Author Topic: Sagem My 500c  (Read 1002 times)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Sagem My 500c
« Opened on 03.02.2010, Wednesday, 17:00:24 (Edited 03.02.2010, Wednesday, 19:37:40) »
Имама сагем мај 500ц  тој е целосно расклопен дали можам да искористам нешто,камера,дисплеј несто друго.Кажете ако имате некои идеии.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Sagem My 500c
« Reply #1 on 03.02.2010, Wednesday, 19:35:47 (Edited 03.02.2010, Wednesday, 19:37:48) »
Mожеш да го искористиш PA (RF појачало) за да направиш сметач за мобилки на далечина од 15тина метри хехе или пак да засилиш некој сигнал на тие фрекфенции и да го дотераш до скоро 2W. Сметачот не знам дали е легален но знам дека се користи :)
Камерата би требало да може да се искористи само не знам каков излез има, не верувам дека има PAL излез.

Стави слика од плочата па ке видиме што може да се употреби
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Sagem My 500c
« Reply #2 on 03.02.2010, Wednesday, 21:03:58 »
Батерија, звучник, електромоторчето за вибрација :) ... дисплејот мислам дека е премногу сложен за контрола, камерата е премногу сложена исто за контрола... тој PA чипот што ти го кажува DX-er меѓутоа да направиш слики од плочата да видиме кој е тој и каде се наоѓа.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Sagem My 500c
« Reply #3 on 09.03.2010, Tuesday, 13:42:56 »
Gestak што бидна со тел. ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Sagem My 500c
« Reply #4 on 09.03.2010, Tuesday, 14:09:05 »
Еве линкови од сликите.Ги имав кацено на нет ама заборајв да ги ставам линковите на форум.











Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Sagem My 500c
« Reply #5 on 09.03.2010, Tuesday, 14:21:09 (Edited 09.03.2010, Tuesday, 14:24:28) »
Kамерата и дисплејот можеш да ги искористиш, барем можеш да им ги понудиш во некоја мобилара како резерни делови.
Блутут модулот (карши SIMот во тоа кутивчето) можеш да им го продадеш само ке треба плочката кај нив да ја однесеш тие га го одлемат.
Батеријата ако е во добра состојба и таа може да им ја понудиш бидејки се работи за оригинал а не за копија како оние од пазар.

Мислам дека за екранот, блутутот и камерата би требало да ти дадат 1000-1500 ден. (мое мислење)

На таа плочка со SIMот, горе има метални кутивчиња кои ако ги отвориш и сликнеш ке може дополнително да видиме што може друго да се искористи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Sagem My 500c
« Reply #6 on 09.03.2010, Tuesday, 14:44:49 »
По мое мислење ако би ги продал дисплејот,батеријата,блутутот,би било повеке од 1500ден,бидејќи двослоен дисплеј нов е околу 3000ден без камера е сега јас планирав да прашам затоа се мислев дали да ги сатавам сликите на форум.Или да ги искористев дисплејот камерата за несо ;D.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Sagem My 500c
« Reply #7 on 09.03.2010, Tuesday, 14:54:02 (Edited 09.03.2010, Tuesday, 15:01:06) »
Само пази на ова, ако идаш да им ги понудиш имај на ум дека тие прво ке речат дека не им треба, дека не вреди, дека ова дека она и на крај може да ти речат да им ги дадеш за некоја навредлива цена како 300-400 ден. што не се исплати оти тие луге најчесто се лопови кои сакаат да ти земат џабе а ако сакаш да декодираш телефон кај нив ке ти наплатат 400-500 денари за 30 секунди работа и без никаков трошок од нивна страна. Така да многу пазење треба.

Имаше една шема со дисплеј од телефон да покажува текст. Имам видено колор дисплеј од телефон поврзан за некаква електроника и со компјутер и покажуваше видео.
Е сега ако не ти е тешко отвори ги капаците на тие металните кутивчиња горе што се па да видиме тамо што може да се искористи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Sagem My 500c
« Reply #8 on 09.03.2010, Tuesday, 15:01:37 »
Џабе и да ги отворам телефонов бил дефек  :-[ и ми го дадоја така бидејќи од сервисот му рекле дека бил изгорен  процесорот и не се праел,и јас му го зедов реков да искористам нешто дисплеј СМБ тастери и др несто.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Sagem My 500c
« Reply #9 on 09.03.2010, Tuesday, 15:10:07 »
е ако е изгорен процесорот де...дисплејот, батеријата, моторчето за вибрации треба да се добри....ако можеш однеси ги во сервис некој продај деловите...и ке шибаш... 8) само пази тоа што вика DX-er дека 200% е во право за тоа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Sagem My 500c
« Reply #10 on 09.03.2010, Tuesday, 15:10:24 (Edited 10.03.2010, Wednesday, 14:36:00) »
Toгаш канта  ::)
Едино има еден чип кој можеш да го поврзеш да ти служи како јако појачало на бежични слушалки... тоа го имам видено на интернет.


Бојан фала за комплиментот и така е! Јас колку се имам изгорено од тие сервисерчиња лелеее можам да напишам неколку страници за нивните злоупотреби (лемење на вод а кажување и наплаќање за процесор, замена на блутут со стар кородиран блутут а наплатено како екстра нов и се такви работи) ама затоа гледам "се повеке и повеке" ги има мобиларите за разлика од порано
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Sagem My 500c
« Reply #11 on 20.04.2010, Tuesday, 11:35:32 »
смета4 за мобилен.како мозе да се изработи имамм неколку телефони моторола в300 алкател и др.како мозе да се поврзе.тие сметачи за мобилни во странство се легални.Бо англија во супермаркет ни еден тел не мозе да се поврза на мрежата.дајте сема ако имате и објаснување
rules are made to be broken