Author Topic: Купувам приклучоци за звучници  (Read 2030 times)

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
Купувам приклучоци за звучници
« Opened on 22.02.2019, Friday, 12:27:09 (Edited 22.02.2019, Friday, 12:46:51) »
...Купувам приклучоци „машки“ за звучници (од „старите“ како за ХСР)... 

Ако има некој - потребни ми се две, за стерео звучници...Или пишeте ми каде може да се купат...

Имам фото ама да видам дали ќе успеам да поставам...


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Овие се DIN конектори од старите... ;)
Ако не ти се брза има ибеј за околу 40ден.
Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/2-pin-DIN-Plug-Speaker-and-HiFi-Connector-Screw-Terminals-2-Pack/183315647770?hash=item2aae76cd1a:g:W4gAAOSwbbdbHo3B:rk:1:pf:1
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
....Фала Лордзи ама пустото, вчера го купив „студиово“ (музички центар, де) Телефункен и сакав да го „шнурнам“ на звучници...

...А, пристапот до излезите (да извлечам две жици) е речиси невозможен без да изгубам нервни клетки.....

Бај д веј, од Ибеј не сум порачал ништо досега не знам ни како....А, ни тој нема порачано ништо од мене...
 

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Ги имаш истите и на алиекспрес, ваљда од таму знаеш како.


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако ти е само за проба да побарам еден пар низ дома, па после ќе си нарачаш... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А ја знаеш ли она финта-  го ставаш кабелот во отворите и после набиваш чачкалици  за да не испаѓа!?? Стар мајсторски трик за проба или кафанска свирка...

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Колку пати имам така со чачкалици фиксирано кабли, охохооо. па и DIN 5 аудио сум така брцал на времето:)


Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
...Финтите со чепкалки за заби ги правевме од 1981 - 1984 година...
Ќе мора и сега, како спомен за детството...Башка и студиото е од тоа време (1979 година)...

Фала Лордзи, вечерва ќе пробам на олд фешн веј, а во вторник - на бувљак....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Секогаш го бунат чоекот, дали со batka, дали со мене ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Купувам приклучоци за звучници
« Reply #9 on 23.02.2019, Saturday, 19:44:35 (Edited 23.02.2019, Saturday, 21:33:59) »
Не се лутам, нека си заврши работа човекот.Уште еден совет - може и со мали клинчиња ,само пресечи им ги главите , а може и каблите да ги залемиш на нив, со должна изолација.  1981? Абе уште 1974/5 тоа сме го работеле батки мои!

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
..Не издржа срце  јуначко. Отворив, не може да ме зеза некој од 1979 година кога јас сум го направил првото појачало...:) излезите за звучници ги „земав“ со жици од местото од каде е на плочката...

Но, како и неколкупати, купеното „на старо“ се покажа дека го продава нечесен млад човек од 20 години одПрилеп (да се чита како акцентска целост) кој ми тврдеше дека „се работи, бате“.

Еднито канал НЕ работи како и касетофонот кој завлекува.
Потенциометарот за „високи“ не реагира додека тој за „бас“ работи „ако го притиснеш“ (клизачи се во прашање)...Се ќе поправам, но останува безвезно чувство...

Но, ете внимавајте вие кога купувате преку интернет - мислев дека млад чоевк не бива да биде нечесен. Ама очигледно немал жлезда за срам...

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
Re: Купувам приклучоци за звучници
« Reply #11 on 04.03.2019, Monday, 12:35:44 (Edited 04.03.2019, Monday, 15:53:46) »

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
Re: Купувам приклучоци за звучници
« Reply #12 on 04.03.2019, Monday, 12:35:56 (Edited 04.03.2019, Monday, 15:55:24) »

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
Re: Купувам приклучоци за звучници
« Reply #13 on 04.03.2019, Monday, 12:39:19 (Edited 04.03.2019, Monday, 15:57:08) »

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Колку те чинеше ова „Студио“ (ако не е тајна)? Така ги викаа едно време. :)