Author Topic: Проблем со аудио засилувач за во кола  (Read 6709 times)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
1ooпати ја проверив 4 дена полека го правев и   :-\

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Види овде напишав нешто во врска со тоа:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=630.msg4330#msg4330
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline alekso

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Сето е ок! Ама пишете колку е С1 =? и се до С8 =? , потоа колку се отпорниците  Р1 =? и се до Р4 =? , која шифра е интегралното коло , што е ова ЛС + и ЛС -  , што е ова ИЦ1 , и ова кај со пишува “ТРАФО“ - АЦ/ДЦ ( ИНВЕРТОР )? ОЗНАКИВЕ МИ СЕ НА МАКЕДОНСКИ МИСЛАМ ДЕКА ЌЕ РАЗБЕРИТЕ ШТО САКАМ ДА ПРАШАМ   НА Пр: Р1- отпорник.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Шемата е превземена од овде:

Code: [Select]
http://www.reber.si/TDA/TDA1562Q/e002044.pdf
Слична шема има и на други места во форумот каде што се спомнува интегрираното коло TDA1562Q
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline alekso

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Ај пишете што знача сите ознаки и колку е на пример С1=? и така натаму ве молам оти сакам да се обидам да го направам.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Сите основи на електрониката пробај да ги најдеш во делот за туторијали:

http://elektronika-mk.net/index.php?board=55.0
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline alekso

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Ама во ред то се потрудив да ги најдам ама не ги најдов , ако сакате написете ги елементите со се како се и другите ознаки .

Offline alekso

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Ај писете каков трансформатор треба и звуцник од колку ома максимум и со знаци она AC/DC INVERTOR

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
звучки ти требаат од 8 омиколку што знам, колку што знам ти треба симетрично напојување значи трафо 2x12V 70-80W
AC/DC инверотр ти е склоп за напојување ( треба да се вика конвертор, погрешно е напишано ) значи то е претварач од наизменичен напон во еднонасочен
а инвертор е обратно од еднонасочен во наизменичен напон
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
за да направи моно со тда 1562q не му треба симетрично напојување со обично трафо 12 в работи колку сто знам само што ке треба да го претвори со грец од ац во дц напонот

Offline alekso

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
За да се нацрта семата на плоцка мози со пегла така ? Се пецати прво на лист и после со пегла на листо на плоцката од кај со е бакаро ? И во растворо за да падни бакаро обелезаното нема да падни ? Писете несто ако гресам ! :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
имаш тема за тоа провери си
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male

Offline kokta

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Jas go imam napraveno istoto pojacalo proektot bese od Emiter spisanieto,plockata ja kupiv gotova od Gac vo naselba aerodrom samo gi zalemiv elementite,napraviv proverna na plockata kako e zalemena,napraviv presmetki za toa integralno kolo za kolkav ladilnik e potreben da ja regulira temperaturata i se koga bese ok  edniot izlez go povrzav na woofer so 10" bas na akumulator 12V  55Ah (otprilika5,5A) vo kola i pojacaloto si rabotese super.Ne ja punese desetkata ali lupase solidno :D !Probav da go bridzuvam izlezot bez izlezni tranzistori i moknosta skoro duplo se namali! Najiskreno da vi kazam imam napraveno mnogu pojacala so TDA integralni kola i ne se nesto naj naj,spored mene STK se nesto najbolje za pojacala!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
стк се 1000 пати подобри од тда