Author Topic: 100W гитарски засилувач од емитер  (Read 1922 times)

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
100W гитарски засилувач од емитер
« Opened on 05.05.2011, Thursday, 23:06:41 »
Дали некој го има изработено 100W гитарскиот засолувач од емитер 1,2,3,4/07 зошто сакам да го изработа па да ми кажит дали е добар. И да прасам дали можит да ставам слика од емитер да ја видат шемата па да дадат коментар?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И да прасам дали можит да ставам слика од емитер да ја видат шемата па да дадат коментар?

Не, не е дозволено ставање на скенови од Емитер на форумот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Oд она што го видов тоа е обичен појачувач со контроли на боја  на тонот  и пп прилагоден за гитара.Проблемот е што кај нас има (односно нема!!) добри звучници кои одговараат на потребите на комбо појачувачите.И она што се нуди во рубриките -огласи на Емитер,сепак не е најдобро решение,туку решение од немај каде.Има по сајтовите доста добри конструкции ,почнувајки од Бора Омега во Србија до  неколку други сајтови кои се занимаваат со ова проблематика.Ако има потреба ке ставиме неколку предлози за ова намена.Мислам дека веке ставив една шема на гитарско појачалце 6 вати со ТДА2003 во излез.моментално сум во фаза на правење на ова комбо изведба за домашнаупотреба.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
смао предпојачалото го има напрајно, на друго појачало го има ставно, функционира, но звукот е премногу чист за гитара, па не е лошо со некоја дистрозија да го надоградиш, исто така потенциометрите треба да се гвалитетни и метални.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве една проверена,изработена и пофалена шема од Бора Омега. Стварно добро звучи!

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Колку вати е ова појацало и дали ке можиш да ми препорачаш некој звучник за да видам колку пари ке е и дали ке можам да ја искористам истата кутија од емитер

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зависи колку пари ти се даваат.Кај нас во МК може да се најде Еминенс,каков препорачуваат и од Емитер,потоа Селекшн,Има добри Биема 10-ки и 12-ки,РЦФ,тие се малку поскапи,а за кутија е лесно,можеш  и истата,а можеш и да ја зголемиш ,нема некое значење.Се  е до вкус и нијанси

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
А да не знаеш случајно како одат цените. И зошти има 2 влеза in low level  и in high level

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Едниот е поосетлив,другиот  е помалку осетлив,а цените одат од некој 40-50 ЕУ до 80-100 ЕУ зависи од марката и квалитетот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Quote
И зошти има 2 влеза in low level  и in high level

Затоа што различните магнети на различните гитари  даваат различен напон, обично гитарите со дупли магнети (humbucker)  даваат повисок напон и овие треба да се приклучат во High Level влезот, оти овој влез е помалку осетлив (му треба повисок напон за да го побуди засилувачот).

Ама ова и не ни толку важно, ако приклучиш во Low Level ќе има малку посилна дистрозија, тоа е се. Но некои гитаристи сакаат почист звук затоа има дава влеза.

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
ај да видам првин што звучник ке најдам да видам со пари како ке е па после ке видам за засилувачот да видам низ охридов дали ке можам нешто да најдам  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Го знаеш ли Љупчо од ММ електроника,охриѓанец? Ако не си ти тој,побарај го него ,веројатно ке најде нешто!! :D ;)

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Знам еден Лјупчо што поправа телевизори ама незнам дали е тој ај ке видам ке побарам  ;D

Offline DarkoSto

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Јас само што го завршив предзасилувачот...ќе може некој да ми прати како изгледа излезниот за да знам дали ми е добра кутијата во која што го правам.....колку ве кошташе излезното? :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имаш дадено веке шема за излезот ( Од Бора) ,даден е и изгледот на печатена плоча на симни ја и нацртај си ја.Иначе не треба од 1000 ден  да те чини излезот без трафото