Author Topic: Ретки електронски компоненти  (Read 24105 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дали во македонија ги има овие два интегралци RSN3502C и М37470,и по можност цена ако ги има ;D?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Случајно некој да не има или да не знае каде може да се најде видео процесор NT6861?

Еве datasheet ;).

Code: [Select]
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/83776/ETC/NT6861.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
од што ти е изваден од тв или нешто друго ?
пошто имам некој стари плочи, а мака ми е да проверувам по сите, вака барем ќе знам од прилика кај да барам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изваден е од CRT монитор, CTX PL7 (Chassis 1769EL), исто така го има и во CRT мониторите NEC V530 и NEC V730, во Belinea 106020, Compaq MV720 CO1023T, Daewoo CMC-710B, Hitachi CM615ET.

Инаку, се продава online, ама по која цена, хахаахахах ;D ;D ;D.

Code: [Select]
http://spares.bigwarehouse.com.au/product_info.php?cPath=131_82572_82617&products_id=1624906&osCsid=59bb89fbd99c5a0b3f6c7a3396dae38f
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Јас прв ке прашам :) Ме интересира дали некој знае каде може да се набават:
- Дупли варикап диоди од типот BB104G или KV1310 ?
- Феритни филтри за VHF опсегот ?
- Транзистори BF494 ?

Од тие транзисторите што се BF494, можам да ти набавам, ама 5 парчиња ти се 400 денари. Не знам дали ке ти одговара.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Јас прв ке прашам :) Ме интересира дали некој знае каде може да се набават:
- Дупли варикап диоди од типот BB104G или KV1310 ?
- Феритни филтри за VHF опсегот ?
- Транзистори BF494 ?

Од тие транзисторите што се BF494, можам да ти набавам, ама 5 парчиња ти се 400 денари. Не знам дали ке ти одговара.
ШТО ? ? ? Народе ми се причинува или не? BF494 транзисторчиња кои се по 4 денари (да да 4 денари се) и личат исто како BC547.... Па дури и да не можете да ги најдете има соодверна замена, тоа е BF240 кој е 3 денари во Алфа во Битола. Мене лично би ми било жал да ги дерам луѓето и да им продавам нешто 50 пати поскапо.

П.С. Овој дел од форумот не е огласник, ако имаш нешто за продавање пиши во соодветно место
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

stefanjanevski

  • Guest
Абе јас не му стаив пиштол на глава и да му кажам мора да ги земеш овие, туку тој пишал дека стрикно морало тие, па јас му пишав за да му помогнам. Ниту го натерав да ги купи, па ниту го тепав.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Да ама ти правиш многу полошо дело од тоа ... Не правиш будали сите кои сме на овој форум >:(  :o

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Луѓе, човекот си понудил, ако сакате, можете да му пишете, ако ви е прескапо, едноставно не купувајте.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да ама ти правиш многу полошо дело од тоа ... Не правиш будали сите кои сме на овој форум >:(  :o
Апсолутно си во право, удирање на неразумно високи цени на ретки но евтини транзистори за мене лично е непоштеност. Имало ретки делови кои мене не ми требале но сум ги дал за без пари, а да ставам ненормално високи цени и да ги продавам не доваѓа во обзир.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

stefanjanevski

  • Guest
Како прво јас тие делови не ги ни имам, а доколку би ги имал би му ги подараил да заврши работа, но тој вели дека тие што ги имал не му одговараат, па јас побарав од тие мене што ми носат делови и ми рекоа дека се ретки тие транзистори и дека се многу скапи. Затоа и во одговорот писав „ако ти одговара“. Значи јас не сум човек кој сака да искористи нешто на туѓа сметка. ОК?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
A добро, ако ти не ги кроиш цените извини, ти немаш кабает, кабает има оној што ги крои цените.
Значи тие транзистори се екстремно евтини (4 денари) но проблемот е што електрониката изумира и тоа е тоа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

stefanjanevski

  • Guest
Како што кажа, јас не ги кројам цените и затоа се такви какви што се.

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Ми треба високонапонски трансформатор ZTFL94002A или HR8594 за панасоник телевизор.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Некој да ми даде предлог за ефтин ethernet controller само да не е онај на микрочип ENC28J60
единствена граница е да кошта помалку од 2$

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!