Author Topic: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници  (Read 27479 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Треба и државата да поведи сметка за овие злоупптреби, да се бараат лицата што ги скврнавеле нашите пари и да им се пресуди и да си ја добијат заслужената казна.... и доста веке да сме заложници во својата држава.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

stefanjanevski

  • Guest
Доколку тоа што ке го купиш не е тоа што си го видел, поднесуваш жалба до PayPal, после следува десетина дена чекање, па ако се е како што си поднел ќе ти ги вратат парите.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: како можи да се порача од EBAY во македонија !
« Reply #17 on 13.06.2011, Monday, 00:14:29 (Edited 13.06.2011, Monday, 00:16:59) »
се поднесува жалба до e-bay не до pay pal
 Pay Pal е само за плаќање
Доколку не се раберес со продавачот e-bay imaat Resolution Center каде се решаваат проблемите
e-bay кажуваат дека во екстреммни случаи лично они ке ги вратат парите
а има и осигурување на пакетот кое може да се плати

админ: целосна кирилица
Сепак се ВРТИ !!!

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Баш за ова и јас барам човек да му платам да ми нарача амортизери за моторче , да ги прати на германска адреса откога ќе му платам нека ги нарача,  иамам другар таму и баш доаѓа деновиве а немам време додека се регистрирам на paypal кои сметаат дека македонија е покриминална земја од албанија ми требаат 2 недели луди се овие од paypal знае ли некој ако се регистрирам дали може да продавам на e-bay

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Баш за ова и јас барам човек да му платам да ми нарача амортизери за моторче , да ги прати на германска адреса откога ќе му платам нека ги нарача,  иамам другар таму и баш доаѓа деновиве а немам време додека се регистрирам на paypal кои сметаат дека македонија е покриминална земја од албанија ми требаат 2 недели луди се овие од paypal знае ли некој ако се регистрирам дали може да продавам на e-bay
:D ја видов  твојата тема и на ИТ форумот, баш и мене ми треба некој таков човек да ми порача ^_^

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: како можи да се порача од EBAY во македонија !
« Reply #20 on 13.06.2011, Monday, 03:17:10 (Edited 13.06.2011, Monday, 03:19:28) »
Е и мене ми треба човек да ми донесе нешто до Шведска и кога ќе се враќа летово во Македонија, да ми го донесе, ама нема, не се надевајте дека некоја ќе сеака да ви направи услуга, пишав на 5 или 6 луѓе, сите ме одбија, иако понудив и додатна сума на пари (награда) ако ми го донесат тука уредот. Никој не сакаше да се нафати :S. Се разбира, парите за уредот однапред ќе ги префрлев на сметка (однапред ќе го платев).

И уште една работа сакам да напоменам, секоја пратка што е со цена од над 50 евра (вредноста на пратката) се царини, а може и да ви наплатат лежарина на царина (што не е баш евтина, не знам колку беше, ама не е баш евтина, мислам дека беше некаде околу 1000 денари од ден, ама не ме земајте за збор), така да на крајот да ви излезе „више дара него масло“, за уред или пратка од 100 евра може да платите и цена од 500 евра, па мислете му ја :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
ненамерна грешка со латиницата.

Не се чека две недели.
 јас на e-bay се регистрирав за 10 мин а на pay pal  сметката од тутунска банка виза електрон ми ја верификуваа за 3 дена се регистрирав преку словенија.
Ако ти ги порача друг тие амортизери и пример дојдат дефектни, не дојдат на време  или излезат и дополнителни трошкови, тој што ги порачал ке треба да се справува со тоа, ти ке сакаш тоа што си порачал или парите назад и еве проблем.
Причини поради кои јас не би  се нафатил на такви услуги.

Колку што знам јас царина се наплакја на пакети над 45 евра заедно со поштарината освен за стоки кои не е наведено поинаку

Некои продавачи на e-bay  се согласуваат со претходен договор на пакетот да напишат помала цена за да се избегнат или намалат одредени трошкови на купувачот
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку што знам јас царина се наплакја на пакети над 45 евра заедно со поштарината освен за стоки кои не е наведено поинаку

А дали се смета во цената на пратката и shipping-от, или тоа не се смета? И ако се смета, колку би ми наплатиле заедно со се shipping, еве на пример 100 евра ми излегува производот заедно со shipping, колку би платил на царина?

Може ли да се плати директно со кредитна картичка, без paypal account на ebay?

Некои продавачи на e-bay  се согласуваат со претходен договор на пакетот да напишат помала цена за да се избегнат или намалат одредени трошкови на купувачот

Како може да се исконтактира со продавачот, има на сајтот на ebay нешто како линк за контакт, screen shot ако може?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Колку што знам јас се рачуна на фкупната цена пакување поштарина и производ заедно.
Царината зависи од производот некои производи имаат 5% некои 15% 18% мислам дека има и данок од 15% 18%
се зависи од производот и од расположението на царинарникот  :)
продавачите на e-bay имаат нимни e-mail за директни договори некои и наведуваат кај описот на производот дека можат да направат така
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку што знам јас се рачуна на фкупната цена пакување поштарина и производ заедно.

Тогаш, гадно сум се зезнал :S.

Царината зависи од производот некои производи имаат 5% некои 15% 18% мислам дека има и данок од 15% 18%
се зависи од производот и од расположението на царинарникот  :)

Значи ептен гадно сум се зезнал, ко што сум си јас „среќлија“, 100% маржа ќе ми „бапнат“.

продавачите на e-bay имаат нимни e-mail за директни договори некои и наведуваат кај описот на производот дека можат да направат така

Е овој изгледа нема, колку што видов, нема конакт :S.

А за payment, еве што пишува на производот за payment method:

Code: [Select]
Payments: PayPal
Значи само со PayPal може да му платам?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: како можи да се порача од EBAY во македонија !
« Reply #25 on 13.06.2011, Monday, 13:56:17 (Edited 13.06.2011, Monday, 14:21:27) »
зависи од продавачите некои прифаќаат само pay pal а некои и друг вид на плаќање обично е наведено на производот
на e-bay има опција да се контактира со продавачот па таму да пробаш да договориш друг начин на плаќање или да напише друга цена на производот или да ти даде  e-mail za kontakt
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
зависи од продавачите некои прифаќаат само pay pal а некои и друг вид на плаќање обично е наведено на производот

Епа само ова беше наведено, значи само преку PayPal можам да платам?

ПС: Колку пари кошта таа картицата од Тутунска банка?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
незнам точно мојата е виза електрон преку која ми оди платата се плакја од 200ден па нагоре годишно за користење на картичка зависи од картичката.
За pay pal не треба картичка треба сметка во банка трансакциона сметка за да можеш парите од сметката да ги користиш и на интернет
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За pay pal не треба картичка треба сметка во банка трансакциона сметка за да можеш парите од сметката да ги користиш и на интернет

Аха, ОК, значи ако јас отворам таква трансакциона картичка во Тутунска банка (како што ја викаат популарно, за online плаќање), ако ставам пари на неа и ако отворам paypal account со неа, парите што ќе ги ставам на неа ќе ги има на paypal account-от, така? А за колку време стигаат парите на paypal одкако ќе ги уплатам парите на картичката? И дали е таа дебитна или кредитна картичка (тие од Тутунска банка), значи дали може да се влезе „во минус“ со неа?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Повеќе неможе да отвориш пајпал со картица од тутунска сменети се картиците и според бројот пејпал знае дека е од МК картицата. Така да немој џабе да се мачиш