Author Topic: Случајни муабети  (Read 829862 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2880 on 25.11.2011, Friday, 10:34:31 »
Колеги земав телефонче - Alcatel ot-800  :) Телефонот е купен од Т-Мобиле и неприма други картички ... Знае некој како да го декодираме ? Не ми е проблем за парите ... туку за зафрканцијата  :D
Иначе барав на нет некако со Имеи кодот ама никако неможам да го декодирам па се плашам да не го заклучам уште повеќе  :-X ....
Еве некои податоци за него :
Bluetooth ID - B015352
IMEI - 351544031593264
SVN - 010 05
provider - 800x-2btbmk1

Гледам на нет со овие податоци се отклучувал некако ама сите работат со приватна порака ... неможев да видам како ги отклучуваат телефоните  :D ....

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2881 on 25.11.2011, Friday, 10:38:50 »
Колеги земав телефонче - Alcatel ot-800  :) Телефонот е купен од Т-Мобиле и неприма други картички ... Знае некој како да го декодираме ? Не ми е проблем за парите ... туку за зафрканцијата  :D
Иначе барав на нет некако со Имеи кодот ама никако неможам да го декодирам па се плашам да не го заклучам уште повеќе  :-X ....
Еве некои податоци за него :
Bluetooth ID - B015352
IMEI - 351544031593264
SVN - 010 05
provider - 800x-2btbmk1

Гледам на нет со овие податоци се отклучувал некако ама сите работат со приватна порака ... неможев да видам како ги отклучуваат телефоните  :D ....
Нај убаво да си го однесеш негде да ти го декодираат,не вреди за 300-400ден да го зезнеш...Јас пробав со самсунг да го декодирам и уште толку го зае*ав,се замрзна и не примаше никакви карички,па морав да го носам на сервис...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2882 on 25.11.2011, Friday, 13:08:57 »
Гледам на нет со овие податоци се отклучувал некако ама сите работат со приватна порака ... неможев да видам како ги отклучуваат телефоните  :D ....

Само со менување на firmware/software, на друг начин не може. И јас сум се зезал со вакви работи, на крајот излезе дека само така може да се декодира. Ако ептен сакаш сам да експериментираш, види дали за него има Easy Flash Cable (вака ги викаат каблите за Nokia, ама сигурен сум дека и Alcatel и другите производители имаат слични имиња за овој тип на кабли), ако има, купи од пазар еден таков data cable (така ќе го бараш, иако може да врши многу други работи освен размена на податоци со PC, понекогаш и само за flash-ување се овие кабли, ама пак, на пазар сите ги викаат data cable) и пробај со некој адекватен софтвер да го flash-уваш, има еден куп таки софтвери по GSM форумиве online.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #2883 on 25.11.2011, Friday, 13:23:55 »
има еден форум на кој оставаат IMEI, оператор од каде е набавен, и некои други податоци и по порака им ги праќаат кодовоте за отклучување, некои се задоволни и благословуваат, други викаат дека не фатиле кодовите, а највеќе не коментираат ништо. Така не знам што да ти кажам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2884 on 25.11.2011, Friday, 15:35:45 »
Имаше и блогови такви, ама на првите 15 души што ќе одговорат им го прават тоа бесплатно, сите останати треба да си платат :S. Сум го гледал ова и мислам дека не се исплати да се бара вакво решение. Или засукај ракакви и дознај колку што можеш повеќе за внатрешноста на телефонот и види дали можеш и сам го направиш тоа, или дај го на сервис да ти го направат, едно од тие две, барем според мене, ти е најдобро решение ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Re: Случајни муабети
« Reply #2885 on 25.11.2011, Friday, 17:17:29 (Edited 25.11.2011, Friday, 17:19:50) »
Колеги земав телефонче - Alcatel ot-800  :) Телефонот е купен од Т-Мобиле и неприма други картички ... Знае некој како да го декодираме ? Не ми е проблем за парите ... туку за зафрканцијата  :D
Иначе барав на нет некако со Имеи кодот ама никако неможам да го декодирам па се плашам да не го заклучам уште повеќе  :-X ....
Еве некои податоци за него :
Bluetooth ID - B015352
IMEI - 351544031593264
SVN - 010 05
provider - 800x-2btbmk1

Гледам на нет со овие податоци се отклучувал некако ама сите работат со приватна порака ... неможев да видам како ги отклучуваат телефоните  :D ....

колега јас има програма за овој телефон за одкодирување ке ти кажам што како само кажи ми дали имаш пробувано т.е внесувано броеви зошто може највеке до 3 пати потоа треба да го рестартираш телефонот 
и колку време е стар
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2886 on 25.11.2011, Friday, 18:22:24 »
како глупо го напраја youtube значи по глупо не може да биде :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #2887 on 25.11.2011, Friday, 18:49:36 »
Кај мене си  е ист, сеуште немаат сменето нешто.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2888 on 25.11.2011, Friday, 19:03:10 »
Па и јас не гледам некоја разлика :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2889 on 25.11.2011, Friday, 19:28:27 »
еве како е кај мене
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2890 on 25.11.2011, Friday, 19:34:07 »
Имаш Google Chrome затоа, дека YouTube е на Google сега, и ваљда првите промени ги прават само за Chrome, а ако се најави друг browser дека го browse-а сајтот, го дава стариот изглед ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #2891 on 25.11.2011, Friday, 19:36:01 »
И јас користам Chrome, ама кај мене не е сменето :D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2892 on 25.11.2011, Friday, 19:38:55 »
Кај мене на хромот youtube е со нов изглед, а на мозилата е со стариот :).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2893 on 25.11.2011, Friday, 19:40:57 »
Можеби зависи тоа од провајдерите, дали cache-уват на вереме сајтови или не... можеби некои провајдери доцнат, кој знае :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2894 on 25.11.2011, Friday, 19:42:25 »
опера користам :)
не користам времиња гугл хром пошто премногу ми крешоваше :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!