Author Topic: Шеми за миксети (миксери)  (Read 2427 times)

Jove

  • Guest
Шеми за миксети (миксери)
« Opened on 01.10.2010, Friday, 21:39:14 (Edited 02.10.2010, Saturday, 15:49:58) »
дај  бе најдете и постирајте некој полесни семи за миксети или малце поголеми еквилајзерии со месање на звукот на примем ама пак тир се слозени незнам постирајте све со мислите дека е полеснои  ефтино до1500 ден м озе малку повише :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: МИКСЕТА!!!
« Reply #1 on 01.10.2010, Friday, 22:23:47 »
Насловот на topic-от малку среди си го, не мора да е толку нападен...

3.4 Описите на насловите на ново отворените теми да го опишуваат она што е во темата
Добар наслов е: ФМ УКБ предавател (50mW)
Лош наслов е: Предавател
3.5 Забрането е пишување на цели реченици со големи букви, бидејќи тоа се смета како „повишување тон“ кон одредена личност.

Линк до правилата на форумот: http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0

Што се однесува до шемите за миксети, еве неколку.



Троканален миксер:

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/fp3b27ut82
Микрофонски миксер:

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/xkyo4ys1h2
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: МИКСЕТА!!!
« Reply #2 on 02.10.2010, Saturday, 12:15:48 »
сега вака и јас сакам за мојот роденден да си направам некоја 3 канална миксета на нејзе да има ЛЦД екран и стерео ЛЕД индикатор,па ако има некој шеми за 3 канална миксета да постира!Ја видов таа на Гига и мислам таа да јаправам.Инаку на ЛЦД екранот ќе се прикаже од кој е направена,колку е саат итн.!Мислам идејава си ја замислувате!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: МИКСЕТА!!!
« Reply #3 on 02.10.2010, Saturday, 15:48:40 »
Подобро направи BPM counter на LCD дисплејот, тоа многу пофункционална опција ќе ти биде, верувај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Шеми за миксети (миксери)
« Reply #4 on 02.10.2010, Saturday, 15:52:39 »
што значи тоа БМП бројач,каков е тој??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Шеми за миксети (миксери)
« Reply #5 on 02.10.2010, Saturday, 16:04:00 »
Еве ти нешто до 1500 денара комплет(дури и поефтино)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Шеми за миксети (миксери)
« Reply #6 on 02.10.2010, Saturday, 16:06:30 »
благодарам Батка,а дали може наместо тример потенциометри да ставам оние линиски!!Како на правине миксети!!?
Исто така таа првата шема е за еден канал??Ако сакам три канали три шеми да направам!?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Шеми за миксети (миксери)
« Reply #7 on 02.10.2010, Saturday, 16:12:38 »
Не бре! Додај уште еден потенциометар од 500 к лог. да биде и ке имаш триканална миксета.Ако сакаш стерео направи две исти плочки по шемата,па на една страна Л а на друга Р влезовите. Ако приклучуваш микрофон можеби ке треба дополнително мик.предпојацалце. Зависи колку е осетлив влезот на излезниот појачувач.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Шеми за миксети (миксери)
« Reply #8 on 02.10.2010, Saturday, 16:14:41 (Edited 02.10.2010, Saturday, 16:16:23) »
ок,а сакам да ставам и ВУ метар,тој каде да го поврзам??Исто така имам и едно појачало и тоа каде да го поврзам?!А наместо P1 и P2 ставам линиски потенциометри?!Може?А тој П3 да го изоставам?!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Шеми за миксети (миксери)
« Reply #9 on 02.10.2010, Saturday, 16:23:48 »
Зависи колку е осетлив ВУ метарот! Обично се става на излез од излезното појачало. Не мешај линиски и шибер (лизгачки) потенциометри!!!!! НА влезот е пожелно да бидат логаритамски пот. Оној потенциометар за баланс може да се исфрли.Трет потенциометар (влез) може да се направи копирајки еден од првите два влеза,а се спојува на базата на транзисторот .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шеми за миксети (миксери)
« Reply #10 on 02.10.2010, Saturday, 16:24:57 »
што значи тоа БМП бројач,каков е тој??

BPM counter е бројач на удари во минута (Beat Per Minute counter), брои колку kick-ови има во минута, понекогаш е корисна таа функција, особено ако миксаш музика чиј основен такт е 4/4-ински (како на пример Techno, House, Trance). Ти јавува колку ударци (kick-oви) има траката во минута, за да можеш да направиш beat mix на две траки ;) (иако мене ако ме прашате увото е најдобар иценувач на бројот на ударци, без разлика на тоа колку добар е BPM counter-от, сепак и он знае да згреши). Штом веќе планираш да ставаш LCD дисплеј, искористи го за нешто корисно ;).

ок,а сакам да ставам и ВУ метар,тој каде да го поврзам??Исто така имам и едно појачало и тоа каде да го поврзам?!А наместо P1 и P2 ставам линиски потенциометри?!Може?А тој П3 да го изоставам?!

Можеш д ставиш VU метри за ској канал посебно (за да имаш индицкација колку е погласен едниот канал од другиот, односно колку се разликува нивото на снимката на едната трака од другата) и плус на излезот (master out), или можеш да ставиш само на излезот еден (master out).

Логаритамски потенциометри се ставаат затоа што човечкото уво има експоненцијална карактеристика на перцепија на гласност (јачина на звук), па линиски потенциометар не е баш најдобар избор :S.

Засилувачот ќе го врзешп на master out, на излезот од миксерот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Шеми за миксети (миксери)
« Reply #11 on 02.10.2010, Saturday, 16:27:53 »
извинете,мислев на шибер (лизгачи) потенциометри!Фала и на двајцата! :D
А Гига како мислиш за нешто корисно(кажи предлог)!?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шеми за миксети (миксери)
« Reply #12 on 02.10.2010, Saturday, 16:44:53 »
Еве некои корисни предлози за самоградба на DJ миксери ;)

1. Gain-от да bide променлив за секој канал посебно. На master out не мора да има gain контрола, всушност препорачливо е да нема.

2. Да можеш да бираш дали влезот ќе биде линиски или за phono (грамофон).

3. Да има bass, middle и treble контроли за секој канал посебно, не е потребна oваа контрола на master out (грешка што многу дизajнери на DJ миксери ја прават).

4. Пожелно (но не и задолжително) е да има BPM counter. Ако си почетни DJ може многу корисна функција да биде се додека на научиш да си го користиш увото како индикација за брзината на траката ;). Само морам да напоменам дека поскапите DJ миксери (како Alesis или Ecler) немаат BPM counter-и, се смета да се непотребни ако веќе си профи DJ ;).

5. Лизгачите зибери ги да бидат што е можно полсесни за лизгање (послено да лизгаат), само да не бидат прелесни (со едно мало мрднување да летаат, грешка што многу Behringer миксери ја имаат, ако не и сите).

6. Да има барем уште еден излез за monitor или rec. out освен master out.

7. Bass, middle и treble контролите при крајот да имаат kill фунции (ова е повторно опционално, не мора да имаат иако пожелно е да имаат, може само да имаат ослабување на крајот од -36dB, повеќе од доволно за да можеме да кажеме дека е kill ;)), а максимално засилување да имаат од +12dB.

8. Задолжително да има PFL monitor опција (опција за слушалки, да можеш да ја чуеш траката прд да ја пуштиш) и PFL mix опција (опција да можеш со потенциометар да ги измиксаш траките на слушалки пред да го направиш миксот, да видиш дали се изедначени BPM-ажите). Ова се изведува со еден потенциометар кој префрлува (лизга) помеѓу каналот кој е избран (или каналите, може и повеќе истовремено да бидат активни) и тоа што моментално оди на излез од миксерот.

9. Volume потенциометар за јачината на сигналот на слушалките, и во засилувачкиот степен за слушалките да се искористи некој многу добар заслувач за слушалки, да биде доволно моќен за да може да побуди и најлоши слушалки, овој степен е екстремно битен и може да те „кошта“ лош микс ако не можеш асално да ја чуеш таката која моментално ти е на cue (особено ако озвучувањето е релативно гласно 3, 4KW па нагоре), така да не штеди пари на овој степен.

Сега за сега ова ми текна, ако ми текне уште нешто ќе пишам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
Одг: Шеми за миксети (миксери)
« Reply #13 on 02.10.2010, Saturday, 17:16:50 (Edited 02.10.2010, Saturday, 17:19:31) »
се двоумам помегу миксетата на батка и еквилајзерот на девил триканалниот за ова треба 9 волти обицно а за еквилајзерот треба симетри4но така да ова ке го правам најверојатно имам 9 волти трафо обицно а зосто оваа нема контрола на звукот така ко да видов каде треба тоа да се додаде
 ???

Споено мислење: 02.10.2010, Saturday, 17:19:31
Еве ти нешто до 1500 денара комплет(дури и поефтино)
нема ни толку да фати мислам аколку пари се лизгацките потенциометри???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Шеми за миксети (миксери)
« Reply #14 on 02.10.2010, Saturday, 18:02:01 »
Зависи лизгачите(шиберите ) колку ке ги најдеш! Заначи ,според шемата не треба да потрошиш повеке од 3 евра за моно верзија (за 2 канала) =  200 денари+ 100 ден за уште еден канал= 300 ден
Ако го правиш во стерео верзија = дупло-600 ден + исправувач 400 ден = 1000 денари.Значи комплет 3 канала стерео = околу 1000 денари!!!!!