Author Topic: FUEGO FE-21US6 (шасија CY-PH2529TOP) - без контрола на Brightness и Contrast  (Read 2134 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не,не,оригиналниот думп го меморирав,го имам.Пробав некоклку други думпови и ја добив опишаната ситуација. Со оригиналниот думп имав мноооогу посериозни проблеми кои ги набројав во предходниот пост ( и сега кога ќе го ставам тој думп состојбата е иста ).

Пробај вчитај го во нов EEPROM и види дали ќе се смени ситуацијата ;). Ако се смени (се оправи ТВ-то), upload-ирај го на форумов ;). Можеби ќе се најде на некој кој има сличен проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline robivek

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: FUEGO FE-21US6 (шасија CY-PH2529TOP) - без контрола на Brightness и Contrast
« Reply #16 on 09.09.2013, Monday, 21:56:03 (Edited 09.09.2013, Monday, 23:38:03) »
За жал,испадна дека сепак е зезнат процесорот...
Еве само збор-два за постапката - пробав со нов еепром и оригиналниот дамп при што се покажа дека дампот е сепак оштетен и не може да се користи.
При проверка на ABL линијата утврдено е дека пропратните елементи се во ред но 48 ноџе од процесорот, BCL IN  е во краток спој према маса.
Сепак,новиот дамп кој го пробав ќе може да се користи за овој ТВ ( со мала корекција на геометрија ) и затоа го upload-ирам за секој случај,ако му затреба на некој итно.
Со ова,проблемот е дијагностициран но апаратот останува непоправен (муштеријата ме ограничува со максималната цена што би сакал да ја плати ).

Поздрав

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
При проверка на ABL линијата утврдено е дека пропратните елементи се во ред но 48 ноџе од процесорот, BCL IN  е во краток спој према маса.

Самото ноџе (одлемено) према маса јавува краток спој? Да не му прави проблем некоја компонента врзана за тоа ноџе?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Малку off-topic !
Изразот или поимот Dump кога го пишуваат и преведуват на латиничко писмо го читаат Damp, а Dump  кога го пишуваме со кирилско писмо, го читаме а изговорот би бил  *Дамп* а не *Думп*  ;D
Code: [Select]
http://www.fanzo.org/forum/viewtopic.php?f=26&t=7052
Quote
Ќе ја проверам убаво цела ABL линија... кажи ми,си имал некој ваков случај или е ова чисто логичко размислување ?
Сепак бил некој ваков случај  ;D
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па сите научивме нешто,а она дека * парите и мајсторството не одат заедно* се потврдува во пракса  ;D ( за жал!!)

Offline robivek

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: FUEGO FE-21US6 (шасија CY-PH2529TOP) - без контрола на Brightness и Contrast
« Reply #20 on 09.09.2013, Monday, 23:34:23 (Edited 09.09.2013, Monday, 23:39:32) »
Quote
Самото ноџе (одлемено) према маса јавува краток спој? Да не му прави проблем некоја компонента врзана за тоа ноџе?

Се разбира,самото ноџе- одлемено !!!

Quote
Малку off-topic !
Изразот или поимот Dump кога го пишуваат и преведуват на латиничко писмо го читаат Damp, а Dump  кога го пишуваме со кирилско писмо, го читаме а изговорот би бил  *Дамп* а не *Думп*  Зеленко

Во право си колега,во иднина ке внимавам на пишувањето.

Поздрав


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се разбира,самото ноџе- одлемено !!!

Е, штета :(... ништо, тоа е тоа :(.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."