Author Topic: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?  (Read 23722 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #45 on 14.07.2013, Sunday, 07:17:31 (Edited 14.07.2013, Sunday, 17:22:03) »
Ne bih da ucestvujem u ovoj raspravi-temi ali znajte da svega ima u audio svetu... i "ovoga" i "onoga". To je veliko trziste, veliki biznisi su u igri i ogroman kapital a tada "igra" nikada nije apsolutno i uvek cista.

Се е кажано, крај ;).

И еден совет за Maki: друже, нај добронамерно, освести се ;). batka ти имаше пишано во еден post „а ти натаму верувај дека сите зајаци се розеви“. Ако сакаш да веруваш дека се, слободно верувај ;). Не дека нема розови, има, ама поголем е бројот на оние црно-бело-сивите ;) (преносно значење). На крајот ти ќе заглибиш ;). Мислиш дека јас не сакам да верувам дека се е чесно и дека се е по пропис правено? Ох, да знаеш колку сакам... и колку сакам да е навистина така... без зезанции, навистина... проблемот е што не е :S.

И Американците тврдеа дека никој не се прислушкува (особено не во Америка), па ене го Сноуден, им се лизна од раце ;D. Исто беше и со прислушкувањето на канцелариите на EU, ја кажаа веста еднаш на вести и нешто што (според мене) требаше да биде „боскерски меч на векот“, EU vs. USA... се заборави... толкууууу ;D. Се е политика... а и неа ја вртат парите. Мислиш дека работите се разликуваат во аудио светот ;D? Ако мислиш дека се разликуваат, во тој случај, розевите зајаци напаѓаат ;D (преносно значење).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А,за Дедо Мраз??!  Кажи му веке еднаш и ти дека Дедо Мраз не постои,белки тебе ке те свати,бидејќи според него -јас,батка, сум секогаш во грешка! Не е во ред да не го знае и тоа.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
здраво
и јас да кажам во врска со ова мислење.
ФАКТ е дека списанијата за оваа рубрика па и за други области немаат финансии за експерименти и само позајмуваат поатоци од разни фирми кој им пополнуваат простор, а за техничкиот дел зависи некој новинар колку е навлезен во аудиофилството.
Вистинскиот одговор не лежи во графиконите на фирмите произведувачи туку во ушите на аудиофилите.
бидејќи меѓу себе ја разменуваат опремата и експериментираат со разни појачала, кутии, кабли, простор, вид на музика, и не постои готов фабрички склоп со идеални вредности за она што го перцепираат нивните уши.
Пример во Загреб имаат изнајмен убав голем простор каде се носи се и сешто, мислам од скапо и поскапо и тука е вистинскиот одговор на правиот звук.
Code: [Select]
http://www.audiofil.net/hifi_uvodna.asp
за МАки - убаво е да си поборник на Вистината и да ја бараш во се, но може да дадеш збор (мислење) за она што ти ќе го изјавиш и кое ќе биде одговор на твое спознание, а не да гарантираш за туѓа изјава која не е проверена, и која по индукција ја прифаќаш, не навлегувајќи овјективно во самата суштина на темата и добро да ја разглобиш и да имаш повеќе информации, од она што е презентирано за било што и било каде.
Се надевам се разбравме.
поздрав

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Се изначитав све и свашта али не добив одговор на моето прво прашање со кое ја отворив темава:

Не верувам многу на мерења во списанија.

Зашто не веруваш?
Си измерил изобличење на некое појачало,па не било исто со измереното изобличење на истото појачало у некое списание?

Уместо конкретен доказ за барем едно фризирано мерење у некој часопис, од batka,GigaWat и MetallicA прочитавме дека некоја фирма за резервни делови му го плаќала одморот на директорот на друга фирма која ги купувала тие делови,дека у светот има мафија со закани и уцени,а нема Дедо Мраз и нема розови зајаци, дека кола купена у Бугарија е крш, дека Американците прислушкувале и негирале цело време али ипак Сноуден го открил тоа. А што има тоа везе со тестови и мерења у аудио часописи,не дознавме.
Додуше,batka напиша дека лампашите Jolida прво ги фалеле,па после избегавале тема со нив и на крај излегло дека не се ништо посебно. ОК,а кој и како докажал дека не се ништо посебно? Има ли мерења од тие што нашле дека Jolida не е ништо посебно у споредба со мерењата на оние кои ги фалеле Jolida претходно?Све ми се чини дека batka нема да може да најде таков пример.
Друг „пример“ од batka е дека некои фалеле некое појачало AKAI, а batka нашол дека дупло поефтино Biema појачало имало иста снага.И што со тоа,што тоа има везе со часописите? batka, знаеш ли дека има кинески мотори со иста снага а дупло поефтини од Harley Davidson?  :D :D  А она што ти си ги фалиш појачалата Biema што сам ги продаваш,дали е тоа само business is business?
Трет „пример“ од batka е за HSR 140, Словенците го куделе,а на batka му се бендисал. OK,a дали словенците направиле мерења што се разликуваат од оние пртетходно што го фалеле HSR? Све ми се чини дека batka нема да има доказ ни за ова.

Doca напиша дека у часописите има и едно и друго,али и тој не напиша на што конкретно мисли,мене ме интересираше само за мерењата.Знам ја дека у слушни тестови свашта може да се напише,али темава е за мерења,само тоа ме интересира овде.
Doca, ако може да дадеш пример на уред тестиран у часопис со „фризирани“ мерења у споредба со прави мерења на истиот уред?

Едини кој покуша да напише нешто конкретно на оваа тема беше didy,али и тој греши.
didy,факт е дека има часописи што сами ги мерат уредите,Stereophile изнајмува Audio Precision мерна опрема што е најбоља у свет, Stereoplay имаат своја опрема,исто и HIFI World и многу други часописи,отвори некој часопис од овие и прочитај.
Ја не гарантирам дека сите мерења у сите часописи се исправни и нефризирани,али зато гарантирам дека не сум видел пример за различни мерења на исти уред и гарантирам дека ни batka ни GigaWatt ни MetallicA нема да најдат таков пример.

Ако некој има конкретен пример за „фризирани“ мерења у некој часопис,нека напише, али ако нема онда молам да не пишува за Дедо Мраз и за розеви зајаци.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ја не гарантирам дека сите мерења у сите часописи се исправни и нефризирани,али зато гарантирам дека не сум видел пример за различни мерења на исти уред и гарантирам дека ни batka ни GigaWatt ни MetallicA нема да најдат таков пример.

Немам доказ и нема ни да можам да најдам. Како што веќе еднаш имам пишано, тие работи се чуваат во тајност. Никој не го вади „прљавиот веш“ на мегдан. А ти верувај во што сакаш. Јас си пишав дека не верувам. Ако еднаш ме излажале за нешто, кој ми гарантира дека е се наредно што ќе чујам или прочитам, од било кој, дека е вистина ;)? Затоа се прифаќам со огромна доза на скептицизам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Многу време ти требаше да се вратиш Маки.Мислев дека размислуваш во вистински правец,ама очигледно нема спас за тебе.Само ти се знаеш,само тебе треба да ти се верува,друг никој не знае,не чита,не мисли со своја глава...Веке видено и се вика нарцисоид- човек заљубен во себе. Освен розовите зајаци и Дедо Мраз не си способен ни да ја сватиш поентата за HSR-от,ниту она што сите ти го кажаа - светот не е розев,тој е и црно бел,а најчесто црн.И не треба да ти докажуваме ништо,ако ти како ној ја пикаш во земја главата и се надеваш дека тебе ништо нема да ти се случи и дека оние околу тебе се безгрешни,Жалам,на одмор сум и толку од мене.Не би сакал да бркам жолти пајаци,макар колку и да се мали.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #51 on 01.08.2013, Thursday, 12:56:36 (Edited 01.08.2013, Thursday, 13:54:33) »
Ја не гарантирам дека сите мерења у сите часописи се исправни и нефризирани,али зато гарантирам дека не сум видел пример за различни мерења на исти уред и гарантирам дека ни batka ни GigaWatt ни MetallicA нема да најдат таков пример.

Немам доказ и нема ни да можам да најдам. Како што веќе еднаш имам пишано, тие работи се чуваат во тајност. Никој не го вади „прљавиот веш“ на мегдан. А ти верувај во што сакаш. Јас си пишав дека не верувам. Ако еднаш ме излажале за нешто, кој ми гарантира дека е се наредно што ќе чујам или прочитам, од било кој, дека е вистина ;)? Затоа се прифаќам со огромна доза на скептицизам.

 ??? Што се чува у тајност? Мерењата? Па мерењата се дадени у часописите.Јас само побарав пример на различни мерења,тоа би бил едини доказ дека се лаже на мерењата. Таков пример ти не си видел и немаш доказ,а ипак веруваш дека на мерењата лажат.Верување у нешто без доказ,се вика религија а не скептицизам.А овде не збориме за религија него збориме за наука,за мерења у електрониката.


Споено мислење: [time]01 Август 2013, 12:04:23[/time]
Многу време ти требаше да се вратиш Маки.Мислев дека размислуваш во вистински правец,ама очигледно нема спас за тебе.Само ти се знаеш,само тебе треба да ти се верува,друг никој не знае,не чита,не мисли со своја глава...Веке видено и се вика нарцисоид- човек заљубен во себе. Освен розовите зајаци и Дедо Мраз не си способен ни да ја сватиш поентата за HSR-от,ниту она што сите ти го кажаа - светот не е розев,тој е и црно бел,а најчесто црн.И не треба да ти докажуваме ништо,ако ти како ној ја пикаш во земја главата и се надеваш дека тебе ништо нема да ти се случи и дека оние околу тебе се безгрешни,Жалам,на одмор сум и толку од мене.Не би сакал да бркам жолти пајаци,макар колку и да се мали.

Ми требаше време,бев на одмор.Не треба да ми се верува мене или на некој друг,јас само побарав пример на различни мерења за исти уред.Ти пак не даде пример за такви различни мерења,па ни за HSR-от.
Ако немаш да дадеш пример за различни мерења,замолив да не се троши простор џабе да се пишува за розовите зајаци и Дедо Мраз,а ти пак со нив,али сега плус со жолти пајаци.???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
??? Што се чува у тајност? Мерењата? Па мерењата се дадени у часописите.Јас само побарав пример на различни мерења,тоа би бил едини доказ дека се лаже на мерењата.

Не мислев на официјално објавените мерења, мислев на оригиналните, оние кои не се објавени. Да, две различни мерења на уст уред, немам видено, што не значи дека не постојат. Исто како што ти не можеш да докажеш дека не се штимани резултатите (официјално објавени резултати во списание не е доказ дека немало foul play од страна на списанието), така и јас не можам да докажам дека имало.

Види, јас не викам дека сите мерења се штимани и дека се е лага. Само пишав дека се прифаќам со доза на скептицизам. Не верувам додека не чујам и видам. Односно верувам, но... онака... одам по логика „барем така имаа пишано, дали е вистина, не знам“.

Таков пример ти не си видел и немаш доказ,а ипак веруваш дека на мерењата лажат.Верување у нешто без доказ,се вика религија а не скептицизам.А овде не збориме за религија него збориме за наука,за мерења у електрониката.

Друже, ти стварно си требал адвокат да бидеш ;D. Ќе земеш нешто што некој кажал и ке му ги испревртиш зборовите, на крајот и он сам ќе почне да се сомнева во тоа што го кажал ;D. А кој знае, можеби и си адвокат ;D.

Скептицизам е природна појава кај секој човек и не е религиозна побуда. Тоа е дел од инстинктот на самиот човек, животинскиот дел од него. Не верува во нешто или се сомнева дали нешто е вистина бидејќи претходно во неговот живот се случило да биде измамен за иста или слична работа. Тоа се нарекува Павлов рефлекс или условен рефлекс и кај животните (а и кај луѓето, само на повисоко ниво, бидејќи сме свесни за нашето постоење) се манифестира преку учење. Можеби ти текнува на оној експериментот кој по биологија ни го кажуваа: куче се става во кафез и на секој час, низ едната страна од кафезот се пушта електрична енергија, а пред да биде наелектризирана едната страна од кафезот, во просторијата се пушта звучен сигнал. По некое време, кучето почнува да учи и не се потпира ниту приближува до таа страна од кафезот откако ќе го чуе звукот. Може да не беше баш ваков експериментот, можеби сличен на овој беше (не ми текнува, одамна го имам учено ;D), но нешто слично на ова беше. Кај луѓето, овој условен рефлекс нема само вакво просто влијание (учење), туку има и друго, психичко влијание (бидејќи, како што наведов, сме свесни за нешто постоење, затоа имаме и покомплексна психа од животните). Бидејќи константно сме измамувани и лажени од една или од друга страна, ова предизвикува појава на ваков „рефлекс“ кај луѓето, односно, појава на скептицизам и не е поврзана со религиски побуди бидејќи (како што пиша) религијата е слепо верување, ова е условен рефлекс на настани кои и се случиле на индивидуата во минатото. Не знам кој има кажано, но дефинитивно (барем според мене) вистина е: сите сме последица на нашето минато.

Ако некогаш одавно те излажале дека постои Дедо Мраз,не значи дека сега на ништо не треба да веруваш.

Не, баш напротив, тоа е првиот wake up call кој ти го даваат родителите кога си мал и според мене, треба да постои. Многу разочарувачки е за едно дете кога ќе дознае дека не постои Дедо Мраз, но треба да има такво разочарување. Зошто? Бидејќи те подготвуваат за реалниот свет. Во него, никој нема на фин начин да ти каже „знаеш, оној дечко не е ОК, сака да те искористи, да те зезне“. Нема да дознаеш дека те зезнал се додека не останеш со зината уста, прашувајќи се „што се случи“. Вакви работи се случуваат секојдневно. Подобро е да бидеш скептичен према се, отколку слепо да веруваш дека сите се добри и сите сакаат да ти помогнат. Во моето искуство, точно е токму спротивното. Затоа не верувам ни на списанија, медиуми, итн... 1000 пати ми се покажало дека огромен дел од информациите се неточно прикажани или извртени или погрешно пренесени... намерно или не намерно... не знам, а и не ме интересира, само знам дека тоа не е вистинската слика. И затоа не сакам да верувам... односно верувам, ноооо... онака, како да чујам „трач“... „баба Стојна чула за оној Миле дека...“, ете така верувам ;D. Сум чул дека е „вака и вака“, а дали е вистина, не знам ;D ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #53 on 01.08.2013, Thursday, 15:41:51 (Edited 01.08.2013, Thursday, 17:18:50) »
Мислам дека целата работа отиде на проценка на некои други вредности кои  се немерливи и секое настојување да се навратиме на темата може да се сведе на следново:
* Како одговор на прашањето на засегнатиот поединец Маки -дали  може да им се верува на тестовите во списанијата  ? - непобитно барем јас , Диди,Дока ,Металика  и  Гига Ват   стоиме на ист став - не може до крај!! Значи,стоиме на ставот дека секој ваков напис треба да се прими со резерва,бидејки реалните согледувања не одат секогаш во прилог на  наводните * непристрасни* тестови кои се даваат во разни списанија.Лично,јас сум приметил неколкупати ,иако тоа не е ни битно, за некои уреди   се пишувало ( не се правеле тестови!!) во разни часописи ,ама тестовите  биле * copy-paste* ,барем во  најдискретните делови .Друга работа е тоа што за поедини  уреди ,кои се новост на пазарот ,поедини часописи пишуваат самомесец дена по нивната промоција,а  другите списанија ,исто така фалени,дури по 6 месеци.Се поставува прашањето- зошто толку се чека да се промовира *хит* ,кога во меѓувреме се пишуваат некои споредни глупости  и  се повторуваат  исти  или слични  написи.
Веројатно ,се чека  добра понуда од заинтересираната  страна.И тоа така вешто се темпира пред Божиќ,Нова Година или некој друг момент кога не се штедат  парите.Е,па Маки ако и ова не го разбра,се извинувам што те деранжирам и мислам дека повеке темава не заслужува внимание,бидејки секое докажување само ке биде повторување ,а дијалог  на ова тема доведува до розеви зајачиња,Дедо Мраз,жолти пајаци  и психолошка проценка којае веке неважна.Јас сум на одмор и не очекувај да откривам октоподи,бели и сиви ајкули и китови.

Споено мислење: [time]01 Август 2013, 15:00:51[/time]
И молим те без понатамошни бисер-изјави од типот:
цитирам - *Верување у нешто без доказ,се вика религија *
Ако дедо Митрополит Агатангел те слушне да кажеш ваков * бисер* сигурен сум дека ке бидеш
со слика,име и презиме поставен пред секој храм на  МПЦ - со назнака - безбожник. ;D ;D ;D ;D
Стално ти повторувам дека треба ДА СИ ГИ ЧИТАШ ПОСТОВИТЕ ПРЕД ДА ГИ ОБЈАВИШ!!
Очигледно,имаш  проблем во  комуникација  со  средината.За  жал.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #54 on 01.08.2013, Thursday, 17:49:15 (Edited 02.08.2013, Friday, 14:07:53) »
Не мислев на официјално објавените мерења, мислев на оригиналните, оние кои не се објавени. Да, две различни мерења на уст уред, немам видено, што не значи дека не постојат. Исто како што ти не можеш да докажеш дека не се штимани резултатите (официјално објавени резултати во списание не е доказ дека немало foul play од страна на списанието), така и јас не можам да докажам дека имало.

Скептицизам е природна појава кај секој човек и не е религиозна побуда.

Оригиналните мерења не се објавени??Знаеш со сигурност дека не се објавени или само претпоставуваш?Како ќе разликуваш дали некои мерења се оригинални или не?

У науката и лоигиката основно правило е дека можеш да докажеш дека нешто има, а не можеш да докажеш дека нешто нема!Ти можеш да докажеш дали имало различни мерења,ако најдеш две различни мерења или ако ти сам измериш различно од некој часопис.Никој (тука спаѓам и јас) не може да докаже дека нешто нема (пример - нема штимање резултати).Јасно ли е сега?  ;)

Скептицизам е одбивање да се поверува у нешто ако нема добар доказ за тоа нешто.
Нема доказ за штимање резултати на мерења у часописи,па према тоа јас сум скептичен у однос на твојата увереност дека штимање има.
Основа на секоја религија е догмата,верување у нешто без доказ,па према тоа ти си религиозен у своето верување дека мерењата у часописите се штимани,иако немаш доказ за тоа штимање,имаш само верба у тоа,без доказ.

Споено мислење: [time]01 Август 2013, 17:23:46[/time]
Мислам дека целата работа отиде на проценка на некои други вредности кои  се немерливи и секое настојување да се навратиме на темата може да се сведе на следново:
* Како одговор на прашањето на засегнатиот поединец Маки -дали  може да им се верува на тестовите во списанијата  ? - непобитно барем јас , Диди,Дока ,Металика  и  Гига Ват   стоиме на ист став - не може до крај!! Значи,стоиме на ставот дека секој ваков напис треба да се прими со резерва,бидејки реалните согледувања не одат секогаш во прилог на  наводните * непристрасни* тестови кои се даваат во разни списанија.

И молим те без понатамошни бисер-изјави од типот:
цитирам - *Верување у нешто без доказ,се вика религија *
Ако дедо Митрополит Агатангел те слушне да кажеш ваков * бисер* сигурен сум дека ке бидеш
со слика,име и презиме поставен пред секој храм на  МПЦ - со назнака - безбожник. ;D ;D ;D ;D
Стално ти повторувам дека треба ДА СИ ГИ ЧИТАШ ПОСТОВИТЕ ПРЕД ДА ГИ ОБЈАВИШ!!
Очигледно,имаш  проблем во  комуникација со средината.За  жал.

Стоите на ставот,али без никаков доказ,тоа цело време кажувам.Ваше право на верба..религиозна.
Јас цело време барам доказ од вас,да си ја учврстите вашата верба..али ништо од тоа..
Изнапишавте многу за све друго,али не за темата,немате ни еден пример за различни мерења.

Дефиниција за религиозна догма е верување без доказ,прочитај у енциклопедија,догмата е основ на секоја религија.
Не сум религиозен и баш ме брига ако некој ме прогласи за безбожник.

Немам проблеми у комуникација со средината,осим у оваја средина на форумов.У секоја друга средина ако прашам да ми дадат некој пример за нешто,рецимо пример за различни мерења за исти уред,добивам одговор „немам таков пример“ или добивам одговор „имам пример, еве го..“, досега не сум добил трет,друкчии одговор. Само на овој форум добивам разни трети и четврти одговори кои немаат везе со моето едноставно прашање. Изгледа некој друг има проблеми со комуникацијата..

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
еве само за маки, да се увери дека има  и други луге кои што не веруваат на списанијата и се разочарале откако ги купиле производите рекламирани во списанијата. (следниов текст е цитиран од еден форум)
Quote
I just took a look at Soundstages measurements of the new Magico V2 loudspeaker and I was a little shocked that there measurements where so far off from what Magico posts. Magico says they are 89db sensitive but they measured only 86db. They also gave their specified frequency range of 32Hz to 40KHz. I understand they do not list what db that is at but if you look at Soundstages measurements they show around 55Hz at -3db and a ruff top end. I am getting very tired of speaker manufacturers giving such misleading measurements in order to miss lead customers into purchasing their speakers. I guess my real question is: is it OK for a company to give such misleading measurements in order to make their speakers more attractive? And at $18,000!!!



ова докажува како некоја фирма ги залажала купувачите со своите неточни податоци во врска со звучниците.


Quote
У науката и лоигиката основно правило е дека можеш да докажеш дека нешто има, а не можеш да докажеш дека нешто нема!

маки ако можеш да докажеш дека нешто има, зошто тогаш не се издвоиш ти како верник и не им докажеш на атеистите дека господ постои????
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #56 on 01.08.2013, Thursday, 23:31:35 (Edited 01.08.2013, Thursday, 23:51:02) »
Metalica, не е проблем батка да се најдат многу други вакви примери,ама проблем е дека прво Маки нема да поверува.Второ сега треба да објаснуваш од каде овој податок,од кој часопис,која страна,кој ред.... И на крај,пак нема да бидеш во право!! 8) Проблемот не е во тебе,нити во нас,проблемот се самиот Маки.

Споено мислење: 01.08.2013, Thursday, 23:51:02
Цитирам:

Стоите на ставот,али без никаков доказ,тоа цело време кажувам.Ваше право на верба..религиозна.
Јас цело време барам доказ од вас,да си ја учврстите вашата верба..али ништо од тоа..


Јас велам дека ПОСТОВИТЕ НЕ СИ ГИ ЧИТАШ!!

Добро,еве ние немаме докази ( макар што Металика ти даде доказ!) ,а ти каков доказ ни нудиш????? Она што е напишано во некое списание? Или ти си имаш цел рид опрема и си ги проверуваш тестовите кои одат во списанијата ???? Абе Маки,извини ама во светот нема таков човек,со таква опрема ,кому производителите му ги доверуваат своите скапи играчки да им ги * мери*!! Ако се замислуваш дека си некаков * гуру* или недајбоже * хај-фај господ*  тоа е друга работа и извини ама не верувам повеке ни во сегашниве светци и попови,а најмалку во некој самобендисан *стручњак* кој ме убедува дека тестовите во часописите се безгрешни!???  Селави.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Оригиналните мерења не се објавени??Знаеш со сигурност дека не се објавени или само претпоставуваш?Како ќе разликуваш дали некои мерења се оригинални или не?

Добро ;D, не се разбираме, ова одамна го заклучив ;D.

Не можам да разликувам. Затоа, одлучив да не верувам, односно, да прифаќам со доза на скептицизам се што ќе прочитам, особено во научно-популистички списанија ;).

У науката и лоигиката основно правило е дека можеш да докажеш дека нешто има, а не можеш да докажеш дека нешто нема!Ти можеш да докажеш дали имало различни мерења,ако најдеш две различни мерења или ако ти сам измериш различно од некој часопис.Никој (тука спаѓам и јас) не може да докаже дека нешто нема (пример - нема штимање резултати).Јасно ли е сега?  ;)

Јасно е, ама јас и ти различно размислуваме ;D. Јас обратно гледам на работите од тоа што ти го имаш пишано. Како гледам... ако не сме свати до сега, не планирам да се дообјаснувам ;). Јас не се сложувам со тоа што го имаш пишано ;D. Тоа е мое право, исто како што ти си имаш право да си веруваш во што ти сакаш, така ;)?

А инаку, навистина добар адвокат ќе си бил ;D... а можеби, како што пишав, и си ;D.

Скептицизам е одбивање да се поверува у нешто ако нема добар доказ за тоа нешто.
Нема доказ за штимање резултати на мерења у часописи,па према тоа јас сум скептичен у однос на твојата увереност дека штимање има.

Е, сега се разбравме ;). Токму така ;). Ти одбираш да бидеш скептичен према моите верувања, јас одбирам да бидам скептичен према списанијата ;). ОК? Може така ;D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
еве само за маки, да се увери дека има  и други луге кои што не веруваат на списанијата и се разочарале откако ги купиле производите рекламирани во списанијата. (следниов текст е цитиран од еден форум)
Quote
I just took a look at Soundstages measurements of the new Magico V2 loudspeaker and I was a little shocked that there measurements where so far off from what Magico posts. Magico says they are 89db sensitive but they measured only 86db. They also gave their specified frequency range of 32Hz to 40KHz. I understand they do not list what db that is at but if you look at Soundstages measurements they show around 55Hz at -3db and a ruff top end. I am getting very tired of speaker manufacturers giving such misleading measurements in order to miss lead customers into purchasing their speakers. I guess my real question is: is it OK for a company to give such misleading measurements in order to make their speakers more attractive? And at $18,000!!!

ова докажува како некоја фирма ги залажала купувачите со своите неточни податоци во врска со звучниците.

MetallicA,си помешал нешто,обратно е,баш човекот од форумот верува на мерењата од веб-часописот Soundstage што ги направиле на звучникот Magico V2 и ги упоредува нивните мерења со податоците од фирмата Magico која го прави звучникот V2!
Фирмата Magico е таа што ги лаже купувачите (у ствари не е баш така,али ајде..), а часописот Sounstage со своите мерења го открива тоа!
Овде се мерењата што ги направил часописот Sounstage:
Code: [Select]
http://www.soundstagenetwork.com/measurements/speakers/magico_v2/
MetallicA,сакајќи да докажеш дека ја грешам,уствари докажа дека ја сум у право а ти си у грешка!  :D   :D

маки ако можеш да докажеш дека нешто има, зошто тогаш не се издвоиш ти како верник и не им докажеш на атеистите дека господ постои????

 :D   :D Не можам да се издвојам како верник бидејќи не верувам во господ,напишав претходно дека не сум религиозен:
Не сум религиозен
према тоа,не можам да докажам дека господ не постои,чекам религиозните да докажат дека господ постои.Исто како што те чекам тебе да докажеш дека часописите лажат за мерењата.  :D   :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Металика,ти  реков  ли  јас - ти си во грешка!! Маки и неговите фабулозни часописи никогаш не грешат! Велат- стапот има два краја и многу е важно за кој крај на стапот ке се фатиш! И уште еднаш да потврдиме - Маки не е религиозен,па затоа никогаш не греши,а ние религиозните,кои не им веруваме на часописите - всушност сме неверниците! Каков Куросава,каков Рашомон!! Маки е * гуру*,да му се поклониме и ако навистина на сите други веке им се п.....ќа од се,да ја затвориме мирно  и  достоинствено темава.Мачка на грб не паѓа,макар да ја фрлиш од 10 спрат.