Author Topic: Случајни муабети  (Read 855991 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #6120 on 11.11.2016, Friday, 12:35:12 »
Најчесто сами си ги прават, не знам види на aliexpress или ebay дали ќе најдеш нешто
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6121 on 11.11.2016, Friday, 22:11:50 »
Што ќе ти... за 2 брикети годишмо фрли ги така во огон...

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6122 on 17.11.2016, Thursday, 20:04:20 »
Еве како скоцкав за другарче појачалце од Lordzi купено за 150 денари го ставив во кутија од дозна а го монтирав во возило другарче имаше само еден звучник кутриот но многу квалитетен звучник германски а и појачалото на Lordzi многу квалитетно кој звук го вади еј  ;D 8) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Re: Случајни муабети
« Reply #6123 on 20.11.2016, Sunday, 17:38:09 »
Дечки, имам еден голем компјутер и еден лаптоп. Имам проблем со синхронизација на податоциве.

Битни податоци имам...сра*а од тип “електроника и ппк“ и слики, можда по некој документ ама нвм. И логично, чоек сум...па нема шанси да постигнам редовно рачно тоа да го правам.

Е сега, дали постои опција (по можност лан) некако пример 2 фолдери на 2та компјутери да се синхронизираат, пример еднаш неделно/месечно да ги дополнам еден со друг.

Имам читано конкретно Гига мислам дека нешто вакво правеше, ама не се сеќавам.

Ако некој е запознаен со софтвери и процедури и би сакал да помогне, бујрум :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #6124 on 20.11.2016, Sunday, 21:35:05 »
Инсталирај си dropbox мислам дека ќе ти го реши проблемот :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6125 on 20.11.2016, Sunday, 23:36:58 »
TGRMN Software ViceVersa Pro

Еден од ретките што има и опција за CRC check на оригиналниот и ископираниот фајл (многу важно, се имам зезнато неколку пати со free софтвери без оваа опција), ако не се софпаѓаат, дава error и пишува кои фајлови не се совпаѓаат. Можно е да е проблем при читање/запишување, можно е да е random грешка, но... понекогаш, особено ако се повторува на исти фајлови... можно е дискот да откажува или да има bad sectors на тоа место... во секој случај, особено ако станува збор за важни фалови, менувај диск.

Има опција да прави backup (sync) и преку мрежа, со тоа што треба path-от да го зададеш како UNC.

Не сум разгледал да видам дали има опција за scheduled sync, но и да нема, не е проблем ако треба еднаш или два пати месечно да го правиш тоа.

Јас обично правам backup (sync) еднаш месечно, рачно... понекогаш и поретко.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6126 on 26.11.2016, Saturday, 10:14:25 »
Едно прашање, дали некој има збирка задачи по математика за прва година средно стручно образование, смер:  електротехничар за компјутерска техника и автоматика? Доколку некој има нека ми каже бидејќи сакам да вежбам задачи.  ;D ;D

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6127 on 26.11.2016, Saturday, 20:17:17 »
Јас на тој смер бев ама збирката кизне кае.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6128 on 29.11.2016, Tuesday, 22:38:33 »
На почеток да апелирам да не дискутираат во врска со оваа тема оние кои ке коментираат од типот: ова се глупости; теории на заговор; лаги и сл. коментари.

Не знам колку од вас се секават на вселенското летало (space shuttle) Колумбија кое носеше астронаути до и од меѓународната вселенска станица ISS. Према официјалните информации од тоа време се откачила некоја од многуте термо заштитни плочки и при триење со воздухот во атносверата дошло до загревање и експозија. Сега налетав на едно видео кое покажува нешто сосема друго, нешто што прв пат го гледам. Дали е ова можно ?

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Re: Случајни муабети
« Reply #6129 on 30.11.2016, Wednesday, 19:35:46 »
Да не се навреди некој од форумов ама ме интересира,дали некој е член на yu3ma. форумот за електроника.Ако може во пп да ми прати емаил од администраторо,бидејќи е забрането регистрирање.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6130 on 07.12.2016, Wednesday, 20:33:31 »
Дали знај некој стабилизаторите за напон (кондензаторите) од лаптоп шо пари се, во каква форма се, колку се на број. Ме интересира дека на другарче не му се палеше лаптопот па го однесе и му го напраја и му рекоја дека тие ги менале биле два на број (по 600ки еден бил) и графичкиот чип греел па му го презалемиле.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6131 on 07.12.2016, Wednesday, 21:07:30 »
Обично се 2 до 4 електролита ,а што пари се???  Ново (рефил) напојување е веќе од 700 ден. ;D ;D . Кажи за која фирма се работи и каде се наоѓа? И колку вкупно му земале на човекот?? ???

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6132 on 07.12.2016, Wednesday, 23:29:31 (Edited 07.12.2016, Wednesday, 23:37:11) »
Ете 1200 за два кондензатори, и уште 600ки за чистење на лаптопот и презалемување на графичкиот чип, вкупно 1800ден. Во Битола некој сервис не ми кажа а ке го прашам за кој се работи. Иначе лаптопот има и дополнителна електроника во самиот лаптоп за стабилизација на напонот како дополнителна  башка од таа на полначот ?

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6133 on 08.12.2016, Thursday, 10:07:36 »
Леле леле го одрале човекот  8) Срам да им е
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6134 on 08.12.2016, Thursday, 19:50:56 (Edited 08.12.2016, Thursday, 19:55:29) »
Прво,како разбрав не палел лап - топот!? Ако е така што не пробал прво со друг полнач,  можеби само до полначот бил проблемот.Лап -топот ако многу грее и исклучува,се отвора ,чисти и се менува термална паста на процесорот. Како дијагностицирале дека е до графичкиот чип?? Ако пали лап топот, а нема слика врзете го некој екстерен монитор и ке видите дали е до графички чип или до флет кабел , можеби, или електроника на претворувачот за  неонките ... Двата електролита кои ги смениле не се поскапи од 100 ден. сигурно.