Author Topic: Совет во врска со графичка карта GeForce 8800GTS  (Read 890 times)

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Совет во врска со графичка карта GeForce 8800GTS
« Opened on 18.05.2014, Sunday, 20:39:02 (Edited 08.09.2019, Sunday, 04:57:11) »
Здраво, имам едно прашање до поискусните на форумов, се работи за графичка карта geforce 8800gts која што ми ја дадоа за евтини пари и ми тврдеја дека е исправна, сеуште ја немам пробано бидејки беше цела со прашина па ја чистев комплетно и сеуште не е склопена. Мене прашањето ми беше случајно додека детално ја чистев забележав дека еден кондензатор од оние за на плочка што се леми недостасува(ја споредив и со оригинална од интернет и се покажа дека вистина го нема), па ете да прашам дали тоа значи дека сепак не е исправна и дали да ја пробувам на компјутерот или пак има ризик нешто да ми оштети? еве и слики за детално да видите за што се работи точно :

ова е оригиналната од интернет



ова е мојата



ова бележаново е тоа што недостасува!


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ризик да оштети нешто нема.Пробај ја слободно,верувам дека ке работи.Ако не побарај 0,1 до 0,22 мФ блок од некоја друга плоча( не мора графичка) и прелеми ја.Имаш 4 исти такви блока,а десно е петиот.Ако имаш можност мери еден од оние три блака ( два се лево,еден десно на графичката + оној што несдостасува).

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Одг: Совет во врска со графичка карта Geforce 8800 гтс
« Reply #2 on 18.05.2014, Sunday, 21:52:17 (Edited 19.05.2014, Monday, 22:41:25) »
Фала батка, утре ке ја тестирам, само прво треба паста да земам за ладилникот да го монтирам па ке кажам што ке испадне :)

Споено мислење: 19.05.2014, Monday, 22:41:25
Да се пофалам дека графичката ја склопив, ја тестирав и работи без проблем иако малку повеке загрева (според мене) сепак задоволен сум и покрај тоа што недостасува тој кондензатор нема некои ввидливи проблеми(засега!)  8)