Author Topic: Случајни муабети  (Read 830094 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6135 on 08.12.2016, Thursday, 20:03:12 »
Да ве прашам нешто, бидејќи гледам започнавте тема на разговор за лап-топ компјутери. Лап-топот на баба ми не се полни повеќе од 80%, односно колку и да стои на полнач на task bar-от во долниот десен агол кажува само 80% дека е полна батеријата. Во што може да е проблемот?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6136 on 08.12.2016, Thursday, 21:50:15 »
Најчесто проблем е  батеријата!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6137 on 09.12.2016, Friday, 03:12:26 »
Ако на батерија не држи повеќе од 1 минута и не може ни оперативниот систем да се подигне само со батерија во лаптопот, фрли ја батеријата, мртва е.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6138 on 09.12.2016, Friday, 13:25:40 »
Држи ли батеријата Атанас и кај мене така правеше цркната ми беше струја не држеше воопшто затоа прашуваме држи ли струја батеријата
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6139 on 09.12.2016, Friday, 15:07:37 »
Во батеријата има електроника која го регулира полнењето. Во вакви случаи батеријата не полни поради дотраеност на галванските елементи внатре .Затоа и полначот не може до крај да ја дополни батеријата и електрониката покажува 80% наполнетост.Ако си способен смени ги галванските елементи или купи си нова батерија.Скапечка е (зависи од моделот),а ако не ти треба преносливост - вади батеријата и употребувај го лап топот само на полнач.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6140 on 10.12.2016, Saturday, 10:02:25 »
Држи батеријарата се додека е полна (80% ништо повеќе). Инаку, лап-топот е од марката Асус, а модел не знам на памет. Не знам колку им е животниот век на галванските елементи, ама лап-топот е служен 1ипол година...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6141 on 10.12.2016, Saturday, 12:58:10 »
Не е многу стар. Можно е да има проблем со системот за полнење или со информациите кои ги дава према оперативниот систем (претпоставувам Win8.1)... а можно е и оперативниот систем погрешно да ги интерпретира. Ако знаеш како, реинсталирај го, ама најди некоја верзија од Win8.1 update-увана до... барем половината на оваа година и пробај. Можно е да се оправи проблемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6142 on 10.12.2016, Saturday, 14:23:48 »
Не е Win 8.1...Седумка е. A, за со реинсталирањето и мене ми текна тоа, а и на интернет побарав прво велат тоа да се направи.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6143 on 10.12.2016, Saturday, 21:50:12 »
Другар јас сакав ова уште одма пред сите да ти го пишам.Пошто некако те сватив прв ја прочитав темава те сватив дека батеријата тврдиш дека е исправна и само нејќе да мрдне повеќе од 80 и одлично првично супер сум те сватил но не пишав е после кога видов дека ти пишале до батеријата кажав дека и јас го имав истиот проблем ми цркна скроз мене батеријата.Но значи држи батеријата не е до нејзе само не се полни до крај.Но значи еј како што првично замислив ова е софтверски проблем пробај како што си наумил со преинсталација на оперативниот систем со среќа и чекам да ни пишеш што си направил   8) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6144 on 10.12.2016, Saturday, 23:42:17 (Edited 10.12.2016, Saturday, 23:48:02) »
Значи вака: батеријата е стара 1,5  години и штом ова почнува да го јавува ,  до неа е .Постепено ке паѓа и веројатно наеднаш ке *падне*. 8) Оперативниот систем нема врска со ова.Вади батеријата и по дома работи го без неа!! Батеријата е скапа,ако не знаеш сам да ја средиш. Сигурно не ти е правилно полета/празнета, особено ако била постојано на полнач.Сепак добро истерала година и пол. Пример: кај HP не одат ни 6 месечно во просек. Ти бре nsu кој-како пише ти од кај него си, некако  како да немаш свое мислење, па со сите си. ;D ;D Ако немаш искуство слушај и читај , не мора да се јавуваш.  8) Без лутење,само констатирам. ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6145 on 11.12.2016, Sunday, 00:57:19 »
Имат чипој во батеријана. До ними е. Не можеш да ги смениш, пошто треба да напишеш соодветна низа на 1 и 0, а таа низа ја знаат само асѕс и 5-6 кинези и нема да ти ја кажат...
Ако немаш реална потреба д батерија, нека си стои но игнорирај ја и тоа е тоа.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6146 on 11.12.2016, Sunday, 11:54:11 (Edited 11.12.2016, Sunday, 11:58:46) »
@batka колку што знам правилно е полнета, бидејќи кажав лап топот го користи баба ми... Би требало да е правилно, бидејќи дедо ми секогаш го исклучуваше од полнач кога ќе дојди 100%. Сега, викаш не може да е софтверски ама не знам. Од кога е купен пред 1,5 година не е реинсталиран виндоусот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6147 on 11.12.2016, Sunday, 16:59:47 »
Дали има некој случајно да продава/подарува 1W white LED?Тука пишувам да не отварам нова тема за ништо :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6149 on 19.12.2016, Monday, 22:39:52 »
Некој по упатен во дигитални сигнали ако може да ми каже како да познаам бинарна 1 и бинарна 0 ?

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.