Author Topic: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници  (Read 27478 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
јас на pay pal се регистрирав пред 2 месеци и сите податоци освен држава ги ставив македонски и немав проблем
каква картичка ке извадиш тоа зависи каква сакаш ти и каква ке ти дозволи банката мојата е со 2 плати во минус.
промените на сметката се покажуваат одма и на pay pal. Ако извадам пари од банка ми се намалуват и на pay pal скоро одма и обратно ако внесама тоа се покажува скоро одма.
дали во последните 2 месеци pay pal има промени незнам
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас пред 2-3 дена купував од ebay и неправеше paypal проблеми за плаќањето...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а ти имаш пеј пал акаунт преку тутунска или ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
и јас вчера пробав да направам paypal со виза на тутунска за еден другар ама не успеав инаку имам
моја направено пред година или така нешто и сеуште работи

stefanjanevski

  • Guest
Јас би ви направил услуга, ама овие говедава од кај нас донесоа закон за секој денар префрлен на трансакциона, јас треба отчет да им дадам од кај ми се. Затоа не можам, инаку не би имало никаков проблем.

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
можете да си пазарите на dealextreme без paypal

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
можете да си пазарите на dealextreme без paypal

Да, ама само на ново, не и на старо :S. Ќе пробам да отворам со картичка од тутункса банка кога ќе отворам трансакциона кај нив и ќе има нагласам дека ми треба за online shopping, па ќе видиме што ќе направиме ;). Ако прифаќа на paypal, ОК, ако не, никому ништо ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а дали можи преку шпаркасе ? оваа германската што е ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а дали можи преку шпаркасе ? оваа германската што е ?

Е тоа треба да се провери, ако не ќе отворам две сметки, па ќе видиме со која ќе „запали“ ;D.

Има некој искуство со Шпаркасе?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас колку што гледам добра фирма се, пола германија е кај ним но како е кај нас појма немам, гледам јака фирма е незнам колку илјадници филијали низ германија имале...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
би требало да може и преку шпаркасе pay pal  не прават проблеми за банката и картичката туку за корисникот од каде е од која држава.
Не ни е дозволено на нас македонците од било која банка да се регистрираме на pay pal бидејки сме многу почитувани како држава
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не ни е дозволено на нас македонците од било која банка да се регистрираме на pay pal бидејки сме многу почитувани како држава

Па ако прават проблеми за државата, тогаш зошто на ebay има опција да се прати до Македонија? Јас колку што знам, paypal е „фирма ќерка“ на ebay, или грешам ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
незнам дали е можно да се отвори сметка во некоја друга држава  пр. бугарија па да се направи paypal за
бугарија а како адреса да се стави македонија ???
значи со какви не глупости треба да се замараме  >:(
срамота
како не се најде некој  од владава да се позанимава малку со ова  ???
 

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
пробав да се регистрирам на pay pal денеска со картичка од прокеедит банка и ми напиша дека картичката е од држава која не е поддржана од pay pal.
Pay pal е во сопственост на e -bay од  2002
Јас колку што знам e -bay не продава ништо туку преко неа продаваат поединци и фирми па кој од нив сака може да си ја проба среќата со нас македонците.
повеке од 50% од  продавачите не испорачуваат  за македонија
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
значи со какви не глупости треба да се замараме  >:(
срамота
како не се најде некој  од владава да се позанимава малку со ова  ???

Е ајде де :S, цел нормален свет си пазарува евтини работи од e-bay, само ние мораме да се замараме со секакви глупости за да можеме да нарачаме од таму, навистина срамота. Искрено, дури пред некое време почнав да рзгледувам некои работи на e-bay и да ги гледам цените, некои од цените се навистина евтини, дури и со shipping барем дупло поевтино излегуват одколку тука да ги купам, особено некои работи поврзани со електроника. Ај што се поевтини во странство овие делови, него и стандардот им е повисок. Сега јасно ми е зошто сите странски хобисти без проблем имаат еден тон опрема и и ги имаат најновите компоненти, зошто се џабе кај нив, а кај нас не можеш да најдеш еден ATMEGA контролер... извинете вака, ама ние сме ш**акот на светот >:(.

пробав да се регистрирам на pay pal денеска со картичка од прокеедит банка и ми напиша дека картичката е од држава која не е поддржана од pay pal.

Денес или утре ќе пробам да се регистрирам со кредитна картичка од тутунска или шпаркасе и плус ќе им спомнам во банките дека ја вадам кредитнава само за online shopping. Значи ќе им го нагласам тоа и ќе видам што ќе ми кажат, ако некој од нив спомне дека веќе не може со нивните кредитни картички да се купува online и да се врзе со paypal сметка, ќе прашам преку која банка можам да го направам тоа. Ако ми кажат која, веднаш ќе пишам, да знаат и останатите, па „на сигурно“ да си извадат кредитни од „таа и таа“ банка ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."