Author Topic: Каде можам да набавам 30 % хидроген  (Read 9880 times)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
ДА не знајте каде можам да набавам барем 10 % хидроген?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Во секоја аптека имаш 12% хидроген.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Абе побарав во аптеките сите во битола само 3 %. а една година од австралија ми донесоја 30 % за 10 минути ја копаше плочката

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ДА не знајте каде можам да набавам барем 10 % хидроген?

барем 10% хидроген??? а бе ај не ме зафркавај... во секоја аптека треба да има минимум 12%, побарај во зегин (незнам дали има и таму) таму би требало да има 32% хидроген...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
ќе видам и таму

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Нешто во последно време во аптеките им е забрането да продаваат хемикалии на поединци како на пример алкохол и хидроген со големи густини бидејќи нешто прават со нив наркоманите и сега заради нив патат електроничарите :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Каде можам да набавам 30 % хидроген
« Reply #6 on 22.06.2010, Tuesday, 13:37:49 (Edited 22.06.2010, Tuesday, 13:39:29) »
Јас знам и што прават со нив наркоманите, ама ај да не навлегувам во тоа ;D.

Ако можете да најдете некоја позбутана аптека во Чаир или некоја населба што е од онаа страна на Вардар (ако сте во Скопје), има шанси да најдете. Јас уште имам од тој што го купув пред 2 години од Реплек, така да сега за сега немам проблем.

Исто така не е лошо да го замолите вашиот матичен лекар ако може да ви напише рецепта за 12% хидроген (иако иде без рецепта, но за да бидете чисти пред продавачите/ките во аптеките ;)), као демек имате дете или братче помало па ви треба за него, многу паѓа и се издраскува, па за раните ви треба 3% хидроген за дезинфекција, ама купувате на големо, па после дома си го разредувате ;).

Можете да купуте (или да ви дадат малку) хидроген и од матичните лекари, само не знам по која цена ќе ви го продадат ако им речете дека сакате да купите :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
со 3 % хидроген 2 дена плочката се копа

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Јас знам кај има во Битола, онаа аптеката крши постојка кај болницата мојсови мислам дека беше, јас секогаш од таму земам 30% и досега секогаш сум наоѓал ;D
негде 210 денари е литрото
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е, најдов во Скопје каде има хидроген 35%. Има во центар, во аптеката на Реплек одма до McDonald's што е, значи ќе му дојде карши Бамбус Оаза (барем едно време беше, не знам дали сеуште е). Производство е на ГалаФарм и чини 200 денари. Исто така нема проблеми со продавање на поединци, јас прашав и ми понудија дали сакам да купам, така да можете слободно да си купите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
таа цена е за литар?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Јас досега сум немал проблем со купување хидроген во битолава ми даваат во секоја аптека без проблем.

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Во Битола исто така има и во аптеката што е во ист влез со видеотеката Пинк(наспроти болницата)

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Има 30 % хрдиоген во аптеката одкарши алфа екектроник во пазарот а исто така можиш да најдиш и во сите маркети на тинекс 12 % кој јас го користам често