Author Topic: Случајни муабети  (Read 829862 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5580 on 03.02.2015, Tuesday, 15:33:19 »
Сакам едно озбилно прашање да поставам. [за разлика од порано]  :P
Дали можам сериски да поврзам две пригушници. Односто една од 40W , а другата 55W ?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5581 on 03.02.2015, Tuesday, 15:36:09 »
Сакаш да дбиеш собрана вредност на моќностите на излез или што?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5582 on 03.02.2015, Tuesday, 17:16:51 »
Доколку се случи нуклеарен напад (НЕДАЈ БОЖЕ) се што е електроника ке пргори. Дури нема да има ни телевизина ниту радио. Нема да има ниту радио на средни бранови бидејки предавателот во нашава држава е дигитален и транзисторски. Така да нема да има никаков медиум.... за интернет и мобилни да не зборам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5583 on 03.02.2015, Tuesday, 17:41:47 »
Мислам дека лампашките радиостаници како FT-101 ќе можат да работат, секако ако се на безбедна далечина од топлинскиот бран. Лампашки радиостаници се користеа во втората светска војна од страна на завојуваните страни. Тогаш може немаше транзисторски, но сепак најотпорни се лампашите и на атмосферски празнења, освен ако не удри гром директно во антената. Транзисторските радиостаници горат дури и ако удри гром на 1000 метри од антената.
Лампашка радиостаница е како KALASHNIKOV AK-47, старо но нема да те изневери.
Hams do it! With Frequency

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Re: Случајни муабети
« Reply #5584 on 03.02.2015, Tuesday, 18:52:57 »
Quote
ЕМП го подига напонот и од 220 добиваш краткотраен шпиц од пример 600V! Кое оклопување ќе го заштити твојот уред? Истовремено,батеријата врзана на лап топот го подига напонот од 19 на 40 V! Kое оклопување ќе го заштити лаптопот??

поради такви работи постои пренапонска заштита. а и баш ме интересира како го подига напонот во батеријата.

Quote
Е,па не знам како да ти одговорам,ако мене ме прашуваш,бидејќи досега не сум бил во досег на ЕМП. Ладен Веројатно ке преживее ,ако не е вклучен,но што фајде кога се друго ќе прегоре- од мрежа,трафо станици,други мобилни... не знам со кого ќе зборуваштогаш??

Да,да битно ти го имаш последниот збор. Во трафостаниците и дистрибутивната мрежа нема што да прегори освен осигурачи, другото е само жица, нема полупроводници, или може ти живееш во 2231 година па каблите се направени од силициум.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5585 on 03.02.2015, Tuesday, 19:16:43 (Edited 05.02.2015, Thursday, 13:03:42) »
после нуклеарен напад нема да треба да се секираме дали ке работат радиостаници или такви работи, треба да мислиме дали ке го преживееме тој напад па после тоа да користиме радиостаници и такви работи :D

Е да знаеш колку ќе треба да се секираме околу тоа. Можеби ти не треба да се секираш, но има луѓе кој што во такви ситуации прават резервна кризна мрежа, и се во екипи на црвен крст и спасувачки тимови за барање на преживеани.

Amateur Radio Today

Замисли во видеото да има и нуклеарен напад, смислата на видеото нема да се промени
Hams do it! With Frequency

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5586 on 03.02.2015, Tuesday, 19:30:16 »
@KiloVolt Да  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5587 on 03.02.2015, Tuesday, 21:45:21 »
Quote
ЕМП го подига напонот и од 220 добиваш краткотраен шпиц од пример 600V! Кое оклопување ќе го заштити твојот уред? Истовремено,батеријата врзана на лап топот го подига напонот од 19 на 40 V! Kое оклопување ќе го заштити лаптопот??

поради такви работи постои пренапонска заштита. а и баш ме интересира како го подига напонот во батеријата.

Quote
Е,па не знам како да ти одговорам,ако мене ме прашуваш,бидејќи досега не сум бил во досег на ЕМП. Ладен Веројатно ке преживее ,ако не е вклучен,но што фајде кога се друго ќе прегоре- од мрежа,трафо станици,други мобилни... не знам со кого ќе зборуваштогаш??

Да,да битно ти го имаш последниот збор. Во трафостаниците и дистрибутивната мрежа нема што да прегори освен осигурачи, другото е само жица, нема полупроводници, или може ти живееш во 2231 година па каблите се направени од силициум.

Како што почна ,веројатно си преживеал нуклеарен напад,така ми изгледа. 8) Немам намера да ја дочекам 2231 година,кога превидуваш кабли од силициум. Како што кажав,за овие појави се знаат само штури податоци,а не дај боже да пукне близу нас некоја ЕМП,ке те побарам да ги смениш осигурачите кај мене. :)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5588 on 10.02.2015, Tuesday, 16:33:35 »
Значи вака, сакам да ве прашам нешто околу Теслин трансформатор, што го зедов од училиште. За истиот трансформатор КилоВолт има отворено тема на овој форум. [подолу ќе оставам линк] Значи вака. Го зедов со цел да го модифицирам според моите потреби, и да го носам на натпревар. Арно ама, за моја несреќа имаше некој проблем со секундарната намотк. Се случи што се случи, го однесов на винклер тие го премотаа со жива 0.18 бидејќи немале како оригиналната која беше 0.16. Е сега моето прашање беше, откако ја премотаа намотката, калемот како и да е. Тој не функционира, воопшто. А со други намотки, направени од КилоВолт, функционира, меѓутоа фреквенцијата е помала и искрите се помали и потенки. Асоцирајте ме во што би можел да биде проблемот. Да барам нов проект, или нов Винклер за одново да го премота, али да не ги фрлам парите повторно за џабе.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12046.0

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5589 on 10.02.2015, Tuesday, 16:50:03 »
Jас мислам дека ако сакаш нешто да направиш,остави го тој трансформатор и направи си твој,а не да користиш туѓи конструкции.Веројатно не е до калемот,жицата и намотките,ами имаш некоја друга грешка направено,па сега се чудиш што е проблемот,Направи си свој модел и не мора да биде Теслин трансформатор! Не е се до тоа,има и други конструкции што можат да се направат.Ама не само *имам желба да направам...*,ами треба прво да прочиташ и научиш малку теорија,а потоа да седнеш и нешто да направиш.И прво почнуваш со * сакам да ве прашам нешто околу Теслин трансформатор, што го зедов од училиште*!??? Како ние да сме го виделе и работеле со трафото па знаеме што му фали!??Немој вакви прашања и не фрлај пари за бадијата.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5590 on 10.02.2015, Tuesday, 17:05:51 »
До негде можеби си во право. Трансформаторот беше исправен едно 5-10 минути. Сега ќе ти објаснам се.
1. Сакам да одам на натпревар Применета Физика со теслин трансформатор, али тој трансформатор да ја пренесува енергијата на оддалеченост од некој еден метар. Тоа ќе биде така што ќе го приклучам на пригушница од 40 вати, може и повеќе. И ќе направам еден калем кој ќе биде поврзам со неколку ЛЕД диоди и ќе ги прима фреквенциите.
2.Кога го зедов трансформаторот, со Киловолт заедно го испробавме на овој начин и како што кажав работеше 5-10 минути и потоа искрата ослабна. Проверивме во жицата, имаше прекин на некои места. Ги однесов на винклер и кажав што се случи.
3. Откако го зедов, се обидовме пак да го тестираме, али немаше успех. Го проверив кондензаторот имаше пукнатина и набрзо го заменив со 10 кондензатори, чија вкупна вредност изнесува 10 нано фаради.
4. И за на крај, за ова време од некои 3-4 месеци, прочитав доста книги со кои се едуцирав. [мислам дека се забележува]

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5591 on 10.02.2015, Tuesday, 17:12:34 »
Батка, проблемот е до намотката дефинитивно, незнам што и е ама неќе да работи, а таа би требало да е блиска копија на оригиналот... Дури и со намотки мотани со двојно поголема должина на намотката, двојно помала ширина, половина од бројот на навивки на оригиналот и со петпати поголема дебелина на жицата, работеше, а со намотка со многу слична дебелина на жица, иста должина, ширина и скоро ист број на навивки, не сака ни флуоресцентна да трепне...
Поправка: не беше 10nF туку 10 паралелни по 10nF...
Не знае Атанас да се изјасни, многу неразбирливо ми пишува... Наместо како порано што работеше на 15VAC од 50W трафо, сега работи на 230VAC преку пригушница 40W...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5592 on 10.02.2015, Tuesday, 17:14:34 »
Тоа што незнам добро да се изразам е последица на .. [да не одам офф со приватноста]

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5593 on 10.02.2015, Tuesday, 17:57:05 »
  Не знам Атанас по кој пат не замараш со вакви работи.Очигледно само ти и Киловолт меѓусебно ова може да си го решите.Никој на невидено не може да ти каже ништо.И пак да ти повторам : ако сакаш да научиш нешто ,направи си твој уред!!

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5594 on 10.02.2015, Tuesday, 19:49:23 »
Да не знај некој некоја програма за цртање на електрична инсталација за во куќа/стан. Наводно во Microsoft Office ProPlus 2013 во PowerPoint имало некоја таква функција, ама барам по нет ништо не вади во врска со то.