Author Topic: CO2 Апарат за швајцовање  (Read 4105 times)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #15 on 15.10.2010, Friday, 18:49:20 (Edited 15.10.2010, Friday, 18:51:51) »
Има за боци и во Охрид и во Битола,инаку едан боца не е 20,000 денари,за тие пари ке земиш 2 кислород 2 ацитилен  големи боци  за оксиген!!! а инаку таја што ја имаш од пожарна може да ја искористиш и ако е празна има во Битола кај сатот негде во близина полнат боци и према Кравари уште едно место,  на истата боца од пожарна ке ти монтираат вентил и сат за на пунктот.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #16 on 16.10.2010, Saturday, 16:06:53 »
Најдов голема боца од 40 литри само не ми е купена а човекот ми ја дава за 50 евра исправна се и ми вика јас ке ти наместам вентил ти само купи си и наполниси ја, а полнењето било 100 денари од литар за малите боци а 30денари од литар за тие големите.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #17 on 19.10.2010, Tuesday, 18:46:15 »
Јас како по искусен во оваа област можам да ти препорачам овии две фирми ЕСАБ и РАДЕ КОНЧАР истите ЦО2 апарати и сум ги користел професионално и ги одржувам значи имаат многу малку дефеци и кога ќе се појават брзо се отстрануваат . Со тоа што ЕСАБ е во старт многу по скап еве ти  и слики од нив па ти одлучи си





Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #18 on 21.10.2010, Thursday, 15:55:47 »
Купив TELWIN 170 ампери 35000 денари, многу го фалат паа ке видиме како ке се покажи

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #19 on 21.10.2010, Thursday, 16:00:38 »
сакам да правам картинг па дали некој може да ми зашвајцува рам за картингот,дали на некој му се исплати?Користам за рам железо од парната,дали такво е добро или да барам ново,дека за парна имам колку ти душаа сака такви цевки.Инаку имаат внатрешен дијаметар од 10мм!

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #20 on 21.10.2010, Thursday, 16:09:19 »
Quote
Купив TELWIN 170 ампери 35000 денари, многу го фалат паа ке видиме како ке се покажи

Со здравје да си го служиш и да ти носи заработувачка ама ај ако сакаш стави и слика да го видам каков е со ЦО2 боца или инверерски на интернет има повеќе со тие карактеристики

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #21 on 22.10.2010, Friday, 02:32:24 »
како што знам за ЦО2 има и посебни жици што се користат за заварување без боца, ама па штетни беа тоа испарувањата....и ај со здравје да си користиш апаратот
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #22 on 22.10.2010, Friday, 15:53:04 »
Фала многу дечки поубав да ви се врати иии да ви кажам не ми дадоја боца туку сега најдов една 3 илјади денари и плус треба да ја наполнам и тоа е

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #23 on 09.11.2010, Tuesday, 21:40:28 »
Дали можам боца од Оксиген да ја користам за апаратот т.е. да ја испразнам и да ја наполнам со CO2??

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #24 on 10.11.2010, Wednesday, 18:33:51 »
може ама треба да го смениш вентилот.
сколс ако се гусани цефките тешки ке ти бидат тие

Jove

  • Guest
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #25 on 10.11.2010, Wednesday, 23:51:38 »
Дали можам боца од Оксиген да ја користам за апаратот т.е. да ја испразнам и да ја наполнам со CO2??
може од кислородот само не од ацитиленот само плавата може не може белата (претежно бела е ацитилен) затоа што ако го испуштиш ацитиленот е под голем притисок и се пали така да ке се кренеш во воздух со се работилница ;D ;D однесија и таа ако е празниш со кислородот други да ти ја испразнат или по полека празнија оди има мн голем притисок др незнам шо да ти речам


еее со здравје да си го користиш апаратот ;)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #26 on 11.11.2010, Thursday, 10:18:15 »
Фала фала а најдов една боца од 12литри ама е од Оксиген и има еден вентил најгоре на  боцата, дали треба да го вадам тој и да ставам друг, а ми дадоја со апаратот еден вентил

Jove

  • Guest
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #27 on 11.11.2010, Thursday, 10:28:37 »
Дали можам боца од Оксиген да ја користам за апаратот т.е. да ја испразнам и да ја наполнам со CO2??
може од кислородот само не од ацитиленот само плавата може не може белата (претежно бела е ацитилен) затоа што ако го испуштиш ацитиленот е под голем притисок и се пали така да ке се кренеш во воздух со се работилница ;D ;D однесија и таа ако е празниш со кислородот други да ти ја испразнат или по полека празнија оди има мн голем притисок др незнам шо да ти речам


еее со здравје да си го користиш апаратот ;)
ете сто ти пишав бела е боца или сина претежно бела е ацитилен и е помала и немој да ја празниш сам оти ке летнеш во воздух :D ;D ;) :( :o

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #28 on 11.11.2010, Thursday, 16:14:31 »
Во ЕВРО СИГУРНОСТ (во Битола) ми велат дека мора боцата да е од co2 за да се полни со цо2

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: CO2 Апарат за швајцовање
« Reply #29 on 11.11.2010, Thursday, 16:20:35 »
Во ЕВРО СИГУРНОСТ (во Битола) ми велат дека мора боцата да е од co2 за да се полни со цо2
За исто ли зборуваш!?