Author Topic: Проблем со батерија од лаптоп  (Read 876 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Проблем со батерија од лаптоп
« Opened on 16.09.2013, Monday, 16:15:19 »
Колега на татко ми му дал батерија од лаптоп зашто батеријата од ништо одма цркнала (претходно ок држела), и мерев напон на краевите кај што се поврзани батериите има напон од 16,5V, а на батеријата пишува дека треба да дава 14,8V. После тоа ја оптоварив со струја 1А и напонот скоро ич не падна, па знаете ли што би бил проблемот???

иначе незнам батеријата од што лаптоп е, а мислам дека не е битно тоа, ако е битно кажете ке дознаам :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,а да ја оптовариш со 4,5А?? 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како тоа „цркна“. Не ја детектира лаптопот, не ја полни, ја полни, ама не кажува колку е полна?

Врз база на ова што го имаш наведено (наеднаш „цркнала“), ми изгледа како контролерот во батеријата да е зезнат. Нека проба сопственикот со друга иста батерија. Ако и таа не ја чита лаптопот, проблемот е во лаптопот, ако ја чита, проблемот е во батеријата. Најверојатно ќе треба да се смени контролерот.

Отвори ја батеријата и на секоја од келиите мери им напон. Ако е во граници на нормала (од 3.3 до 3.7 или 3.8V на секоја од келиите), сомнежот паѓа на контролерот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да.во самата батерија има електроника која го контролира полнењето и празнењето на батеријата.Често пати иако е батеријата технички исправна ,лап топот не ја поолни,препознава и контролира поради неисправната електроника.Исто така,на празно може да работи (покажува  напон), ама при поголемо оптовареување веднага паѓа напојувањето !Затоа батеријата подобро пробај ја на лап-топ!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со батерија од лаптоп
« Reply #4 on 16.09.2013, Monday, 23:42:11 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 02:04:46) »
Батерија со електроника.

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
@batka сега ја оптоварив батеријата со 5,3А и напонот од 16,3V падна на 14,6V


@giga лаптопот не сакал да се пушти да работи на батерија или да работи само на батерија, здравје утре ке го прашам човекот дали сакала да се полни или не

има електроника во нејзе (батеријата ми ја дадоа веќе отворена), ама скоро сите интегралци се замачкани со нешто и не се читаат што интегралци се...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дај слика, модел и производител на лаптоп и батерија. Можеби online ќе најдеме слика од електрониката, па ќе видиме кои се интегрираните кола, па потоа datasheets ќе побараме (ако има да се најдат) и се останато ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
aj od ponedelnik ke go pisam sto e deka ne sum doma...

od mob
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)