Author Topic: Клипчиња  (Read 236525 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1605 on 11.12.2020, Friday, 18:53:30 »
Дизајнот е многу прост, ама лудило се ;). LordZi имаше направено еден, многу беше добар, со дополнителен delay effect во него, ептен лудо звучеше ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Клипчиња
« Reply #1606 on 11.12.2020, Friday, 21:05:43 »
И не е нешто многу едноставен, види колку лампи има, плус калеми, променливи кондензатори, едно-друго, дур го подесиш и проработиш ова ехехе, башка што не се ни ефтини овие делови... :)
Кој сака да се бафта озбилно со ова имаше мислам Moog едно тереминче мало ама лудница, со сите можни опции, за околу 300 и нешто евра. Тој јас што го правев нема антена за volume, само за pitch, ама затоа е супер ефтин и едноставен, а со delay-от прилично интересно звучи. Иначе, активно се користи за правење музика од страна на дуото Алембик... :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Клипчиња
« Reply #1607 on 19.12.2020, Saturday, 12:50:07 (Edited 06.01.2021, Wednesday, 16:12:45) »

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1608 on 20.12.2020, Sunday, 03:33:13 »
Искрено, со цените на Кинескине швајц апарати, нема поента да правиш било какви преправки на стари. За 5000 денари имаш нов кој оди до 450А. Да, Кинески е и не е баш најквалитетен, ама па никој од нас не работи како професионален заварувач, ниту пак заварува секојдневно, така да, мое лично мислење е дека за домашна употреба се сосема солидни Кинескиве швајц апарати ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Клипчиња
« Reply #1609 on 20.12.2020, Sunday, 12:51:42 »
Ова збориш за инвертерски, така?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1610 on 21.12.2020, Monday, 01:40:57 »
Да. Ене, на FB ги има, по 5000 денари се, 450А.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Клипчиња
« Reply #1611 on 21.12.2020, Monday, 14:06:32 »
Додека работев сервис на апарати за заварување неколку пати имав прилика да отворам од тие кинеските, максимална струја им е околу 90-110А, а на некои дури и помалку
Секогаш се зафркававме дека 450А, 250А и слични ознаки се само модели а не и струја на заварување XD, најчесто она што го прикажува на дисплејот не е реална измерена вредност
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1612 on 22.12.2020, Tuesday, 09:55:35 »
Немам мерено искрен да бидам, но знам дека со 2.5mm електрода, барем оној јас што го имам земено, веќе на 130A почнува да се гледа дека потребна е подебела електрода за таа струја. На 160A, веќе очигледно е дека парче ја прави електродата, многу брзо ја топи. Сум пробувал и со класични (со трансформатор) апарати за заварување, скоро истиот ефект го добивам.

Мојот не го земав 5000 денари, го земав 7000 денари, така да, можно е нешто поквалитетен да е (не знам, не сум го отворил). Сепак, цените се прилично евтини. Да ги правам тие преправки кога имаш и на старо релативно ефтини швајц апарати... искрено, не гледам поента. Да, ако имаш време за трошење, немаш што да правиш, ОК, ама во секоја друга комбинација, јас лично барем ќе си платам нешто повеќе и ќе си земам некој поквалитетен швајц апарат. Времето е пари, во моментов го немам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Клипчиња
« Reply #1613 on 25.12.2020, Friday, 22:34:10 »
130А за 2.5мм електрода е премногу, тие се обично за струја од  60-90А со струја од 100А може веќе и со 3,2мм електрода да се заварува а за 160А МИСЛАМ дека може и 4мм електрода да се користи... јас имам апарат elektromaschinen 140A земано за 12000 денари, а овие кинескиве до 450А  за 6000 денари ако тераат јас Бојан не се викам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1614 on 28.12.2020, Monday, 15:10:40 »
Не знам... како што реков, немам мерено, но и со класичен швајц апарат (со трафо), скоро исти резултати добивам. Да, знам дека 130A е многу за 2.5mm електрода, ама овие се малку чкљ и не се активира како што треба полнењето (како и да се вика) на помала јачина на струја. 130А дур се загреат, после тераат како што треба и на 100, 110А. Слично е и со класичниот швајц апарат, со 100A тераат како што треба, ама откако ќе се загреат.

450A, да, и јас не верувам дека вадат, ама до кај 150 или 200, да, верувам дека вадат. На крајот на краиштата, за општа намена (да завариш нешто по дома) се сосема солидни ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Клипчиња
« Reply #1615 on 28.12.2020, Monday, 23:59:24 »
 :PGiga шчо апарар зеде ? Да го сликнеш ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1616 on 30.12.2020, Wednesday, 19:27:36 »
Некој PuSelo ;D. Името е... шо да ти распраам ;D.

На работа ми е. Моментално сум на одмор, кога ќе се вратам, ќе го сликнам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Клипчиња
« Reply #1617 on 30.12.2020, Wednesday, 20:26:35 »
До сега најефтино што имам видено по facebook 130 амперски инвертер апарат за заварување за 3800 денари, од продавница во Гевгелија.
Code: [Select]
https://www.facebook.com/fijovi/photos/1064772460706356

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1618 on 30.12.2020, Wednesday, 20:59:06 »
Јас најевтин што го имам начекано е овој.

Code: [Select]
https://www.facebook.com/Shekkled/photos/a.115037723238914/415845013158182/
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Клипчиња
« Reply #1619 on 30.12.2020, Wednesday, 22:11:54 »
@GigaWatt
Маската е како за некој хорор филм. :)
Убаво е да се има ваков заварувач, но треба и пракса малку додека се совладат основните вештини за варење. Имам пробано 2-3 пати и не е нешто посебно филозофија, пракса и се` е можно. :)