Електронски уреди > Сè останато

Совет околу систем за видео надзор

(1/3) > >>

GigaWatt:
Ми треба совет околу систем за видео надзор. Не се разбирам нешто премногу во оваа проблематика, па еве, ако има некој дополнителни информации добро би ми дошле ;).

Системот треба да ги има следните спецификации/карактеристики.

1) Број на камери: 2 до 3.
2) Камерите да бидат што е можно помали (т.е. на прв поглед да не се забележуваат), но да не бидат со батерии и да се полнат, туку да си имаат посебно напојување. Не мора да се врзуваат преку BNC за системот за снимање/репродукција (DVR/NVR), може и да се со Wi-Fi или некој друг безжичен стандард, но пожелно е да се врзуваат жичано.
3) Да снима и репродуцира/експортира во HD или (ако ептен не е возможно ова со мали камери) HD Ready.
4) Пожелно е да има DVR/NVR, но не и задолжително.

Значи, најголем проблем практично ми се камерите. Треба да се мали, но да не се со батериско напојување и со Micro USB конектор за полење и конекција со компјутер, туку треба да се класични, со конектор за напојување.

Zan:
Тој систем со BNC конектори, коаксијални кабли и DVR е веќе застарен.
Повеќе се користи систем со IP Camera и рутер.
Камерата добива напојување преку мрежниот кабел, Power over Ethernet (Poe).
Снимањето може да биде било каде на интертнет.
Не сум работел со оваа проблематика неколку години, не можам да ти кажам ништо поконкретно.

GigaWatt:
Проблемот е што клиентот нема интернет и нема намера да става, ниту пак има комјутер и исто така, не сака да става ::). Знам за овие системи и се ми е јасно, дека се подобри и дека имаат предности, но... не можам да го натерам да става нешто што не сака.

Дури и ако нема интернет, ако му речам само рутер да земе, колку само за да ги врзе камерите, пак на крајот проблемот е надозорот, т.е. real time пратење на сигналот. Сака да биде на телевизор, значи да нема комјутер... а тоа може да се изведе само ако има DVR/NVR :-\.

garfild:
Да пробам да пренесам мое искуство со поставување на видео надзор.

Камерите пожелно да се што по видливи за да се знае дека објектот има видео надзор.

За да немора да се употребува компјутер, мрежа и други додатни работи и со тоа да не е многу скапо за купување, монтажа и подесување на целиот систем најдобро е со DVR со хард диск и VGA монитор кој немора да е поголем од 19 инчи.
Напојувањето можи да биди централно и да се влечат кабли паралелно сигнал и напон или секоја камера да зема напон најблиску до неа а сигналот  да е со антенски кабел.
Или евентуално ако успееш да најдиш кабел во него да ги има коаксиалниот кабел, напонскиот и кабелот за звук. Порано имав ваков кабел и ми беше лесно за поставување.

dr-mr:
Кај мене на работа ставивме NVR Hikvision DS-7604NI-K1/4P. ,52047841, системот може да се гледа преку интернетр и преку VGA, HMDI на монитор. Камерите  се поврзуваат со мрежен кабел/RJ45  и се напојуваат преку POE, уредот немора да биде поврзан на интернет или преку компјутер за да се користи, на NVR директно може да се користи монитор и да се гледаат камерите, уредот поддржува глувче и тастатура за работа и подесување со уредот.
Моделот кој е кај нас подржува до 4 камери, има модели со повеќе камери, има повеќе модели на камери кои може да се користат со тој систем.

--- Code: ---https://www.hikvision.com/en/products/IP-Products/Network-Video-Recorders/Pro-Series/ds-7604ni-k1-4p-b-0/

--- End code ---
Сигурно не е само тој NVR има и други со истите/слични опции.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version