Author Topic: Случајни муабети  (Read 830213 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #210 on 23.08.2010, Monday, 23:18:24 »
Ај кажете што мислите за напојувањево, да не треба нешто да се додаде, одземе, што и да е ;).



Инаку напојувањево го прававев за следнава шема:

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/4uq54ebgch
Ја преработувам шемата за да може да се користи со напојување од 220V-на мрежа. Исто така ќе додадам и MIDI trigger за да може да се тригерува преку PC или преку некоја MIDI клавијатура/сајзер со MIDI излез ;). Еве до каде сум со работата ;).

Code: [Select]
http://hotfile.com/dl/64073566/dba935d/The_GNOME_Micro-Synthesizer.rar.html
Добредојдени се сугестии ;).

Никој нема предлог или сугестија :( ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #211 on 24.08.2010, Tuesday, 07:20:17 »
напојувањето можеше со готов грец да го правиш :)
а за другиве незнам не сум по музички инструменти :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #212 on 24.08.2010, Tuesday, 14:16:42 »
Да, ама не знам ознаки на Грецови, ако најдеш неоја страна или некое друго место каде можам да ги најдам, пиши ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #213 on 24.08.2010, Tuesday, 14:47:28 (Edited 25.08.2010, Wednesday, 10:09:15) »
Quote
Да, ама не знам ознаки на Грецови, ако најдеш неоја страна или некое друго место каде можам да ги најдам, пиши  ;).

Еве ознака за грец:
Code: [Select]
http://217.26.67.168/uploads/2/3/2393112/grec.jpg
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #214 on 24.08.2010, Tuesday, 14:57:29 »
Не, не мислев на тоа, мислев на фабрички (стандардизирани) ознаки (како што се стандардизирани за диодите, 1N4001 до 1N4007, на тоа мислев) ;).

A што мислите за врендоста на кондензаторите, да не е се малку предимензионирани, 4700uF, да не треба малку да ги намалам, да речеме 2200uF, струјата што ќе ја влече уредот не вреувам да биде поголема од 700mA до 800mA.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #215 on 24.08.2010, Tuesday, 17:01:37 »
може да се намалат, нема потреба од толкави
околу грецот, во твојот случај ти треба W10M ;)
мислам дека ти е доволно околу 1А

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #216 on 24.08.2010, Tuesday, 17:13:12 »
Еве некоја ознака
B250C1500 - Мислам дека е за до кај 1.5А ама незнам до кој напон мислам дека е 50V ама не сум сигурен :(
B380C1500 - слично како ова погоре
B80C3200 - овај е докај 3-3.5А
B80C5000- сличен со погорниот само поголема струја
GBU408-F - 4А 560V RMS
GBU808-F - 8A 560V RMS
MB 3510 - 35A 1000V :)
GBPC5006 - 50A 420V
36MT120 - трофазаен грец 35 A 1200 V
B500S - 1.5A SMD грец

наједноставно пиши струја на грецот и напонот за кој е па ќе ти најдат тие нешто, немора ознака да ставаш, јас така правам пишам за која струја и напон и после тие ми даваат ( од продавницата ) таков со некој ознака :)


Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #217 on 24.08.2010, Tuesday, 17:52:33 »
Quote
B250C1500 - Мислам дека е за до кај 1.5А ама незнам до кој напон мислам дека е 50V ама не сум сигурен
B380C1500 - слично како ова погоре
B80C3200 - овај е докај 3-3.5А
B80C5000- сличен со погорниот само поголема струја

B ти го означува напонот, а C струјата што може да ја даде, на пр. B250C1500 е грец 250V/1500mA, B380C1500 е 380V/1500mA итн.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #218 on 24.08.2010, Tuesday, 17:56:51 »
ок, за струјата значи сум погодил хехе
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #219 on 24.08.2010, Tuesday, 18:22:58 (Edited 24.08.2010, Tuesday, 18:24:58) »
B ти го означува напонот, а C струјата што може да ја даде, на пр. B250C1500 е грец 250V/1500mA, B380C1500 е 380V/1500mA итн.

Корисна информација, не сум знаел, +rep имаш од мене ;D.

Јас би земал B80C1500 или B80C2000, за секој случај (нека си има „фазла“ простор за работа). Но бидејќи имам дома премногу диоди (од 1N4001 до 1N4007, од стари уреди се сите вадени), јас ќе си ја правам монтажната шема со диоди, па ако некој сака после, нека си ја преправа ;).

За 1N4007 во право си Devil, сега баш го прочитав datasheet-от на 7818 и на 7918, максимален влезен напон на 7818 е 35V, а на 3919 e -35V, така да дури да има ставено грец/диоди кои можат да издржат поголеми работни напони, пак на крајот ќе настрадаат стабилизаторите ако се напојуваат со напон поголем од декларираниот (+-35). Така да, значи дека може да се заменат со 1N4001 или 1N4002 ;).

Така да, еве ја модифицираната шема за напојувањето:



Мислам дека вака ќе биде економски поисплатлива ;).

А има некои стандарди за работните напони на електролитските кондензатори? Еве на пример: 35V, па 50V, па 65V, итн. Мислам, дали има некое правило, или самите производители си ги дефинираат правилата (зависи од производител до производител)? Зашто сакам да ставам 40V-ни кондензатори, но не знам дали такви произведуваат, а 50V-ни веќе би биле прескапи и неисплатливо би било, затоа сакав да прашам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #220 on 24.08.2010, Tuesday, 21:19:06 »
нема некое правило, стандарди се некој тие, тешко дека ќе најдеш 40V, односно ако не го извадиш од нешто друго, ако напојуваш како што е на шемава 15V не би требало да е проблем со 36В- ни
можеш да поврзуваш сериски за поголем напон, но ти паѓа капацитетот :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #221 on 24.08.2010, Tuesday, 21:26:25 (Edited 25.08.2010, Wednesday, 21:28:39) »
Да, но 15V*1.41~21V, и тоа со минималниот напон на напојување, а ако не можам да најдам (или немам во моментот пари да купам) 2x15V трансформатор, ќе мора да се наоѓам со некој кој има малку поголем излезен напон, затоа всушност прашував.

Нема везе, ќе се снајдам ;).

Споено мислење: 25.08.2010, Wednesday, 21:28:39
хехе, си го поправив Nokia 2310-ката, сега имам телефон фазла ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Re: Случајни муабети
« Reply #222 on 26.08.2010, Thursday, 15:00:56 »
Еј погодете кој е на Hack-A-DaY :D

Code: [Select]
http://hackaday.com/2010/08/25/electric-scooter-sings-as-it-travels
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #223 on 26.08.2010, Thursday, 15:57:31 »
Знам Борче, го видовме, не знам кој даде линк ама видовме, ај, аирлија транзиција ;). Со среќа нека ти е, нека ти се множат уште многу вакви проекти, јас искрено мислам дека е супер скутерот ;). Малку сум екологист (на свој споствен начин) па поради тоа го поддржувам секој проект кој ќе ја намали емисијата на штетни гасови во атмосверата ;). И онака сакав да си купам од оние малине скутерчиња што се на батерии, мада ми кажаа дека не биле нешто многу квалитетни и често им се расипувале моторите, ама со мали модификации мислам дека може да го средам тоа ;).

Како и да е, секоја чест, браво за трудот и напорот ;).

Само сакав да прашам, каква е формата на PWM сигналите? Средна вредност на PWM сигналот е синусиода (приближна, емулирана) или е трапезоидна формата на средната вредност на PWM сигналот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Re: Случајни муабети
« Reply #224 on 26.08.2010, Thursday, 16:42:56 »
Значи се трудевме изгледот на синусоидата да биде трапез а не синусоида заради две работи: прво, има поголема ефективна вредност напонот (а бидејќи се батерии и имаме ограничен напон тоа е битно) и второ трапез а не правоаголен сигнал бидејќи се оштетува моторот. Значи трапезот е компромис меѓу двете работи.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.