Author Topic: Проблем со графичка картичка Foxconn  (Read 713 times)

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Проблем со графичка картичка Foxconn
« Opened on 02.09.2013, Monday, 10:16:51 (Edited 03.09.2013, Tuesday, 03:57:17) »
Здраво на сите, имам еден мал проблем со една графичка, уствари ке видиме колку е мал  ;D имено на графичкава и менував термална паста, си работеше одлично, ама после промената на пастата, сликата што ја даваше беше само некои коцки во разни бои  ;D , и ајде да не се замараме, ја дадовме со другарчево кај некојси електроничар, и овој вика дека не се правела, ајде ок ми ја донесе пак, ама сега поентава е што два кондензатора од задната страна недостигаат, еден точно кај процесорот, а другиот малку понастрана, сега кога ке се уклучи графичката, свири ко бацка на канта пазар и не дава никаква слика, не знам дали на мене ми се одлемиле тие кондензатори или тој електроничарот ги извадил, а и не е важно во моментов, сега ми е проблемот што никаде не можам да најдам шема или барем слика од позадината на графичката, да направам некоја споредба. Доколку некој може да ми помогне, му благодарам однапред, во прилог има и слики од картицата, која инаку е некој кинески шит, Foxconn 8800GT-512f.









Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Колку што гледам, кај првиот кондензатор ти фали и дел од плочката, види да не има прекинато некои водови.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Не не, не е во прекин водот, тоа е само лоша сликата и не се гледа убаво, јас морав малку да го пипнам со леткум таму бидејќи имаше некои остатоци, па тоа што се гледа како дупка, всушност е остаток од пастата. Се извинувам за сликите, али телефонов нешто ми вади рошави слики у задње време.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не се исплати ова да го правиш. Повеќе од 500, 600 денари и онака не можеш да и земеш на картицава. Шема ;D... good luck ;D.

Расклопи ја за делови, добар кулер има ;).

Од првата и втората слика се гледа дека ти фалат две компоненти. Тие изгледа се проблематичните. На првата, слика, најверојатно компонентата која ти фали е кондензатор, а на втората, се гледа дека е кондензатор според ознаката. Проблем е да се најдат вредностите. Пробај стави им некои кондензатори со исти димензии од некоја стара матична плоча или некоја друга графичка карта, можно е да ги погодиш ;). Ако проработи, користи си ја, ако не, тоа е тоа, вади деловите и плочката чувај ја за SMD компоненти ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со графичка картичка Foxconn
« Reply #4 on 03.09.2013, Tuesday, 01:08:51 (Edited 03.09.2013, Tuesday, 15:49:49) »
Според сликата кондензаторите веројатно испукале од преголем напон и струја  којa миналa низ некој чип.Првиот треба да е 103, а вториот 104.со тоа што кога се појавиле *квадратчиња* требало да се *опшие* со врел воздух чипот под ладилникот.Вака повлекол премногу струја и прегреал,а истовремено расипал и уште нешто.Не верувам дека можеш да ја спасиш картицата и најдобро е да не експериментираш,бидејки може да ја расипеш и матичната ( слотот) или напојувањето.

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Ништо момци, фала на советите и маката за одговорите, пробав со некои други кондензатори од стари матични и други некои слични кршеви, нема никаква промена во однесувањето на картицава, така да, кревам раце овде, не планирам понатаму да се замарам, слободно може темава под клуч  ;D