Author Topic: Како да ги врзам звучниците во кола?  (Read 1552 times)

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Имам земено Kenwood радио за во кола, сега пресно ново, не знам точно кој модел е утре ќе напишам сега не сум во можност, слично е како на сликата скоро исто. Исто така имам земено два елипсовидни звучници за на задниот дел од колата.
Значи на вратите немам поставено звучници сакам само елипсите да ми бидат.
Прашање каде да ги врзам звучниците? Дали на ISO адаптерот или на посебниот излез?

ISO адаптер:


Задната страна на радиото, тој од лево што е излезот, пишува за Subwoofer или Rear speakers

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Тој од лево ти е влез за AUX, што значи дека на десната страна треба да имаш некаде за приклучување :)

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Не е влез за AUX, на упатството пишува Rear/Subwoofer output terminals...

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Штом ги има тие во упатството мора да има и за звучниците, некоја аутпут шема нешто мора да има провери.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види овде

Code: [Select]
http://www.tehnomagazin.com/Auto-radio-car-connector/KENWOOD-Car-Radio-Wiring-Connector.htm

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Во ISO конекторот има излези за два предни и два задни звучници, го знам тоа сепак фала што најдовте и убаво прикажано. Сепак прашањето ми е дали можам да ги врзам на тој излезот лево што е, или тој е за додатно појачало? Сега моментално ми се врзани на ISO адаптерот како предни звучници, но не ме бендисува баш звукот затоа и прашувам некој да не знае?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво : не знаеме како звучат звучниците,второ : го имаш распоредот,па пробај врзи ги како предни,задни,центар.... па види како за тебе најдобро звучат.Не можам да ти помогнам,бидејки не ги слушам звучниците.Ама,прво стави ги во тапацирот и пробај ги - звукот се разликува кога е завучникот во внатрешноста на автомобилот.

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Да, да во ред сето тоа, туку сакав да ми каже некој за што е излезот лево, дали за звучници или за додатно појачало?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако е за сабвуфер тој ти е линиски и ти треба активен вуфер.

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Пишува за Rear или Subwoofer, фактички Rear се задни т.е. елипсите, но незнам дали треба појачало....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако се конекторите RCA (како на сликата, пинови), тогаш најверојатно е излез за задните звучници, но линеарен... во превод, ќе ти треба засилувач.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
RCA конекторите лево на сликата, се линиски излез и треба да се поврзе на засилувач. Дали ќе биде Rear или Subwoofer, тоа се подесува преку менито на радиото.
Жан

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Во ред, фала многу тоа ми беше целта да дознаам за што е излезот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
кај мене се пресечени жиците, секако требаше да барам конектори ова она ти се плукна ја и во исо и во исојца, си ги залемив поштено жиците и толку...

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
ЗЕН ти дал точен одговор...

.....а инаку ИСО е општо прифатен конектор во Европа и некој делови од светот  и од производителите на авто аудио опрема и од производителите на некои автомобили за точно позиционирање на жиците , 4 парици за звучници, + константен , + на контакт , заземјување - некои преферираат дека тоа е маса , + излезен за електронска антена и / или активирање на додатен засилувач, и може да има и жица за кога е приклучен телефонски адаптер - автоматско исклучување на музиката, и кај ДВД авторадијата има повратна спрега спрема маса која кога е дигната рачната - паркирна кочница - дозволува да се активираат екраните и да може да се гледа видео материјал на главниот монитор , т.е. тој жто е вграден во предниот панел на авторадиото ( задните опциски монитори кои добиваат сигнал преку задни преоут рца пинови имаат прикажуваат видео материјал цело време )....


..... а инаку повторно во најново време самите производители на автомобили за да ги направат нивните автомобили што потешки за сервисирање од неовластени сервиси почнаа да измислуваат нови конектори и притоа иако авто аудио апаратите ги нарачуваат од светски познатите брендови како ЈВЦ или Пионеер и Кларион , конекторот е со друг облик и распоред на жици. Е како одговор на тоа пак производителите на аудио опрема нудат и адаптер кабли си кои може да се приклучи било кое радио на било кој автомобил......исто на голем број од новите возила им се потребни и адаптер маски за да може популарно наречената големина за стандардно авторадио 1-ДИН ( или 2-ДИН за ДВД ) да се монтира во маската - шалт таблата ....исто така се потребни и адаптери за звучници !!!! :-\


Поздрав....

ЗЕЦ
Сите се добредојдени .....