Author Topic: Случајни муабети  (Read 830037 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #90 on 11.06.2010, Friday, 21:36:03 »
Инаку ако го знаете Панчо Врангалов, тој има кажано - „Правите електро инженери не се оние со просек од 8 нагоре, туку оние со просек од 8 надолу, иако има по некој исклучок од оние со 8 нагоре.“
А за оние на ИКИ ги викаше Дактилографи :)

Значи просекот нема врска, битно е да знаеш и да размислуваш.

Ехеееееее, Панчо легенда е на ЕТФ, Ломоносов школа, HC... Полагав кај него прва година Електротехника и не ме бутна (инаку врска немав теорија, тоа со електромагнетните полиња и не знам ти уште што, бла бла бла, после ги научив, во Магнетиките) зашто имав 99 бода на писменото и на двете Електротехники, и само ми рече „ај, да не те бутам, 99 бода имаш на писменно, кажи ми искрено, си учел нешто или не“, и јас реков „не“, и он ми рече „искрен одговор, барем имаш м*да, на ти 6-ка и бегај да те нема“, и јас жив среќен надвор да ме нема ;D. А колешка моја (јас ја спремав, значи се и „изџвакав“ само требаше да „голтне“) зема 9-ка... тоа е тоа, se la vi ;).

Слично нешто има кажано и Корубин од филозофски, он имал (почина пред едно 2 или 3 години човекот, бог да го прости) просек 8.1, и знаеш што има кажано: „Учев онолку колку што ми требаше за да положам, а го учев она што го сакав за да го знам.“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #91 on 11.06.2010, Friday, 22:23:43 »
Јас пак за кецот електротехника знаев само гранични површини, и влегувам да ме испитува после 6 часа чекање од 9 часот сабајлето, и вели колега ајде гранични површини, и јас за 3 секунди цртање на цртежот, пишување на првиот интеграл и вели колега се гледа дека знаеш еве десет.
А за двојката не положив писмено поради Коста - асистентот кој не ми призна задача од 40 бода поради промашена буква за растојанието на крајот од задачата, па јас од кај него директно кај Врангалов и му објаснив што е работата и ми вели дојди наредната недела кога имам усно ќе ја побарам тетратката и ќе те испрашам усно.
Наредната недела одам на усно, а незнам ни книгата како му се вика, и ми вели тетратката ја нема никаде, незнам што си напишал и дали си напишал ама ајде објасни нехомогено магнетно поле, од предавања ми текна цртежот, пошо имам фотографска меморија, и го цртам цртежот, но го промашив интегралот, и ми вели што имаше на кецот, викам десет, тој вика сега за сега еве ти шеска ако сакаш повеќе дојди наредната сесија, а јас срекен му викам доста ми е.
Инаку имам големи заебанции такви, еве на пример машини 3-пати паѓав за 5 бода, плус 2те-пати од тие 3-пати полагав апсолутно сам. Ама професор беше Лидија Петковска.
Инаку на електрото сите се жалат од програмирањето а јас и Ц и Ц++ ги поминав колоквиумите со само 2 часа учење по колоквиум.
Математика 3 - 2-пати ги имав сите бодови да положам, но поради тоа што не сум и ја решил диференцијалната равенка ме паѓаше, а последниот 3-ти пат и ја решив само таа задача и ме пушти :)
Така да имаат некои финти, еве за електрични кола 1-2 само решив по 2 задачи и поминав како ништо.

Инаку предмети кои најмногу ми оставија вака добро знаење се:

Производство на електрична енергија
Обновливи извори на електрична енергија
Разводни постројки
Релејна Заштита
Заземјување и заштитни мерки
Нуклеарни централи
Високонапонски мрежи и системи
Еднонасочни машини и трансформатори
Наизменични машини
Планирање на погон и градба на електрични централи
Експлоатација на електроенергетски објекти
Проектирање на електроенергетски објекти
Управување и контрола на елелктро енергетски објекти
Когенеративни постројки
Примена на дигитална заштита
Компјутерско моделирање на електроенергетски објекти
Мали ХЕЦ
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #92 on 12.06.2010, Saturday, 13:35:14 »
Мене, искрено да ти кажам, од ЕТФ нитудеден предмет не ми остави никакво знаење, освен електрониките (сите шест електроники), друго се ми беше гола вода, еве сега баш полагам еден предмет, ТК Мрежи. Јас навистина не знам кој го има направено тој предемет, ама кој и да го има направено, за џабе е правен. Учиш се на памет, од кратенки (на секој можен телекомуникациски протокол, до уредите и медиумите низ кои се пренсуваат податоците) до формули (не ради друго, доказите за формулите се предолги и не се ни замарале да ги докажуваат, па морав сам на своја рака да ги докажувам формулите, зашто ако не ми прави нешто логика, не можам да го научам).

Ама тоа е тоа, искрено, половина од предметите на ЕТФ може слободно или да се тргнат, или да се реоформат во нови предмети со малку подруга програма. Исто така, на половина (а ко не и повеќе) од рпедметите можеш комотно да го им го исфрлиш усното, едноставно нема потреба (а башка што нема поента) да го учиш, едноставно нема никогаш да ти треба. Не знам уште зошто толку форсираат на усно, ама повторно, тоа е тоа, што е тука е :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #93 on 12.06.2010, Saturday, 18:29:08 »
аууу ја средно што сум, во 3та година по ТК имавме формули за АМ...една формула беше 5 реда додека ја докажеш...ги сваќав тогаш како беа, сега сум ги заборавил па...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #94 on 12.06.2010, Saturday, 18:40:35 »
Нишо не е тоа во средно верувај, ако се запишеш на ЕТФ (ФЕИТ по ново, као демек да ни давало „надеж“, хахахахха ;D) ќе видиш што се докази, хахахахах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #95 on 12.06.2010, Saturday, 18:47:57 »
јас у комшии ке ви бегам...машински...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #96 on 12.06.2010, Saturday, 18:50:01 »
Епа ај, со среќа нека ти е... ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #97 on 19.06.2010, Saturday, 13:08:42 »
Ауууууу, волку алкохол не ке да е на арано... уште сум полупијан... :D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #98 on 19.06.2010, Saturday, 13:24:46 »
Мене, искрено да ти кажам, од ЕТФ нитудеден предмет не ми остави никакво знаење, освен електрониките (сите шест електроники), друго се ми беше гола вода, еве сега баш полагам еден предмет, ТК Мрежи. Јас навистина не знам кој го има направено тој предемет, ама кој и да го има направено, за џабе е правен. Учиш се на памет, од кратенки (на секој можен телекомуникациски протокол, до уредите и медиумите низ кои се пренсуваат податоците) до формули (не ради друго, доказите за формулите се предолги и не се ни замарале да ги докажуваат, па морав сам на своја рака да ги докажувам формулите, зашто ако не ми прави нешто логика, не можам да го научам).

Ама тоа е тоа, искрено, половина од предметите на ЕТФ може слободно или да се тргнат, или да се реоформат во нови предмети со малку подруга програма. Исто така, на половина (а ко не и повеќе) од рпедметите можеш комотно да го им го исфрлиш усното, едноставно нема потреба (а башка што нема поента) да го учиш, едноставно нема никогаш да ти треба. Не знам уште зошто толку форсираат на усно, ама повторно, тоа е тоа, што е тука е :S.

јас мислев по новиов систем ( јас завршив по стариот) малце се опраила работата, ама изгледа само имињата на предметите се сменети, а друго се се по старо  :(
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #99 on 19.06.2010, Saturday, 13:59:03 »
Не не, и јас сум по старо ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #100 on 21.06.2010, Monday, 12:12:02 »
Еве ви слика од осцилоскопот мој :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Re: Случајни муабети
« Reply #101 on 21.06.2010, Monday, 12:25:55 »
мо колку го зеде бе?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Re: Случајни муабети
« Reply #102 on 21.06.2010, Monday, 12:46:42 »
Ај мајсторе честито осцилоскопот :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #103 on 21.06.2010, Monday, 12:57:31 »
фала фала поубави да си купите
негде околу 50Е беше од холандија, земен од хобист кој поретко се занимавал со електроника
( не бил електроничар туку си работел нешто друго чоеко )
имам упатство и сервисна документација со шеми со се за него :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #104 on 21.06.2010, Monday, 12:57:52 »
е па ај честито нека ти е осцилоскопот... па поубав да си земам ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)