Author Topic: Скрипта за вадење на сите Pre-Installed Apps во Windows 8.1 и 10  (Read 5633 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Скрипта за вадење на сите Pre-Installed Apps во Windows 8.1 и 10
« Opened on 07.07.2017, Friday, 00:56:46 (Edited 24.05.2018, Thursday, 04:50:52) »
Имајќи проблеми со корисници кои... практично не знаат што прават, морав да најдам начин да ги тргнам сите Pre-Installed Apps под Windows 10 и Windows 8.1. Бидејќи не можам (а и не сакам) да помнам команди на памет или да морам да правам copy/paste на команди во Command Prompt или PowerShell, решив да напишам batch фајл кој повикува PowerShell скрипта. Само преку PowerShell може да се извадат од App Store, нема друг начин ::). Можно е и да има некои third party алатки кои може да ги вадат, баш видов дека CCleaner има имплементирано ваква алатка, ама недостаток е што морам една по една да ги вадам :S. Ми требаше начин како наеднаш сите да ги извадам ;).

Скриптата се состои од еден batch фајл кој повикува PowerShell скрипта (.ps1) во која се дефинирани командите за вадење на Pre-Installed апликациите од App Store. Намерно е поделена скриптата на два дела (два фајла) бидејќи не знаеш кога ќе им текне на Microsoft нешто да сменат и да се сменат командите за... што и да е, па вака беше полесно. Една скрипта повикува друга која всушност ги содржи командите за вадење на апликациите, па ако нешто во иднина се смени, секогаш можам само да ги сменам командите во PowerShell скриптата и готова работа, наместо да барам „сега кои беа командите во batch фајлов за вадење на овие чуда“ ::) ;) 8). Се разбира, може команди да се задаваат преку cmd на PowerShell (мислам дека на скоро се што може да се зададе како команда под PowerShell, може да му се направи и parsing преку cmd), но како што веќе пишав, кој ќе помни сега која команда за што беше ;).

Десен клик на "Remove All Pre-Installed Windows 8 And 10 Metro Apps.bat" --> Run as administrator и остатокот ќе си го завршат скриптите ;). Заедно спакував и неколку registry entries кој треба да го спречат Windows 8.1 и Windows 10 повторно да ги инсталира апликациите (и ова ми се има случено, најчесто при дефинирање на нов local user на некој компјутер). Би требало да ги почитува овие registry entries, но ако случајно не ги почитува, ќе треба преку Group Policy да ги дефинирате: Win + R, gpedit.msc --> Enter --> Computer Configuration --> Administartive Templates --> Windows Components --> Store. Знаете како е со Microsoft, ништо не е лесно ::).

ПС: За оние кои имаат само еден локален Administrator account, не мора се ова да го правите. Се разбира, може да ги извадите бидејќи одземаат простор, но може да го користите и Default Administrator-от, кој е наменет за Domain Administration, ама ако не сте дел од Domain, како што се повеќето домашни корисници, може enable на овој account да му направите. Тој е единствен Elevated Admin account на било кој кориснички оперативен систем на Microsoft од Windows Vista па наваму. Не може сами да креирате Elevated Administrator account, тој е единствен и исто така не може да го избришете. Но, затоа може да му го смените името (на пример, наместо Administrator, да биде Trajce :D), да му направите enable на account-от, да му дефинирате password (и autologon преку netplwiz, ако сакате) и со него да работите. Предноста е, не може да подигате Windows Apps (не може ништо да се подигне и да сакате, апликацијата само ќе врати назад дека не може да се подигне под default Administrator account и тоа е тоа, се гаси), а уште една предност е што не мора да потврдувате дека сте Admin за секој copy/paste или промена на фајл во Program Files, Windows, system32, SysWOW64 или кое и да било друго место во кое, начелно, не смеете да чепкате ::). Со ова автоматски се губи и поентата на целото "Run as administrator". Поедноставно, работа под elevated Administrator е исто како God Like mode на игрите ;). Исто како да работите како root под Linux, односно како што беше под Windows XP. Секоја програма се подига со Administrator privileges ;).

download links:

Code: [Select]
http://app.box.com/s/830ivpd0pok9yztmx3730aeexh5wnv4p
Code: [Select]
http://www.asuswebstorage.com/navigate/s/50356DF1996444C8B54A2BBA1E57A9B9W
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мал update на скриптата. Во batch фајлот се интергрирани PowerShell командите за вадење на stock апликациите, така да, сега нема потреба од дополнителната PowerShell скрипта ;). Во секој случај, потребно е да го импортирате барем registry фајлот кој забранува пристап до апликациите и надградба на истите за повторно да не се инсталираат преку Windows Update. Со забраната за updates, се забранува и нивна повторна инсталација, што автоматски го прави Windows 8 (исто и 10), без разлика дали имате изгасено Windows Update или не (што и не е можно кај Windows 10, освен ако не го изгасите Windows Update сервисот). Registry фајлот кој гаси Live Tile Preview на апликациите (Apps) е опционален (само шминка, да не ги ротира квадратчињата со секакви опции, реклами, history и што ти не, на оние апликации кои мора да останат во Windows 8 или 10 бидејќи се составен дел од оперативниот систем... за жал... како на пример калкулаторот на Windows 10 ::)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Уште еден мал update. Во Win10, дури и ако изгасите update преку сервиси, пак некако сам си се пушта сервисот и прави updates ::). Доколку имате инсталирано LTSB или LTSC едиција на Win10, нема за што да се грижите, со нив не ни стигаат apps, а и не може ни да се инсталираат, така да, не мора да го правите ова што е напишано во post-ов ;). Но, за сите останати едиции кои доаѓаат со apps, веќе нема да може само со просто импортирање на reg фајлот во архивата да го запрете Windows да не ги инсталира пак default-ните апликации :-\.

Ќе треба да го направите следното: Win + R --> пишувате "services.msc" (без наводниците) --> Enter --> го барате Windows Update сервисот --> дупли клик на него или десен клик Properties --> Log On таб --> од Local System account го менувате изборот на This account --> во полето за User, пишувате ".\BiloShto", во полето за Password пишувате било што. Тоа е тоа :).



Всушност, треба да внесете непостоечки credentials (непостоечки Username со непостоечки Password ;)). Финтата е да го натерате Windows да мора да ги користи тие credentials за да може да го подигне сервисот, а истите, не постојат како валидни credentials ;). Недостаток (за кого како, за мене не е :P :D) е тоа што на овој начин се гасат и Windows Updates. Ќе фрли error од време на време дека не можат да се инсталираат определени features, но освен тоа, се си работи најнормално :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
ти го прајше ?
Имав идеја да го стам во полиса, ама да не се пали на секое. да се додаде селф дилит на крај, меѓувреме да ми инсталиса офис. ама поентава е или еднаш рачно да го упалам, или само на join или  прв логин. Е сега сакам да инсталисам офис, ама кастом, не дифолт, тоа не знам како би го извел.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Скрипта за вадење на сите Pre-Installed Apps во Windows 8.1 и 10
« Reply #4 on 23.11.2019, Saturday, 00:45:08 (Edited 23.11.2019, Saturday, 02:07:01) »
Ако имаш пристап до domain controller-от, може да го дефинираш како run once policy. Проблемот е што, тоа ќе важи само за ново направени account-и на PC-ињата (локално, ако user-от се најавил барем еднаш преку „тоа и тоа“ PC на domain-от, локално, на PC-то се креира негов локален профил и ако е полисата направена после тоа прво логирање, треба да го бришеш локалниот профил за да го рекреира и да мисли дека му е прво логирање од „тоа и тоа“ PC).

Не може сама себе да се избрише бидејќи се смета за „зафатена“ (фајлот се смета за отворен додека работи скриптата), но може да направиш друга скрипта која ќе ја повикува првава и ќе ја брише потоа. Се разбира, ќе треба да дефинираш timeout интервал во втората скрипта за да и дадеш доволно време на првата да се затвори (exit да направи).

Друга опција е скриптата да се подига remote преку domain policy и да се извршува локално на PC (повторно со run once policy). Ова може да се направи со помош на net use, да се мапира локално некој shared folder на серверот како network drive, да се подигне скирптата од таму и по завршувањето на скиптата, да се одмапира drive-от.

Не би ти препорачал да ја тераш паралелно со било каква инсталација. Иако содржи малку PowerShell команди, скриптата е захтевна и бара доста ресурси, особено работа на HDD (чита кои Apps се инсталирани, ги прелистува и потоа им прави Uninstall, па на крај потврдува дали се Uninstalled).

Околу инсталацијата на Office, подобро отвори си друга тема, оваа е за скриптата за вадење на Apps ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
проблем е да се убедат колегиве дека е можно сето тоа :)
идејата ми беше ко ќе се инсталира офис, да се инсталира само офис и да не се прави ништо, т.е. да се почека офисот, што и не е проблем ама проблем е да го костумизира офисот преку скрипта, не знам дали моѓе, или треба друг пристап.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
проблем е да се убедат колегиве дека е можно сето тоа :)

Се е можно ;). Само прашање е дали сакаш и дали си платен тоа да го направиш ;). На пример, јас не го 'рчкам она за што не сум платен :P :D.

За Office-от, ти кажав, отвори си тема, презентирај што сакаш да направиш, па ќе разгледаме што може да се направи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Едно прашање, зошто би ги "вадел" претходно инсталираните апликации кои си идат со Windows-от?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Пееформанси, што ќе ти реклами, шо ќе ти шоркат од офис (кај што те наведува да го платиш), а веќе имаш платена верзија, и кип други работи што не ги користиш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Едно прашање, зошто би ги "вадел" претходно инсталираните апликации кои си идат со Windows-от?

Бидејќи:

1) Ако не ги користиш, за џабе стојат.
2) Си земаат updates исто како и Windows-от и знаат да зезнат нешто трето, нешто што веќе ти е подесено да работи на определен начин, а да бидам искрен, не сакам update за некој app да ми зезне работа што е детално подесувана.
3) Често знаат да прават проблеми, како на пример автоматски да си земаат приоритет како default програми за „тоа и тоа“ по секој update.
4) Дел од кодот во самите апликации е наменет за шпиунирање на корисникот, како и самата app платформа на Microsoft, така да, за мене ова е malware.
5) Непотребно го товарат компјутерот со секакви анимации на start менито, но и самите апликации се прилично захтевни како програми.
6) Ако работиш како администратор на определена околина и ќе видиш што се прават корисниците (кликаат на се и сешто), ќе ти стане по кратко време јасно зошто е паметна идеја да ги извадиш default store apps-овите бидејќи некој шапшал фатил да игра некој игра што ја симнал од app store пред еден месец и сега нема простор на дискот за работа и му кочи компјутерот ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Што знам, јас никогаш не сум тргал такви програми, а еве и немам никаков проблем. Дури и Windows-от редовно го апдејтирам.

Quote
5) Непотребно го товарат компјутерот со секакви анимации на start менито, но и самите апликации се прилично захтевни како програми.
Кои се тие апликации?

Quote
4) Дел од кодот во самите апликации е наменет за шпиунирање на корисникот, како и самата app платформа на Microsoft, така да, за мене ова е malware.

Па, што дека ќе не шпиунираат, ние не им сме битни.  ;D ;D

Quote
6) Ако работиш како администратор на определена околина и ќе видиш што се прават корисниците (кликаат на се и сешто), ќе ти стане по кратко време јасно зошто е паметна идеја да ги извадиш default store apps-овите бидејќи некој шапшал фатил да игра некој игра што ја симнал од app store пред еден месец и сега нема простор на дискот за работа и му кочи компјутерот

Ова ми е познато, не поради тоа што кочи компјутерот, туку што може да симнуваат различни програми. Го знам, бидејќи минатата година редовно ги одржував компјутерите на училиште ( оваа година не толку, бидејќи професорите кренаа раце  ;D ) и учениците знаат да си симнуваат игри и да играат. Па доколку имате некоја скрипта за да го спречиме ова или некако да го "затвориме" системот за да се ограничи слободата, повелете.  :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Quote
Што знам, јас никогаш не сум тргал такви програми, а еве и немам никаков проблем. Дури и Windows-от редовно го апдејтирам.

Непотребно ти зафаќаат ресаурси, кај постари компјутери е по видно, односно ем послаб компјутер, ем некои апликации за работа ќе му стајш ем глупости што ги има виндоусот. Значи ти го оптимизираш.
Quote
Па, што дека ќе не шпиунираат, ние не им сме битни.  ;D ;D
Јас и ти не, ама тој што му го спремаш компјутерот може да е битен, и не би сакал ти да си оној кој овозможил шпионажа на некој фактор :D
Ограничувањата се ставаат преку полиса.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Што знам, јас никогаш не сум тргал такви програми, а еве и немам никаков проблем. Дури и Windows-от редовно го апдејтирам.

Немаш милион компјутери дома, ниту пак одржуваш domain со корисници претпоставувам... кога ќе почнат да ти ѕврцкаат зашто не му се пуштала Candy Crush, ќе видиме дали нема да ги вадиш ;).

Кои се тие апликации?

Code: [Select]
https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Windows_Platform_apps
Па, што дека ќе не шпиунираат, ние не им сме битни.  ;D ;D

Тоа ти така мислиш ;). Кога ќе ти се појават параноици со секакви докази за Bags registry key дека шпиунира MS преку него (што не дека не е точно, точно е) и кога ќе те замараат да им го средиш компјутерот да не може никој да ги шпиунира, да видиш како ќе најдеш начин да ги заќутиш ;). Сепак, мора да видат дека нешто е направено, како на пример дека ги нема store apps од start мени и некои други слични работа... само така ќе се уверат ;)... а и за приватна работа (вон стандардно работно време), и таму има параноици и плаќаат за вакви работи ;).

Ова ми е познато, не поради тоа што кочи компјутерот, туку што може да симнуваат различни програми. Го знам, бидејќи минатата година редовно ги одржував компјутерите на училиште ( оваа година не толку, бидејќи професорите кренаа раце  ;D ) и учениците знаат да си симнуваат игри и да играат. Па доколку имате некоја скрипта за да го спречиме ова или некако да го "затвориме" системот за да се ограничи слободата, повелете.  :)

Опаративен систем, работна околина и некои други детали за мрежата ???... само немој да ми кажеш дека немате централна контрола и сите се врзани за router и switch ::).

Непотребно ти зафаќаат ресаурси, кај постари компјутери е по видно, односно ем послаб компјутер, ем некои апликации за работа ќе му стајш ем глупости што ги има виндоусот. Значи ти го оптимизираш.

Една од главните причини поради која ги вадам ;). Иди инсталирај Win10 на Core 2 Duo да видиш како работи со store apps и се останато (notifications, share with people...) на enabled... да не праам муабет за сервисите наменети за шпиунирање, и тие јадат ресурси, плус defender, плус ова, плус она, дрн дрн јариња... тргни се тоа, станува побрзо за барем 30% PC-то ;).

Ограничувањата се ставаат преку полиса.

Да, под услов сите да се во domain ::)... не секогаш сите се, а и не треба да бидат (поради една или друга причина) дел од domain-от... од каде што и се јавува проблемот.

Освен тоа, ако domain controller-от ти е, на пример Server 2008 или Server 2008 R2, нема полиси за вакви работи... тогаш не постоеја apps.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Ретко кој се замара со `вадење "Bloatware" од оперативен систем на домашен/личен компјутер. Или не знаат или не им пречи, другото ѓубре кое се инсталира прави повеќе проблеми.
Во 95% во професионална/бизнис средина се користи "Microsoft Active Directory / Samba-Linux", тоа ги решава најголемиот дел од проблемите со "Bloatware", инсталирање игри и слични глупости.
Шпионирањето на обичните корисници од страна на Microsoft, Google, Facebook и слични се прави пред се за контролиран маркетинг, манипулација и перење мозок.

Зависно од тоа како е дизајнирана/изведена мрежата има повеќе начини за контрола на пристап, лесно или тешко изводливи.

Зошто би инсталирал Win10 на 10+ години стар процесор?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во 95% во професионална/бизнис средина се користи "Microsoft Active Directory / Samba-Linux", тоа ги решава најголемиот дел од проблемите со "Bloatware", инсталирање игри и слични глупости.

Да, под услов правилно да го имаш подесено domain контролерот и да користиш DSIM. Не секој domain контролер е подесен вака. Освен тоа, често мораш веќе готови инсталации да ги приклучиш на domain, па некој update немал и оп, не важи полисата ::).

Згора на тоа, веќе пишав дека bloathware/malware можеш да извадиш само на Server 2012 па нагоре. Пред тоа немаше apps. И тоа е проблем за AD кој работи на Server 2008.

Шпионирањето на обичните корисници од страна на Microsoft, Google, Facebook и слични се прави пред се за контролиран маркетинг, манипулација и перење мозок.

Да, но по потреба, може и за други цели да се искористат, нели ;).

Зошто би инсталирал Win10 на 10+ години стар процесор?

Затоа што такви машини ми дале :D. Јас не ги бирав, такви ми ги даваат :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."