Author Topic: 100W засилувач од Емитер  (Read 8928 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #15 on 02.06.2011, Thursday, 21:47:04 »
не заборавам на тоа и ке ме кошта околу 1200 ден повеке така да чим сум решил да давам пари вака повеке ми се исплати :)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #16 on 21.09.2011, Wednesday, 15:27:13 »
засилувачот е скоро готов ми фалат уште трафоата но имам еден проблем, пишува дека треба да се страват транзистори со ознака BC546A, BC546B и BC556A, BC556B но никаде неможам да најдам вакви дека мене ми се сите со ознака "B" на крај...дали ке има некаква разлика и дали може со овие транзистори да го користам засилувачот ??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #17 on 21.09.2011, Wednesday, 15:49:55 »
Не би требало да имаш проблем,можеш само да го мериш појачувањето да биде што поголемо.Отпорниците нека бидат металслојни,а електролитите тантал или нешто поквалитетни.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #18 on 21.09.2011, Wednesday, 19:56:49 (Edited 21.09.2011, Wednesday, 20:13:39) »
Mislim da bi bilo i korektno i posteno da neko skrene paznju urednicima u casopisu EMITER da ne objavljuju i prodaju seme i konstrukcije koje su ukradene!
Ocigledno je da je i ova konstrukcija ukradena ali je covek bez trunke grize savesti napisao   " Автор: Славко Стојковски "

takodje i dizajn na ovom linku:
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/ppk.php?godina=2011&broj=210je ukraden od firme APEX i cak oglasava da prodaje i plocice - znaci neovlasceno zaradjuje na tudjem trudu i znanju!
"Комплети делови (кит-комплети) можете да набавите од нашиот бизнис партнер “ГАЦ електроника“. "

Nemam mogucnosti da detaljno pregledam, ali ne bi me zacudilo da ima i nekih mojih dizajna "prisvojenih" na slican nacin!  

Quote
Кодирај линкови! Еве како се кодираат линкови:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=92.0
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #19 on 21.09.2011, Wednesday, 20:19:02 »
Не е ни прв ни последен пат да видам вакво нешто, не ме чуди...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #20 on 21.09.2011, Wednesday, 20:35:32 »
штета само што не е само овој натпис украден....на славко 98% од натписите му се собирани од интернет...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #21 on 21.09.2011, Wednesday, 20:51:53 »
Не би требало да имаш проблем,можеш само да го мериш појачувањето да биде што поголемо.Отпорниците нека бидат металслојни,а електролитите тантал или нешто поквалитетни.
фала батка ама веке ставив обични отпорници, а електролитите може ке ги сменам бидејки има 2-3, иначе го правам за дома па ако има некоја мала разлика во засилувањето не би барал транзистори со точни ознаки ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #22 on 22.09.2011, Thursday, 01:47:49 »
а се за 40в б се за 60в ц се за 80 в, така да терај со ц или со б нема да има гајле. инаку не зна колку би се приметиле разликите во засилувањето, ама имаат проближно исто засилување сите серии(секако, има отспарувања од примерок до примерок)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #23 on 22.09.2011, Thursday, 09:01:37 »
Дока,проблемот со репринт на веке објавени проекти не е само проблем на *ЕМИТЕР*.Истиот проблем го имаат и повеќето часописи од просторите на бивша ЈУ.Се копираат постари работи од *ЕЛЕКТОР*,МАПЛИН*.... Тешко е да докажуваш сопственост ( мислам интелектуална!) на вакви работи. Во секој случај добро е да се знае.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #24 on 22.09.2011, Thursday, 10:16:22 »
па кога вече ги има на интермец(интернет) кои авторски права браш... нема теорија мислам да докажиш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #25 on 22.09.2011, Thursday, 13:57:18 »
Вака значи, ние како форум за електроника ги браниме интересите на нашите соработници, како што гледате Емитер не е на листата на субјекти со кои соработуваме. Значи ако сакате да поставите шема, скен или статија од емитер не смеете да ја ставате директно на форумот во атачмент но можете да ја прикачите на било кој друг македонски или странски сервер за закачување на фајлови а потоа тука на форумот да објавите линк. Значи ако објавите линк од некој си странски сервер на кој има закачено било каков матријал од емитер не е проблем. Доколку грешам може да ме поправи некој друг кој е подобро запознаен овие работи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #26 on 22.09.2011, Thursday, 15:48:20 »
Бицикле,ако си автор на некој проект тој не смее никој без твое одобрение да го постави на интернет.Ако има такво нешто може слободно да ги тужиш ,ама дали ке добиеш зависи во која држава тужиш. ;D ;D Иначе,знам дека некои автори добиле и од големи фирми кои го искористиле нивниот труд! Затоа внимателно кога се потпишувате како *автор* :D ;)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #27 on 22.09.2011, Thursday, 18:30:43 »
Bas tako BATKA!
Nije meni nikada smetalo da neko uzme semu ili dizajn i negde to objavi. Smetaju mi samo dve stvari: sto nije pitao autora da li to sme da uradi i sto nije naveo u tekstu ko je stvarni autor nego potpisao sebe!

Ne znam kako je u Makedoniji, ali ja sam vec "dobio" na sudu tri takva "autora" koji su prisvojili moje dizajne i poceli biznis!
Ljudi vrlo pogresno tumace razne slobode i mogucnosti. To sto je neka sema ili dizajn javno postavljen na Internetu NE ZNACI da je vlasnistvo svakoga ko to vidi i skine u svoj PC, pa posle to na drugim mestima objavljuje pod svojim imenom ili zapocne biznis da prodaje plocice i KIT-ove ili gotove uredjaje po toj semi!!!
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline kursum

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #28 on 22.09.2011, Thursday, 18:48:33 »
не треба да се потпише како автор на нешто што он не го проектирал. можеби е автор на текстот со кој се објасува шемата и нејзината изведба, но ако шемата е осмислена од друг требало да спомне во текстот кој е оригиналниот автор.


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 100W засилувач од Емитер
« Reply #29 on 22.09.2011, Thursday, 18:55:31 »
Имаше еден случај на друг форум (веке не постои) каде што членот земаше слики од склопови од други форуми (најчесто elektronika.ba) и им менуваше позадина (пр. маса) и го ставаше неговото лого и ги претставуваше како негови... тоа е злоупотреба и кривично дело за кое се оди на суд и се санкционира, веднаш му укажав дека тоа негово онесување се коси со законот но типчето ти било психотичен манијак. Проба и овде да прави фрки...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.