Author Topic: Правосмукалка  (Read 1376 times)

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Правосмукалка
« Opened on 14.09.2012, Friday, 16:14:43 »
Здраво!
Вака, ќе ми треба помош од Вас ако може да ми кажете што можи да е проблемот со правосмукалката не „трга“ како што треба? Кој дел треба да се провери?

Ви Благодарам!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Правосмукалка
« Reply #1 on 14.09.2012, Friday, 16:23:06 »
Провери и ги четкиците, може да се отдени и затоа да не тргнува како што треба ;)

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Одг: Правосмукалка
« Reply #2 on 14.09.2012, Friday, 16:25:19 »
Фала бато.. ќе проверам за ова. НЕКОЈ ДРУГ НЕКОЕ МИСЛЕЊЕ? :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Правосмукалка
« Reply #3 on 14.09.2012, Friday, 16:45:24 »
што подразбираш под поимот „трга“
прво тоа треба да се реши
не мора да се четкиците може да е и котвата отидена ако моторот искри многу додека работи, или пак лагерите да се разјадени, ако мислеше на не „трга“ како не шмука/ нема доволно вакуум тогаш може да е затнат некој филтер, има таму едни платнени филтри (најчесто) за да не влегува ѓубре во моторот, провери исчисти ги
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
Одг: Правосмукалка
« Reply #4 on 14.09.2012, Friday, 16:55:02 »
од искуство.....
...


.....ко од даааааамна женет....и башка као шеф на девојчиња у фирма...што физикалираат со правосмукалки....ќе се наполнат филтрите со прашина...и ги перат со вода...ко по упатството....со млака...но тоа 5-6 пати...малтене цимент станува....е некад оди до таму и что...“ лел ама добро чисти без филтеров “ и...филтерот е надвор....а кесата пропушта “ микронска“ прашина...и лагерите и малтене четкиците се до гуша во прашина.....чаре ...отварање и едно 3 саати занимавање.....пак ќе кажам - не тврдам ништо - туку моето искуство...


Поздрав
ЗЕЦ
Сите се добредојдени .....

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Правосмукалка
« Reply #5 on 14.09.2012, Friday, 17:33:46 »
Здраво!
Вака, ќе ми треба помош од Вас ако може да ми кажете што можи да е проблемот со правосмукалката не „трга“ како што треба? Кој дел треба да се провери?
Ви Благодарам!

Како што ти рекоа и другите,прво провери ги филтрите и стави нови.Ако и тогаш не влече добро,може дискот со перките од вентилаторот да не е стегнат добро со осовината од моторот,тогаш има лабава врска и не влече добро,баш таков проблем имав пред некоја година.