Дигитална електроника > Логички кола

Сложено коло со повеќе ИК -> интегрирана изведба

(1/4) > >>

rromano:
Здраво на сите.

Дали постои можност некоја логичка шема да се изведе
интегрирано во еден чип или поточно на плочка со мали димензии? И каде  можам да го направам тоа?

GigaWatt:
Во фабрика за изработка на интегрирани кола ;D.

Наједноставно ти е да направиш логичка таблица на шемата и да испрограмираш микроконтролер врз база на таа логичка таблица. Во денешно време, тоа е наједноставно.

rromano:
Не сум работел до сега со МК. Инаку табелата (јас си ја викам протокол) веќе ми е готова  :)

Досега во шемата има 8 4-битни регистри(PIPO), 4 4-битни проверувачи на еквивалентност , неколку И/ИЛИ порти за логичка контрола...

И сево ова е еден модул кој ќе треба да се произведе во 1000-2000 копии во зависност од клиентот.

Дали сте слушнале за една мк фирма накај драчево што работи печатени плочки?

MURO:
Има специјални кола за таа намена: Field-Programmable Gate Array (FPGA)
види на Wikipedia.

--- Code: ---https://en.wikipedia.org/wiki/Field-programmable_gate_array
--- End code ---
Ги има и на алиекспресс и се многу скапи. Јас лично не би ги земал од алиекспресс. Лично се имам изгорено при набавка на неконвенционални IC од таму.

GigaWatt:
Еве баш цитирано од Wikipedia.


--- Quote ---A recent trend has been to take the coarse-grained architectural approach a step further by combining the logic blocks and interconnects of traditional FPGAs with embedded microprocessors and related peripherals to form a complete "system on a programmable chip".
--- End quote ---

И пак на крајот работата се сведува на микроконтролер ::).

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version