Author Topic: FUEGO FE-21US6 (шасија CY-PH2529TOP) - без контрола на Brightness и Contrast  (Read 2135 times)

Offline robivek

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
FUEGO FE-21US6 (шасија CY-PH2529TOP) - без контрола на Brightness и Contrast
« Opened on 08.09.2013, Sunday, 11:11:27 (Edited 08.09.2013, Sunday, 18:35:01) »
Колеги,не знам дали сте имале ваков незгоден квар-менував думп за овој ТВ ( ми беше донесен без никакви функции во оптек) а сега имам ситуација да сите други функции се во ред освен регулација на светло и контраст.Рака на срце не го најдов оригиналниот думп но најдов еден од иста шасија ( значи шасија а не тв ) и после дотерување на геометријата во service mode добив речиси оперативен ТВ - менито излегува како што треба,имам графичка промена на овие два параметри (контраст и светло) но сликата останува непроменета ( контрастот е на минимум а светлосто стои на одредено ниво без никаква промена).
Да кажам  и тоа дека пробав неколку различни dump-ови но освен тоа што со некои од нив немаше глас а со некој нешто друго - заедничко кај сите е тоа што состојбата со овие два параметри останува непроменета.
Процесорот е од типот на TDA 111056... а пред да размислувам за евентуална промена на истиот (што е многу тешка работа) би сакал да чујам Ваше мислење за можната причина за оваа заф......ја !
Се разбира,уште подобро ќе биде доколку некој има оригинален думп за овој ТВ и да го закачи во прилог ...доколку никој нема,би можел да го закачам овој доработениот што го имам...нормално,ако воопшто има интерес за оваа тема.

Поздрав



Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Како прво ќе те замолам да го преправиш постот според правилата на форумот:

Quote
1. Јазик и писмо

1.1. Официјален јазик на форумот е Македонскиот, а официјално писмо е кириличното. Задолжително е коментарите (post-овите) да се пишуваат на Македонски јазик со кирилично писмо (Македонска поддршка). Доколку не знаете како да подесите Македонска поддршка на вашиот компјутер, тоа можете да го најдете во другите теми од оваа секција.

Иначе, интерес за вакви теми секогаш има, а на форумов има искусни сервисери, верувам ќе чуеме и нивно мислење... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Исто така, нема потреба од пишување цела реченица со големи букви, здебелен или подвлечен фонт.
Пишувај нормално, подобро изгледа за тие што читаат.
Жан

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Каква е сликата ако го користиш  AV влезот.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline robivek

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: FUEGO FE-21US6 ( sasija CY-PH2529TOP) - bez kontrola na BRIGHTNESS i CONTRAST...
« Reply #4 on 08.09.2013, Sunday, 14:51:20 (Edited 08.09.2013, Sunday, 15:33:00) »
Quote
Каква е сликата ако го користиш  AV влезот.

Ова е состојбата од AV влезот,но со оглед на тоа како реагира (читај - како не реагира) промената на  снегот (без сигнал) - мислам дека и таму имам иста ситуација (...скромно искуство и интуиција брат ). :D

Поздрав


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Преработи си го првиот пост кирилично! Најди си оригинален думп и се ке биде во ред.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Преработи си го првиот пост кирилично!
Во спротивно темата ке биде заклучена
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline robivek

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: FUEGO FE-21US6 ( sasija CY-PH2529TOP) - bez kontrola na BRIGHTNESS i CONTRAST...
« Reply #7 on 08.09.2013, Sunday, 15:29:01 (Edited 08.09.2013, Sunday, 15:31:31) »
Quote
Преработи си го првиот пост кирилично!
Во спротивно темата ке биде заклучена

Во ред,мисија завршена. ;)

Споено мислење: 08.09.2013, Sunday, 15:31:31
Quote
Најди си оригинален думп и се ке биде во ред.

Хе,хе, хе викаш само уште тоа а...?
А да ставеше некој оригинален дупм за да го потврдиме твоето предлог- решение...!??

Поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас  немаам оригинален думп,така да не можам да ставам.Без цинизам,ако некој знае  или  има  ќе помогне.Не сакам да прогнозирам дека ти си од оние форумаши * за една употреба* ,кои инсистирате само да ви се реши проблемот и толку. Малку стрпливост и коректност.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Еве вака.
За оригинален (во буквална смисла на зборот) дамп, потребни се повеќе релевантни податоци, како димензија на екран и ознака на екран, ознака на процесор, а уште поважно е да се напишат ознаките ако на истиот има налепница со испишани ознаки итн...
Овде на овој ТВ можеш да пробаш со FF дамп.
Како и да е според мене проблемот не е софтверски туку хардверски !
Quote
менував думп за овој ТВ ( ми беше донесен без никакви функции во оптек) а сега имам ситуација да сите други функции се во ред освен регулација на светло и контраст
Претпоставувам дека се’ ти е било на 0 па затоа си помислил дека треба да се менува дампот.
Од искуство можам да речам дека дампот го решава проблемот во 5% од проблемот на ТВ.
Затоа прво се бара хардверски проблем а потоа софтверски.
И да не должам претпоставувам дека проблемот е на ABL врската  ;D
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: FUEGO FE-21US6 (шасија CY-PH2529TOP) - без контрола на Brightness и Contrast
« Reply #10 on 08.09.2013, Sunday, 18:38:13 (Edited 08.09.2013, Sunday, 18:39:52) »
Проба да го исчиташ оригиналниот dump од (претпоставувам) зезнатиот EEPROM и да го запишеш во друг EEPROM?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline robivek

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: FUEGO FE-21US6 (шасија CY-PH2529TOP) - без контрола на Brightness и Contrast
« Reply #11 on 08.09.2013, Sunday, 20:33:03 (Edited 08.09.2013, Sunday, 21:24:50) »
Quote
Јас  немаам оригинален думп,така да не можам да ставам.Без цинизам,ако некој знае  или  има  ќе помогне.Не сакам да прогнозирам дека ти си од оние форумаши * за една употреба* ,кои инсистирате само да ви се реши проблемот и толку. Малку стрпливост и коректност.

Секоја чест на ангажманот батка ама сепак сметам дека нема ништо лошо во тоа да сме малку порелаксирани при пишување со прикладно дозиран хумор ( па и на сарказам )...во секој случај ова е отворен форум со слободна регистрација што значи дека тука може да улетаат и ведри дискутанти кои пишуваат поинаку од тоа што е можеби твој личен стандард на изразување...доколку не е така односно доколку е задолжителна обврска на овој форум да се биде крајно сериозен - тогаш се извинувам,можеби јас сум залутал во Ваше друштво ( искрено се надевам дека тоа не е случај но ако е сепак така -би сакал да ме известиш за да не Ве вознемирувам со моето присуство ).
А за тоа каков профил на форумаш е робивек ( во смисла само за една употреба)  - мислам речиси секој од нас бил ( или сеуште оди) на некој странски форум само да собере некоја информација и тоа е нормално за такви форуми ( фактор на јазична бариера). Но кога станува збор за македонски форум и тоа еден од ретките ( да не речам дека друг од ваков профил не сум сретнал ) мислам дека е крајно непрофесионално за било кој сервисер кој не сака да даде свој придонес во остварување на сите бенифити што ги овозможува овој тип на форуми.

Quote
Еве вака.
За оригинален (во буквална смисла на зборот) дамп, потребни се повеќе релевантни податоци, како димензија на екран и ознака на екран, ознака на процесор, а уште поважно е да се напишат ознаките ако на истиот има налепница со испишани ознаки итн...

Се разбира дека е така но јас сум флексибилен,ја наведов основната ознака на процесорот, моделот и шасијата што во најголем број случаеви е доволно да се најде сличен думп кој ќе  обезбеди нормален режим на работа на процесорот ( добро,понекогаш ке има проблем со аудио но тогаш знаеш на што си )  а за геометријата - е па ке се потрудам малку,ништо страшно.

Quote
Овде на овој ТВ можеш да пробаш со FF дамп.
Како и да е според мене проблемот не е софтверски туку хардверски !

Можно е,затоа и побарав мислење од колеги кои можеби имале токму такво искуство.

Quote
Претпоставувам дека се’ ти е било на 0 па затоа си помислил дека треба да се менува дампот.
 

Хе,хе,хе, добра забелешка колега...
Во принцип секогаш кога се прави било каква интервенција во еепромот прво се зачувува оригиналниот ( постоечкиот) думп па  дури потоа се пробува со друг ( се надевам дека сите го правиме тоа).
Во мојот случај со оригиналниот думп не работеа правилно копчињата за рачни команди,немаше IF,аудио,не се случуваа никакви промени кога се обидував да сменам нешто во менито и т.д.

Quote
Затоа прво се бара хардверски проблем а потоа софтверски.
  Зеленко
Така е брат,фала ти за потсетувањето... ;)

Quote
И да не должам претпоставувам дека проблемот е на ABL врската

Ќе ја проверам убаво цела ABL линија... кажи ми,си имал некој ваков случај или е ова чисто логичко размислување ?
Quote
Проба да го исчиташ оригиналниот dump од (претпоставувам) зезнатиот EEPROM и да го запишеш во друг EEPROM?

Хммммм,тоа не го направив но сепак - кога ставам друг думп ТВ-от проработува но со тој недостаток,што по некоја логика значи дека сепак ЕЕПРОМ-т е добар - може да се исчита и да се репрограмира без проблем...освен ако е зезната токму таа адреса во еепромот а сепак проблемот да не се одразува при програмирање и читање на истиот ( искрено, до сега никогаш не сум имал таков случај )...!??

Поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Цитирано:
Секоја чест на ангажманот батка ама сепак сметам дека нема ништо лошо во тоа да сме малку порелаксирани при пишување со прикладно дозирана доза на хумор ( па и на сарказам )...во секој случај ова е отворен форум со слободна регистрација што значи дека тука може да улетаат и ведри дискутанти кои пишуваат поинаку од тоа што е можеби твој личен стандард на изразување...доколку не е така односно доколку е задолжителна обврска на овој форум да се биде крајно сериозен - тогаш се извинувам,можеби јас сум залутал во Ваше друштво ( искрено се надевам дека тоа не е случај но ако е сепак така -би сакал да ме известиш за да не Ве вознемирувам со моето присуство ).
А за тоа каков профил на форумаш е робивек ( во смисла само за една употреба)  - мислам речиси секој од нас бил ( или сеуште оди) на некој странски форум само да собере некоја информација и тоа е нормално за такви форуми ( фактор на јазична бариера). Но кога станува збор за македонски форум и тоа еден од ретките ( да не речам дека друг од ваков профил не сум сретнал ) мислам дека е крајно непрофесионално за било кој сервисер кој не сака да даде свој придонес во остварување на сите бенифити што ги овозможува овој тип на форуми.

Да не испадене дека само јас сум лошиот,еве и тебе да ти кажам што им го велам и на другите нови колеги: прво,овде се зачленуваме сите доброволно и доброволно се ангажираме во решавање на проблени или поставуваме и одговараме прашања врзани за електрониката.Значи,никој не е обавезен никому да му одговори ( не можеме да го натераме никој стручњак доброволно да те советува или да дава шема или * дамп* (нека биде така Тома!) за некој уред!) Значи се е на доброволна база и добро е секој кој сервисира или знае нешто повеке да биде на форумов и да помага! Но,има колеги кои се пријавуваат само еднаш и само еднаш,бараат совет,а кога ке го решат не даваат ниту повратна информација како го решиле проблемо,односно не оставаат запис ако некој има ист проблем,како да го реши! И повтроно да споменам- давајте повеке податоци кога се работи за некој уред,да не нагаѓаме или прогнозираме(да не кажам - да бидеме видовити!0.Ова последново робивек не се однесува на тебе!! 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: FUEGO FE-21US6 (шасија CY-PH2529TOP) - без контрола на Brightness и Contrast
« Reply #13 on 08.09.2013, Sunday, 21:21:36 (Edited 08.09.2013, Sunday, 21:25:34) »
...доколку не е така односно доколку е задолжителна обврска на овој форум да се биде крајно сериозен - тогаш се извинувам,можеби јас сум залутал во Ваше друштво ( искрено се надевам дека тоа не е случај но ако е сепак така -би сакал да ме известиш за да не Ве вознемирувам со моето присуство ).

Не дека е задолжителна обврска, не сме ние „баба роги“, па бркаме се што е несериозно ;). Поентата е дека барем за „тазе“ членови, не е препорачливо ;). Поентата е и другите членови кои се подолго време на форумот да го дознаат малку „стилот на изразување“ на поновиот член, малку да се навикнат на тоа ;), да знаат дека тоа му е начинот на кој се шегува ;). Она, што викаат постарите „да му го научат табиетот“ ;). И во друштво, кога некој нов ќе дојде, најчесто нели, гледа да „опипа терен“, да види каков карактер се останатите, за што може да се зеза, за што не, нели ;).

Чисто добронамерен совет ;). Има во правилата наведено дека сарказам не е посакувана форма на изразување на форумот, но ако некој член е подолго време на форумот и повеќето членови веќе му го познаваат стилот на изразување, знаеме дека едноставно „таков му е табитетот“ ;D. Се разбира, ова се толерира во определени граници ;).

А за тоа каков профил на форумаш е робивек ( во смисла само за една употреба)  - мислам речиси секој од нас бил ( или сеуште оди) на некој странски форум само да собере некоја информација и тоа е нормално за такви форуми ( фактор на јазична бариера). Но кога станува збор за македонски форум и тоа еден од ретките ( да не речам дека друг од ваков профил не сум сретнал ) мислам дека е крајно непрофесионално за било кој сервисер кој не сака да даде свој придонес во остварување на сите бенифити што ги овозможува овој тип на форуми.

Тоа е проблем кој постои од оформувањето на форумот (околу недостатокот на професионален кадар од определени области, вклучувајќи ги и сервисерите), но ова е долга тема и не сакам да навлегувам во дискусија, особено не во тема која не е посветена на таа проблематика.

Со претходниов пасус, не сакам да бидам сватен погрешно. Има и сервисери на форумов кои одвојуваат време да помогнат (секоја чест). Но, да бидам искрен, верувам дека бројот на сервисери во Македонија е многу поголем.

Да се навратам на темата.

Хммммм,тоа не го направив но сепак - кога ставам друг думп ТВ-от проработува но со тој недостаток,што по некоја логика значи дека сепак ЕЕПРОМ-т е добар - може да се исчита и да се репрограмира без проблем...освен ако е зезната токму таа адреса во еепромот а сепак проблемот да не се одразува при програмирање и читање на истиот ( искрено, до сега никогаш не сум имал таков случај )...!??

Значи го користиш истиот EEPROM што си го извадил од ТВ-то и си го испрограмирал со нов dump? Значи си го избришал оригиналниот :S? Штета, можно е да бил исправен dump-от, а (како што пиша) само определени адреси да не сака да ги исчита или да ги запише како што треба.

Ми се има случено да налетам на „делумно исправен“ EEPROM. „Као се работи ОК, си работат мемориите, тра ла ла (ова беше EEPROM од дигитален рисивер/засилувач)“, арно ама, менување на влезови (CD, AUX, LP), кога сака работи, кога не сака не работи, иста беше и ситуацијата со tuner-от за радиото, кога сака работат копчињата за барање на станици, многу почесто не работеа. Се утепав од барање на ладни лемови и прекинати водови (бидејќи, по некои мои испитувања, копчињата работеа само ако појако се стиснат тастерите, или барем на мене така ми изгледаше тогаш кога испитував, па мислев дека можеби плочката е некаде напукната или нешто слично... ништо не успеав да најдам). На крајот се решив да пробам да сменам и EEPROM, нешто во што скоро и воопшто не се сомневав. Го исчитав стариот dump од EEPROM-от и го запишав во нов EEPROM, ист таков... и да видиш како се проработе ;D.

Не ја елиминирај опцијата на делумно исправен EEPROM ;). Не мора да значи дека ако запишува и исчитува податоци од него програматорот, дека е 100% исправен ;).

Можно е до некаде да го елиминираш EEPROM-от како проблематичен на следниот начин, иако и ова не е 100% сигурен начин, бидејќи кај делумно исправни делови, понекогаш знаат да влијаат и минимални промени на напони, температура и некои слични работи, па да се покаже како исправен при тестов, а да не е. Ќе го испрограмираш EEPROM-от со некој dump (било кој, не е важно, само да не зафаќа поголема меморија од декларираната на EEPROM-от). Потоа пак ќе ја исчиташ меморијата од него и со некој програм за binary compare на фајлови ќе провериш дали се исти двата фајла (оној кој си го запишал во EEPROM-от и оној кој си го исчитал од него). По големина, најверојатно ќе бидат исти, ама тоа не значи дека е исправен EEPROM-от ;). Binary compare е најверодостојна верификација ;). Ќе ти покаже дали и во кои делови од кодот има разлики меѓу едниот и другиот dump ;). Ако има разлики, тогаш EEPROM-от дефинитивно не е исправен. Ако нема разлики, со прилично голема сигурност може да се класифицира EEPROM-от како исправен... иако, и во вакви ситуации, јас дефинитивно пак би го заменил EEPROM-от со нов, за секој случај ;). Не се скапи, затоа и би го заменил ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline robivek

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Quote
Значи го користиш истиот EEPROM што си го извадил од ТВ-то и си го испрограмирал со нов dump? Значи си го избришал оригиналниот :S? Штета, можно е да бил исправен dump-от, а (како што пиша) само определени адреси да не сака да ги исчита или да ги запише како што треба.
.

Не,не,оригиналниот думп го меморирав,го имам.Пробав некоклку други думпови и ја добив опишаната ситуација. Со оригиналниот думп имав мноооогу посериозни проблеми кои ги набројав во предходниот пост ( и сега кога ќе го ставам тој думп состојбата е иста ).

Quote
Ми се има случено да налетам на „делумно исправен“ EEPROM. „Као се работи ОК, си работат мемориите, тра ла ла (ова беше EEPROM од дигитален рисивер/засилувач)“, арно ама, менување на влезови (CD, AUX, LP), кога сака работи, кога не сака не работи, иста беше и ситуацијата со tuner-от за радиото, кога сака работат копчињата за барање на станици. Се утепав од барање на ладни лемови и прекинати водови (бидејќи, по некои мои испитувања, копчињата работеа само ако појако се стиснат тастерите, или барем на мене така ми изгледаше тогаш кога испитував, па мислев дека можеби плочката е некаде напукната или нешто слично... ништо не успеав да најдам). На крајот се решив да пробам да сменам и EEPROM, нешто во скоро и воопшто не се сомневав. Го исчитав стариот dump од EEPROM-от и го запишав во нов EEPROM, ист таков... и да видиш како се проработе Зеленко.

Не ја елиминирај опцијата на делумно исправен EEPROM Шмекерко. Не мора да значи дека ако запишува и исчитува податоци од него програматорот, дека е 100% исправен Шмекерко

Утре ќе го пробам и еепромот,за секој случај и ќе јавам дали има промена.

Поздрав