Author Topic: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници  (Read 27639 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
од тутунска ќе ти речат дека појма немаат :)
или дека првпат слушаат за тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
од тутунска ќе ти речат дека појма немаат :)
или дека првпат слушаат за тоа

Јас ќе си прашам, па која банка ќе ми каже дека „да, може со нашите кредитни картички да се купува online и да се врзe со paypal сметка“, од нив ќе земам кредитна картичка. Нема една банка во Македонија, сигурно ќе се најде барем една преку која може и во која со сигурност ќе ми кажат дека може да се врзе со paypal. Ако не најдам, ќе извадам од некоја странска банка, сега е барем лесно да имаш online сметка ;). Таа картичка ќе ја врзам со некоја кредитна картичка од банка од тука, и готова работа ;). Барем знам дека еден пријател така правеше ако сакаше да купува online, ова беше поодамна, пред 6 или 7 години ;).

Значи навистина треба многу да се замараме :S. Да ти тииит државата :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
значи види сите ќе ти речат може онлајн купување, ама на државно ниво, не и во странство :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Може да се купува на интернет со македонски картички секде во светот каде што прифаќаат картички а не само pay pal
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
значи види сите ќе ти речат може онлајн купување, ама на државно ниво, не и во странство :)

Ти си прашал и вака ти одговориле? Низ колку банки имаш поминато?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
еднаш во неколку банки заприметив нанет што читав..
него AlertPay ја поддржува Македонија, ама па од ebay не може со тоа да се купува :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
него AlertPay ја поддржува Македонија, ама па од ebay не може со тоа да се купува :)

Знам за AlertPay и имам таму account, ама скоро цел интернет плаќа преку PayPal, AlertPay има поддршка само на неколку сајтови :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Абе од НЛБ тутнкс банка може да се направи PayPal акаунт без никаков проблем. Само што треба да си стаите дека сте Словенец, а после на ebay акаунтот си ставаш домашна адреса и тргнуваш во шопинг. Многу е едноставно :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе од НЛБ тутнкс банка може да се направи PayPal акаунт без никаков проблем. Само што треба да си стаите дека сте Словенец, а после на ebay акаунтот си ставаш домашна адреса и тргнуваш во шопинг. Многу е едноставно :D

Аха, значи само на PayPal account-от ставаме Словенија, а на ebay account-от ставаме домашна адреса од Македонија, така?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Да де, се што ти треба за да ти стигне на домашна адреса. Абе, ако нешто не ти е јасно, може да се сретнеме негде, да ти објаснам се, да ти покажам како се прави. Јас колку време барав додека да направам.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
беше така да избереш словенија но сега неможе не дава држава да се бира.
 пробав сабајле кога внесов сметка ми рече дека сметката е издадена од држава што не е поддржана од pay pal сменета е цела регистрација.
Првиот пат кога се регистрирав отворув pay pal акаунт па ставив сметка. Сега сметката се става со самата региатрација и на регистрацијата бара само улица број телефон нема да избереш држава
Сепак се ВРТИ !!!

stefanjanevski

  • Guest
Кој сака да отвори PayPal сметка слободно нека пише приватна порака, и ако сака ѓе се договориме или тој да дојде кај мене или да се сретнеме во некое интернет кафе. Ќе ви објаснам се што треба за да може да купувате преку нет.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: како можи да се порача од EBAY во македонија !
« Reply #57 on 14.06.2011, Tuesday, 20:52:47 (Edited 14.06.2011, Tuesday, 20:57:16) »
А што мислите за оваа страничка ?

Code: [Select]
http://www.shoppingusa.mk/
Едни пријатели ми рекоа дека порачувале гардероба и успешно им била доставувана до домашната адреса.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А што мислите за оваа страничка ?

Code: [Select]
http://www.shoppingusa.mk/
Едни пријатели ми рекоа дека порачувале гардероба и успешно им била доставувана до домашната адреса.

За гардероба, и тука ќе најдам, плус, гардероба е „лесна роба“, и да ја свиткаш, ништо не и е, од кај да знам дека ако нарачам опрема дека ќе ми стигне до Македонија како што треба и дека нема да биде оштетена при транспорт?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
За гардероба, и тука ќе најдам, плус, гардероба е „лесна роба“, и да ја свиткаш, ништо не и е, од кај да знам дека ако нарачам опрема дека ќе ми стигне до Македонија како што треба и дека нема да биде оштетена при транспорт?
[/quote]

А ти што сакаѓ да нарачуваш?