Author Topic: Лаптоп асус f5r5 entertainment не се фклучува  (Read 1007 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
компјутерот го отворив да го исчистам кулерот на процесорот
и после затварањето не сака да се фклучи се фклучува само двд и  вентилаторот на процесорот и сфети лед диодата дека е фклиучен компјутерот друго ништо
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај провери некоие кабелче да не не ти е врзано како што треба или да не си заборавил да го врзеш? Mouse, тастатура, LCD...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
сите кабли се ок ги вадев само кабелот од мониторот и тој од вентилаторот но ги закацив пак
нема други кабли таму за да случајно сум откачил некој
се што извадив вратив на место >:(
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка ,од десна страна АСУС има еден прекинувач,нешто како рид релеј кој се активира малку чудно на притисок .Веројатно  или не е добро приклучен или си го *средил*.Тој е поставен десно а жиците минат и се спојуваат со мал конектор под тастатурата некаде. Провери и по странските форуми,го читав  тој квар скоро,пред три-четири дена.Отвори го и повторно целиот склопи го лап топ !!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
на левата страна до процесорот за графичката има еден тастер за што служи ?
дали е можно да работи лаптопот со оштетена графичка односно да работи а да не дава никаква слика на екранот ни на излезот за друг монитор
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно или нешто не си врзал како што треба или можеби е оштетен флет кабел. Дали се подига компјутерот? Тастерот е веројатно оној за беклајтот ( немам сега пред мене шема или слика па зборувам малку напамет)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
се фклучува само бентиларторот за процесорот сигнална диода дека е фклучен  и двд то
друго ништо нема никакви звуци ни хдд работи како да не е фклучена матичната плоча
целиот го растуриф до штрафче и пак го собраф нема ништо забравено

Каде мочам да најдам шема за него ?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Шема тешко да најдеш.Побарај некој сервис мануал или распрашај се по други форуми.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
го фклучив компјутерот

 Но сега ми се блокира цел компјутер излегуваат на мониторот вертикални црвени линии и се се блокира линиите исчезнуваат но компјутерот останува блокиран
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Лаптоп асус f5r5 entertainment не се фклучува
« Reply #9 on 06.05.2011, Friday, 21:09:55 (Edited 06.05.2011, Friday, 21:17:27) »
Можно е при расклопувањето да си ги зезнал контактите на некој од BGA чиповите :S. Ова се типични симптоми на northbtidge со onboard графичка и зезнати BGA контакти :S. Блокирање, вертикални и хоризонтлани линии на екран :S.

Има една процедура, со фен за коса, ама не би ја пробувал освен ако нема друг излез :S. Малку е ризична и може да се дозезне целиот лаптоп :S.

Евентуално пробај со некоја Linux дистрибуција, пробај подигни го со неа лаптопот и види дали ќе се случува истото, за да бидеш сигурен дека не е до оперативниот систем, некогаш се случува Windows сам по себе да почне да прави проблеми со расклопувани лаптопи, зависи од модел до модел, но се има случувано, претпоставувам дека е до самото вадење на контактите за LCD, mouse, тастатура, па BIOS-от се сетира на некаков чуден начин (или се ресетира, не знам), па потоа Windows-от знае да прави вакви „нелогични“ проблеми.

Можеш да го искористиш и MiniPE XT за подигање на оперативниот систем, види дали и со него ќе прави проблеми ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Рамот прави проблеми ја извадив едната плочка и работи комп.
Не се сакаат двете плочки рам.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,вака - најверојатно си го преполнил со статички електрицитет кога со раце си го допирал .Земи една фолија алуминска  за печење (или од чоколада!) ,протриј ја 2-3 минути меморијата и врати ја назад.Можеби треба да им ги смениш местата на мемориите па да тргне и другата.Кога вадиш и ставаш РАМ не ги допирај со раце ами со фолија или  антистатик кеса од пакувања на хардови ,матични и слично.Некогаш успева и меморијата * се враќа* *! Ако ти треба меморија имам две 512 ДИМ 2  како за твојот,упарени се и работат ОК, ама треба кај мене да дојдеш да ги ставиме и тестираме!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
едната плочка од еден гб работи и на дваата слота а другата само на едниот слот а на другиот го збркува компјутерот на самото фклучување. Двете Плочки заедно го блокирираат компјутерот
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно има конфликт меѓу нив во најдобар случај.Направи како ти напишав,можеби ке тргнат.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Фала batka
ја протријаф плочката рам и сега пак се сакаат двете плочки :)
И двете плочки рам работат бес проблем сега
Лаптопот сега е најдобар што може да биде
Сепак се ВРТИ !!!