретно те интересира (ако знам) ќе пишам!

Па, веќе пишав... кои типови (по ознаки) LED диоди најчесто сте ги менувале во LED телевизори?

На крајот на краиштата, ако ние не знаеме, можно е Кинезиве да знаат ??? :D :P... што не знаат, па и тоа ;D.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/223183585302


Во право се... или ;D?

А за поларитетот... тоа лесно се корегира ;). Нека бидат исти по јачина на струја и работен напон, па за другото, јас ќе му ја мислам ;). Како што реков, ова треба да биде наменето за нискобуџетни поправки... не мора се да биде „по пропис“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Led Backlight Tv Lg 2835 Smd 1W 3V Original .





Првата слика бара модел на ТВ а пак на втората слика имаме други параметри кои би биле релевантни за купување на диодите:

Прво треба да се отвори ТВ-от, да се види ознаката на панелот (матрица, екран) и според тие податоци да се бираат диодите (иако може и тоа во многу мали ситуации да не е 100% точно)

Quote
А за поларитетот... тоа лесно се корегира. Нека бидат исти по јачина на струја и работен напон, па за другото, јас ќе му ја мислам

Па според сликата подолу се гледа како треба а потоа треба да се центрира и дифузерот (во спротивно ќе има „флека“)



И можни се следните ефекти (само како примери)



Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова што го пиша е одговор на ова?

Па, веќе пишав... кои типови (по ознаки) LED диоди најчесто сте ги менувале во LED телевизори?

Кога ќе имам повеќе слободно време, ќе почнам со овие 20 LED диоди што продавачот на eBay ги има ставено на продажба, па ако некој има време, може да ја надополнува листата ;).

Мислам дека не може да се направи анкета со повеќе избори, на пример од 1 до 5 (1 - најчесто користени, 5 - најмалку користени)... ќе разгледам ако може нешто вакво да се изведе... би било корисно, наместо тие податоци рачно да се внесува во некој doc или xls.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
 "...за заднинско светло (backlight) кај телевизорите" Нз оти, ова ич не го исперцепирав :D

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: GigaWatt
...ќе почнам со овие 20 LED диоди што продавачот на eBay ги има ставено на продажба...
Ако е како на сликата погоре тоа се по10 парчиња од тие кои се на продажба во пакет.
Само прашањето е што би направил ако добиеш за поправка Тв со 40 диоди а имаш неисправни 14 од нив!



Затоа напишав.

Quote
Сметам дека тоа што се бара е многу обемна тема во која не е можно со неколку постови и со малку членови кои ја познаваат таа проблематика...
Во игра се многу важни параметри како струја, моќност, напон, светлина (топла, ладна), агол на дисперзија, интензитет на светлината, димензии, поларитет* и.т.н ...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Само прашањето е што би направил ако добиеш за поправка Тв со 40 диоди а имаш неисправни 14 од нив!

Идејата беше да се нарачаат 100, 200, 300 од, на пример, најкористените 5, 10 модели, не да го нарачам тој пакет. Пакетот беше само пример за „што сметаат Кинезиве дека е LED TV/Monitor repair kit“ ;)... накратко, кои според нив се најкористени 20, 30, типови на LED диоди. Ако ти се погоди некој „бош“ модел за кој нема адекватна или компатибилна во тие 20, 30 модели од кои си нарачал по 100, 200, 300 парчиња од секој тип, се разбира, ќе си наплатиш и за LED диодите при дефинирање на цената за поправката, ама ако ги имаш на располагање... генерално земено, може драстично да се спушти цената на поправката (10, 20, 30% сигурно).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
...генерално земено, може драстично да се спушти цената на поправката (10, 20, 30% сигурно).
Во цената на поправката најмалку учествуваат диодите како вредност по парче, тоа е најмалиот проблем. Најголемиот проблем е како да се дојде до нив, како квалитетно да се заменат, како да се центрира дифузерот, како да се врати во работна состојба а панелот да остане здрав. И на крај како ќе си сигурен дека дел од останатите диоди се “како нови“ и дали некоја од нив нема да престане да работи после многу кратко време. Затоа најдобро е да се заменат комплет сите ленти со нови (многу од нив ги има во “С“ Македонија и ако ги нема на лагер за десетина дена се добиват а може некогаш и побргу). Со тоа добива и сопственикот на ТВ-от и сервисерот на глас (репутација).
Секој си има свое размислување за оваа работа но праксата кажува и други работи кои не се така наивни.
Во принцип најмногу се користат околу шест видови ама тоа е онака од ракав.

Затоа и напишав дека 
Quote
Во игра се многу важни параметри како струја, моќност, напон, светлина (топла, ладна), агол на дисперзија, интензитет на светлината, димензии, поларитет* и.т.н ...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е да си во право за ова... сепак, менување на LED диодите една по една е макотрпна работа, тука нема збор, и навистина, ретко која пара може да го надокнади тоа (смени, па пробај, па пак некоја не работи, па ајде пак менувај, па пак пробај со тестерот ::)). Се сложувам дека неретко најдобра опција е целосно менување на лентите со нови.

Во принцип најмногу се користат околу шест видови ама тоа е онака од ракав.

Ги знаеш ознаките или си бил во продавница со терминот „ваква ми треба“ ;D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Ако смеам да се надоврзам на муабетов, некое време практикував да менувам диоди, ама се испостави дека таа опција не е воопшто добра ни за клиентот ни за сервисерот како што кажа Тома, и тоа од неколку аспекти.

Одзема доста време и нерви, на пример што вика Тома, од 40 диоди изгорени 14... Па дали е поларитетот ист да не треба преправка на штампата да се упасираат новите диоди, дали е снопот светлина дисперзиран исто како кај оригиналните, оние што ќе останат на лента, па дали се апсолутно иста боја, дали имаат исти број на лумени како оние што остануваат, па електронски карактеристики на истите, дотрајано напојување што праќало ripple и кога бил нов тв-то, а најголем проблем е штелувањето на дифузерите, како и истите да бидат кристално чисти и без прашина или било што на нив.

Затоа јас веќе не ги менувам индивидуалните изгорени диоди туку цели ленти, нормално доколку сака клиентот и му одговара цената, во спротивно го праќам во било кој маркет по нов тв или на друго место за сервис :D

Мислам дека клучен момент да ја донесам оваа одлука да менувам цели ленти ми беше кога ми стигна 50" тв со од прилика 90 или 100 диоди на него, од кои половината ги сменив, затоа што дури и половни ленти беа околу 150-200 евра и можеа да се најдат само на некои сомнителни сајтови, а нови се бараа дури и во Србија во некој овластен сервис, и изговорот им беше дека премногу е нов тој тв и сеуште нема ленти за него или така нешто, и сето тоа го правев за пријател за помалку од упола цена.. И што излезе? После 2 месеца поцркаа другите диоди. Веќе не се ни нафаќав да поправам пак, само го препратив на друго место и ајт со здравје.

Имав една случка во скоро време, сменив 5-6 диоди чисто да завршам работа на пријател, пуштам тв-то, тестирам околу 12 часа, ај викам нема потреба повеќе доста му е. Го зема човекот тв-то, само што стига дома ми вика абе пак исто, не работи тв-то.. Ја лупај глава како може до сега работеше сега не работи. Ајде не му било сигурно така со крпење, ќе сме набавеле нови ленти. Ајде викам нема проблем, извини викам што бидна така, ќе поправиме што и да е.

Ми го носи тв-то заедно со нови ленти, и ај викам да видам што симптоми има овој пат. Ставам на маса, вклучувам, тв-то работи.. На крај се испостави дека не знаел да го уклучи, нешто power копчето на даљинското му зезало, а не ни знаел дека има on-off копче на тв-то позади.. Сепак му ставив нови ленти и викам да не те видам више да си ми дошол со него, штракај копчиња таму, учи се :D

ПС Гига, да ти дадам да го испробаш TL866A на неколку дена, одма има да го заборавиш 341-431 или како и да се викаше тоа играчката збагосана :D :D :D озбилно ова, земи го поиграј си малку ако сакаш не е проблем.

Се извинувам за долгиот пост и потенцијалната бескорисност во него :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Работава излезе дека со телевизориве со LED диоди се појавија повеќе проблеми отколку што се решија... поотпорни се на удари, и тоа е добро од аспект на танспорт (ако не повеќе, барем за Кинезите... сигурно имаат драстично помалку RMA's отколку кога повеќето телевизори беа со неонско заднинско светло), ама па од секој друг аспект... неонките се подобро решние... барем според мене.

ПС Гига, да ти дадам да го испробаш TL866A на неколку дена, одма има да го заборавиш 341-431 или како и да се викаше тоа играчката збагосана :D :D :D озбилно ова, земи го поиграј си малку ако сакаш не е проблем.

Ми стигна, баш пред некој ден ;). TL866II Plus... нешто понов од тој што го имаш ;).

И не би рекол дека CH341A е бескорисен и багосан, до сега многу пати ми има завршено работа. За цената, одлично си ја врши својата функција. TL866 е одличен, но и цената му е „одлична“... не сакам да кажам прескапа, многу често алатот нема цена, сметам дека тоа важи и во овој случај, но во однос на 2.нешто долари за CH341A... навистина добиваш мнооогу за парите вложени во него. На крајот на краиштата, немаше да биде препорачуван за користење како програматор за backup на форуми за модување на BIOS-и ако не читаше и запишуваше како што треба. А и јас од искуство можам да потврдам дека одлично чита и запишува... под услов EEPROM-от или FLASH-от да е исправен, нели ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."