Author Topic: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?  (Read 23268 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па тоа ти е Доко,Пред спиење ,место да решавам крстозбори(укрштене речи) се занимавам со овој *стереофил*  8)

А,за доказите!? Едно време ги фалеа лампашите на Јолида,потоа почнаа некако да ги избегаваат темите со нив  и на крај излезе  дека у ствари не биле ништо посебно.Тоа ти е еден пример.
Потоа ми фалеа еден * АКАИ*  снагаш со цена на две БИЕМИ со иста јачина.Значи две Биеми= еден АКАИ.Тоа што АКАИ-то имал во третата децимала тројка,а Биемата петка,ама баш ништо не ми значеше.Две појачала се подобри од едно ( ми вршат повеќе работа!)
Ако у Македонија никој не прави мерења,за странство - баш ме брига! Не сум надлежен.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Raduje me sto vam nikada nije dosadno....  ;)

Doca, ме радува што си тука. Дај објасни му на batka дека ти никад не си платил на некој часопис да ти го пофали твоето појачало и да ги „фризира“ мерењата да испаднат добри..
Или си платил?Дај немој да ме разочараш..
Стварно,знам од твојот сајт дека си дизајнирал појачала за некои фирми,сигурен сум дека тие фирми не „купувале“ автори од некои часописи да објават добри тестови и „фризирани“ мерења,дај кажи дека немало такви нечесни ствари.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #17 on 14.07.2013, Sunday, 00:53:42 (Edited 14.07.2013, Sunday, 00:57:51) »
Леле,Маки на што спадна!???? ;D :D ;)  Е,давеник за сламка се фаќа  8) Остави го човекот,со една реченица се кажа.

Споено мислење: 14.07.2013, Sunday, 00:57:51
Доко,немој ништо да му потврдиш,не знаеш ништо!! Овој може од приземје на зграда да скокне.толку е  во бунило.Сите идеали ке ги изгуби ако некој друг му потврди дека тоа е така.Бидете сите љубезни и не пишувајте постови,Ова е меѓу мене и него! 8) 8) 8)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ne bih da ucestvujem u ovoj raspravi-temi ali znajte da svega ima u audio svetu... i "ovoga" i "onoga". To je veliko trziste, veliki biznisi su u igri i ogroman kapital a tada "igra" nikada nije apsolutno i uvek cista.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #19 on 14.07.2013, Sunday, 01:04:15 (Edited 14.07.2013, Sunday, 01:14:36) »
Поштено кажано! И да ти скратам маки ,мој Маки - абе се не е црвено и се не е бело! И немој да направиш харакири ако дознаеш дека нема Дедо Мраз.Има само една вистина која е на почеток на секој учебник за бизнис:

business is business

Споено мислење: 14.07.2013, Sunday, 01:14:36
Мислам дека темава може да се заклучи бидејки веке отидовме предалеку.Да резимираме- она што Дока го кажа на крај  е добра дефиниција ,Значи.може да има и веродостојни и уверливи представувања и мерења,не го оспоруваме тоа,ама дека постојат и оние *други* мерења и написи - постојат! И никој никого не може да убеди во тоа.Докази!??? Во таа игра докази нема,се игра до крај ,парата ја води играта и нема -пардон! Бизнисот и парата мора да течат!

Забрането е копирање на материјали од форумот на други страни и останати места без да се наведе од каде се превземени истите!

( Ова за крај и никој да не се смее,кога копира!)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
и јас ке се приклучам кон оваа дискусија, со тоа сакам да се надоврзам на она што го кажа doca, во аудио бизнисот постојат точни мерења али тоа ретко каде го има најчесто во квалитетните и скапите засилувачи кои што коштаат и по неколку десетици илјади евра, но за да влезе тој засилувач во игра треба прво да се залаже пошироката маса на луге коишто ги користат овие уреди затоа се пишуваат лажни статии и мерења, и не верувам дека некој што пишува вакви статии би го напишал сето ова за џабе. патем како што кажа батка "business is business"
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ne bih da ucestvujem u ovoj raspravi-temi ali znajte da svega ima u audio svetu... i "ovoga" i "onoga". To je veliko trziste, veliki biznisi su u igri i ogroman kapital a tada "igra" nikada nije apsolutno i uvek cista.

Тоа! Значи ипак има и чесни тестови,не е све „купено“! Према тоа,у грешка си batka!
Знам ја дека у субјективни слушни тестови свашта може да се напише,али овде збориме за објективни мерења.Некој „купен“ часопис може да пишува приказни за Дедо Мраз и за тоа колку добар звук има некое појачало,а некој друг чесен часопис може да каже за истото појачало дека лошо звучи,али ништо со тоа, тоа све се субјективни ствари,не може да се докаже кој е у право.
Ја зборам за објективни мерења,дали уопште некој часопис може да ги „фризира“ мерењата.Ја тврдам дека нема такви разлики у мерењата,пошто онда у оној другиот,чесен часопис ќе има друкчии мерења!Тоа цело време го зборам,нема голема разлика у мерења од еден до друг часопис или независни мерења,према тоа нема „фризирање“ на мерењата!Само у случај ако batka најде таква разлика у мерења,онда може да каже дека е у право.А јас сум сигурен дека batka нема да може да најде таков пример.Према тоа,batka е у грешка.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Ne bih da ucestvujem u ovoj raspravi-temi ali znajte da svega ima u audio svetu... i "ovoga" i "onoga". To je veliko trziste, veliki biznisi su u igri i ogroman kapital a tada "igra" nikada nije apsolutno i uvek cista.

Некој „купен“ часопис може да пишува приказни за Дедо Мраз и за тоа колку добар звук има некое појачало,а некој друг чесен часопис може да каже за истото појачало дека лошо звучи,али ништо со тоа, тоа све се субјективни ствари,не може да се докаже кој е у право.
Ја зборам за објективни мерења,дали уопште некој часопис може да ги „фризира“ мерењата.Ја тврдам дека нема такви разлики у мерењата,пошто онда у оној другиот,чесен часопис ќе има друкчии мерења!


да те прашам маки дали ти си слушнал за мафија, закани, уцени и поткуп.... во секој бизнис важат овие правила, секој што е предавник веднаш излегува од играта и се прават напори тој да се ликвидира без никој да забележи....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
и јас ке се приклучам кон оваа дискусија, со тоа сакам да се надоврзам на она што го кажа doca, во аудио бизнисот постојат точни мерења али тоа ретко каде го има најчесто во квалитетните и скапите засилувачи кои што коштаат и по неколку десетици илјади евра, но за да влезе тој засилувач во игра треба прво да се залаже пошироката маса на луге коишто ги користат овие уреди затоа се пишуваат лажни статии и мерења, и не верувам дека некој што пишува вакви статии би го напишал сето ова за џабе. патем како што кажа батка "business is business"

Си нашол различни мерења,едно од потплатен часопис и едно од некој друг чесен и независен извор,па си така сигурен?Или све останува на недокажани претпоставки?

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
а ти си ја видел ли гравитацијата, па велиш дека ја има ?????????
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
да те прашам маки дали ти си слушнал за мафија, закани, уцени и поткуп.... во секој бизнис важат овие правила, секој што е предавник веднаш излегува од играта и се прават напори тој да се ликвидира без никој да забележи....

Сум слушнал за мафија,али не сум слушнал дека бил ликвидиран некој автор од некој часопис за hi-fi.Ти знаеш таков случај?  :D   :D  Ликвидација на автор од часопис за hi-fi..  :D   :D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Quote
секој што е предавник веднаш излегува од играта и се прават напори тој да се ликвидира без никој да забележи....
истотака ти си бил ли на мерењето на некој засилувач и дали резултатите си ги споредил со некое списание каде што го има тој засилувач ??
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #27 on 14.07.2013, Sunday, 01:48:00 (Edited 14.07.2013, Sunday, 01:51:55) »
а ти си ја видел ли гравитацијата, па велиш дека ја има ?????????

 ???   ???   ???   ???
No comment..

Споено мислење: [time]14 Јули 2013, 00:50:52[/time]
ти си бил ли на мерењето на некој засилувач и дали резултатите си ги споредил со некое списание каде што го има тој засилувач ??

Не,а дали ти си бил,штом си толку сигурен дека се рзликуваат мерењата?
Види,ти си тој што мисли дека мерењата се разликуваат,а не ја.  ;)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
она со гравитацијата ти беше практичен пример за она што ти го кажуваш истотака и не вулгарен пример, среќа што ми текна на време. истотак ти ја отвори оваа тема дали може да им се верува и ти тврдиш дека може, па дај линк од некое списание и актуелните мерења т.е. дај ни аргументи и факти а не празни зборови.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дали може да им се верува на тестовите во списанијата?
« Reply #29 on 14.07.2013, Sunday, 01:54:57 (Edited 14.07.2013, Sunday, 02:03:14) »

Цитирано од: Doca на 13 Јули 2013, 23:58:42
Ne bih da ucestvujem u ovoj raspravi-temi ali znajte da svega ima u audio svetu... i "ovoga" i "onoga". To je veliko trziste, veliki biznisi su u igri i ogroman kapital a tada "igra" nikada nije apsolutno i uvek cista.

Тоа! Значи ипак има и чесни тестови,не е све „купено“! Према тоа,у грешка си batka!
Знам ја дека у субјективни слушни тестови свашта може да се напише,али овде збориме за објективни мерења.Некој „купен“ часопис може да пишува приказни за Дедо Мраз и за тоа колку добар звук има некое појачало,а некој друг чесен часопис може да каже за истото појачало дека лошо звучи,али ништо со тоа, тоа све се субјективни ствари,не може да се докаже кој е у право.
Ја зборам за објективни мерења,дали уопште некој часопис може да ги „фризира“ мерењата.Ја тврдам дека нема такви разлики у мерењата,пошто онда у оној другиот,чесен часопис ќе има друкчии мерења!Тоа цело време го зборам,нема голема разлика у мерења од еден до друг часопис или независни мерења,према тоа нема „фризирање“ на мерењата!Само у случај ако batka најде таква разлика у мерења,онда може да каже дека е у право.А јас сум сигурен дека batka нема да може да најде таков пример.Према тоа,batka е у грешка.

Према тоа веројатно само ти си у грешка,бидејки не разликуваш магаре од мазга! И кого го нарекуваш чесен часопис!?? По кои критериуми?Твоите??? Батка не бара и не му требат примери,бре Маки.Целта ти е да докажеш дека- ,batka е у грешка.!???
Абе ни приказната за Дедо Мраз не си ја разбрал,а камо ли да си сигурен кој е во право. Бадијата си ги извртуваш сам себе работите; ете најди го серијалот за Јолида и ако успееш да го прочиташ и да си го растумачиш ке ти биде јасно,Ако не,што можам друго да направам за тебе!??Очигледно и Дока и Металика не се доволни да те убедиме во нешто спротивно од твојот стереотип.Тоа е како на дете лижавче да му земаш.Ама јас одамна не лижам лижавчиња  и не местам мерења.И не сум за ништо грешка- прочитај си ги постовите по трет пат и белки ке дознаеш кој е во грешка! Во криминалните романи обично батлерот е убиецот,ако не си знаел.Извини во Стереофил ја нема таа приказна,ама за Дедо Мраз ја има сигурно.