Author Topic: Направи сам VGA to TV конвертор  (Read 5713 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Шемата исправна ли е да не направам нешто на графичката ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 :D :D Пробано е,без гајле. 8) Работи точно и не менувај вредности.

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Code: [Select]
http://www.emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3863Во обој број би требало да го има тоа што го тражеш.

како да дознаам што све делови ке ми требаат за да го направам овој конвертор? :)
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Направи сам VGA to TV конвертор
« Reply #18 on 28.08.2013, Wednesday, 00:20:11 (Edited 31.08.2013, Saturday, 15:27:52) »
Најбрзо -купи си или нарачај си Емитер.

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Некој да не го има тој број на емитер да сподели тука :)
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Според правилата на форумов,не смеат да се ставаат копии на шеми ипроекти од Емитер на постовите.Друго е ако некој  ја  има шемата  или сака да ти ја скенира , па на е-маил да ти  испрати.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Некој да не го има тој број на емитер да сподели тука :)

Прати ми ПП, ја имам прецртано плочката во Sprint Layout, а имам и една плочка комплет залемена со сите делови, само интегралецот фали, ако сакаш ќе ти ја дадам многу поволно... ;)
Интегралецот можеш да го нарачаш од ebay, кошта неколку долари сосе поштарина.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Ја има ли некој земено плочката од емитер? :)
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Колега . не разбирам што е поентата во барањево? Ако мислиш дека плочката е погрешно нацртана или не ти влегува во глава како е правилно поставувањето на ВГА конекторот,дај некоја слика ,нацртај шема ,па да видиме за што се работи и дали е кај Емитер грешката или * ти си у грешка* ,како што вели еден наш колега!

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Одг: Направи сам VGA to TV конвертор
« Reply #24 on 14.09.2013, Saturday, 17:11:33 (Edited 14.09.2013, Saturday, 18:02:33) »
на друг начин не знам како да ви покажам што е проблемот, затоа ке се обидам вака. проблемот е следниот, пиновите на вга конекторот не се совпаѓаат со пиновите на шемата за вга конекторот.

еве ја шемата од плочката



конекторот во никој случај не може да се стави како што треба за да може да се залеми на плочката, треба конекторот да се стави од долната страна за да биде како што треба.

1, 2и 3 конекторите треба да бидат од горе па надоле на плочката,истот и со пиновите 13 и 14 треба да се обратно,  а не како што е направено :)

и пиновите од 6 до 10 треба за 2-3мм да бидат погоре нацтртани на плочката :)
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Направи сам VGA to TV конвертор
« Reply #25 on 14.09.2013, Saturday, 17:57:44 (Edited 14.09.2013, Saturday, 19:36:12) »
Ти кажав како наједноставно ке биде - најди си еден флет-кабел и заврши работа - жичка по жичка и залеми ги правилно.
малку ке поработиш,ама ке се исплати! Не ја знам шемата и плочката.Лордзи пиша дека ја има готова направена ,можеби тој ке каже како ја направил.

Споено мислење: 14.09.2013, Saturday, 19:36:12
Сега кога малку подобро ја разгледав плочката ,ми се чини дека не си ја направил како што треба.Веројатно еден * mirror* треба да направиш.Но ,нека каже некој што го знае проектот на Емитер. 8)