Author Topic: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници  (Read 27663 times)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Ама според нивните објаснувања (на тие од страничката) може да порачуваш што сакаш. Што потешко е поскапо, а што поефтина роба купуваш, поголема провизија земаат.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: како можи да се порача од EBAY во македонија !
« Reply #61 on 14.06.2011, Tuesday, 21:11:36 (Edited 14.06.2011, Tuesday, 21:13:11) »
А ти што сакаѓ да нарачуваш?

Па еве, осцилоскопи на пример, или спектрани анализатори, лаптоп, можеби некои специјални конвертори кои ги нема тука, не знам, се што спаѓа во „кварлива роба при транспорт“, и уште поважно, повеќето работи кои сакам да ги нарачам се на старо, односно користени, на ново ќе ме коштаат можеби и X4 повеќе одколку да ги купам на старо. И да се малку зезнати, не е проблем, ќе си ги средам јас и ќе си ги прилагодам за моите потреби (како што правам многу пати и со производи купени од тука во Македонија, ги преправам, поточно джги правам подбри и поиздржливи бидејќи веќе се е Made In China и ништо не е квлаитетно), и уште една работа, да бидеме реални, постарите производи беа поквалитетни, од секој бренд, скоро и да немаше исклучоци, затоа и сакам да купувам производи пороизведени во 90-тите и 80-тите, нови производи не сакам бидејќи треба да ги преправам, доправувам, што и го правам, но одзема време, а искрено, и не може баш се да се преправи :S. Освен компјутер, друго ништо не сакам на ново да купам, освен можеби нешто компјутерска опрема, ама друго освен тоа, не. Затоа и барам на старо да купам опрема, ама само на ebay се нуди опрема која може да ми користи за моите потреби на старо, на други асјтови не сум видел, барем не по тие цени, на ebay може да се начекаат навистина добра опрема „скоро за џабе“, да бидеме реални, еве баш пред некој ден начекав мултиметар FLUKE со audtorange до 2000V (!?!) мерно подрачје произведен во 90-тите за 20 долари (!?! :o :o :o). Кај ќе најдам тука таков мултиметар за таа цена, за shipping ми наплаќаат 10 долари, значи за 30 долари ќе имам професионален мерен инструмент од реномиран бренд, не е произведен во Кина (во 90-тите сеуште се држеше некое ниво на квалитет и дигнитет кај фирмите), а не Кинески копии од познати брендови на инструменти кои може да коштаат и по 70, 80 евра, со далеку послаб квалитет од оној на FLUKE. Сите го знаеме тоа.

Ете зошто почнаев ептен да се распрашувам за online нарачки преку ebay, некогаш има смешно евтини работи, затоа.

Ама според нивните објаснувања (на тие од страничката) може да порачуваш што сакаш. Што потешко е поскапо, а што поефтина роба купуваш, поголема провизија земаат.

Да, ама како што опишав погоре, нема тоа што барам, за оптонаменска електроника, има и кај нас, ама тоа не ми треба на мене, ми треба специфична опрема, затоа не ми врши работа сајтот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Штета што нема електронски компоненти (транзистори и интегралци)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Штета што нема електронски компоненти (транзистори и интегралци)

Како нема, ај побарај, ќе видиш, секакви има. Е сега, не се евтини, особено ако се некои ретки, ама има, баш разгледував, има ламби, ги има и они интегрираните кола што ги барав, SAD512 и SAD1024, ама 10 долари е парче, не се евтини :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Е и мене ми треба човек да ми донесе нешто до Шведска и кога ќе се враќа летово во Македонија, да ми го донесе, ама нема, не се надевајте дека некоја ќе сеака да ви направи услуга, пишав на 5 или 6 луѓе, сите ме одбија, иако понудив и додатна сума на пари (награда) ако ми го донесат тука уредот. Никој не сакаше да се нафати :S. Се разбира, парите за уредот однапред ќе ги префрлев на сметка (однапред ќе го платев).

И уште една работа сакам да напоменам, секоја пратка што е со цена од над 50 евра (вредноста на пратката) се царини, а може и да ви наплатат лежарина на царина (што не е баш евтина, не знам колку беше, ама не е баш евтина, мислам дека беше некаде околу 1000 денари од ден, ама не ме земајте за збор), така да на крајот да ви излезе „више дара него масло“, за уред или пратка од 100 евра може да платите и цена од 500 евра, па мислете му ја :S.
Pricinata e zatoa sto nasata carina e zaebana jas donirav besplatno oprema na kinoteka na Makedonija pa mi pravija problemi.a i vo avion e ogranicen bagazot po najnovo lani mozev samo 10 kila bagaz da ponesam se poveke se naplaka debelotreba samo nekoj sto odi sakola a poveketo letaat avionski se gubi vrem so kola do ;Makedonija i nazad + sto letaat kazni popat od site policii,vikaat EU e sloboden premin ama ne e taka,
Z33MK

stefanjanevski

  • Guest
Кој што сака да нарача нека ми пише порака. За цена ќе се договориме. За одредеба сумо можам да ви направам услуга :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кој што сака да нарача нека ми пише порака. За цена ќе се договориме. За одредеба сумо можам да ви направам услуга :D

Јас барем, ќе имам на ум доколку сакам нешто да нарачувам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Денес зборував со еден професор, ми рече дека од амазон може да се порачува кај нас и без пеј пел, можело само со виза електрон, или како се викаат, а тие колку што знам бесплатно се вадат од банки, ќе видам ако фатам некој денар ќе пробам да порачам нешто :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Да, може, знам луѓе што редовно си нарачуваат книги и сл. ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
Абе има други начини за нарачување, ама јас сепак мислам дека најсигурен ти е преку PayPal. Поготово како што ќе вадиш нова VISA картичка, исто ти се фаќа, само се ставаш на нет и си правиш профил.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
јас имам виза електрон на нлб тутунска и сакам да нрачам и ај некој ако знае како нека ми кажи
d.t

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
тоа со нлб веке не работи, треба да се стрпиш малку, мислам дека до крајов на годинава конечно ке може да се регистрираме на paypal

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: како можи да се порача од EBAY во македонија !
« Reply #72 on 02.11.2011, Wednesday, 06:56:09 (Edited 02.11.2011, Wednesday, 07:20:59) »
тоа со нлб веке не работи, треба да се стрпиш малку, мислам дека до крајов на годинава конечно ке може да се регистрираме на paypal

Такви ветувања слушаме веќе не знам колку време, дури и mail им има пратено еден другар, му рекоа „као демек“ до 24-ти Септември ќе бидне... како да не... еве го Ноември и уште ништо нема :S. А искрено и не верувам дека воопшто и планираат да не примат, не мафтаат исто како и за многу други работи. Ако можете да нарачате од други сајтови без PayPal, ОК, ако не, тоа е тоа, јас веќе и се откажав.

Еве и официјален mail од претставник од PayPal :S.

Code: [Select]
http://forum.kajgana.com/threads/paypal-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%BE-%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0.53646/page-6
Quote
Thank you for contacting PayPal concerning PayPal services in Macedonia.

PayPal has no plans to launch services in Macedonia this year. In a
recent update of our fees policy effective September the 24th 2011,
Macedonia was incorrectly included in a list of countries that can
receive PayPal payments. This error is being corrected.

Any changes to PayPal services will be communicated to our customers
directly by email.

Our goal is to provide PayPal services anywhere there is significant
demand, but these things take time. We appreciate your interest and
apologise for any confusion caused.

Note: It is recommended to open a PayPal account, if our services are
available in the country that you are now living in.

We appreciate your patience and understanding regarding this matter, and
wish you continued success on PayPal.

Истото им го пишале и на Србите :S. Мене ми изгледа како да сакале да не примат сите наеднаш, ама нешто ги премислило. Тоа е тоа... политика :S.

Code: [Select]
http://tehnoblogija.com/pay-pal-ipak-u-srbiji-od-24-septembra-2011-mozda-ipak-ne
Quote
PayPal has no plans to launch services in Serbia this year. In a recent
update of our fees policy effective September the 24th 2011, Serbia was incorrectly included in a list of countries that can receive PayPal payments. This error is being corrected.

Истото и на Русите им го пишале... ова не е грешка, нешто не е во ред тука :S.

Quote
PayPal has no plans to launch additional services in Russia
in September this year. In a recent update of our fees policy effective September the 24th 2011, Russia was incorrectly included in a list of countries that can receive PayPal payments. This error is being corrected.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
сакам да порачам рам мемории и хдд за компјутерот мн се ефтини таму за 20долари кај нас се или мн скапи или воопшто ги нема
d.t

stefanjanevski

  • Guest
Ама достава преку пошта колку виде ли? Зашто обично ако производот е многу ефтин, достават е скапа.